wtorek, 23 lipca 2024r.

Jubileuszowy Siedlecki Zlot Pojazdów Zabytkowych „Mrowisko”

W niedzielę 16 czerwca odbędzie się jubileuszowa, X edycja Siedleckiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych „Mrowisko”. Na terenach wokół Amfiteatru po raz kolejny będzie można podziwiać motocykle i samochody, reprezentujące wszystkie epoki motoryzacji.

Impreza na dobre wpisała się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego regionu i zyskała status największego zlotu organizowanego w naszej części Polski. Mrowisko odwiedzają nie tylko pasjonaci pragnący zaprezentować swoje pojazdy szerokiej publiczności, ale również liczne rzesze zwiedzających – tych starszych, którym przypominają się „stare dobre czasy”, oraz tych młodszych, dla których jest to jedyna okazja do obcowania z niebanalnymi, urzekającymi swoim pięknem i wdziękiem pojazdami. – Mrowisko zaczęło się od rocznicy powstania sklepu „Mrówka”. To właśnie na parkingu pod nim zgromadzono około 30 aut w pierwszej edycji. Później brakowało miejsca, więc przenieśliśmy imprezę na plac Sikorskiego. W międzyczasie założyliśmy stowarzyszenie Miłośników Techniki Zabytkowej „Korba”. Od tamtego momentu impreza zaczęła się rozkręcać. Kilkanaście zaangażowanych osób pomogło w tym, żeby Mrowisko urosło do obecnej rangi. Na chwilę obecną to największy zlot pojazdów zabytkowych na wschód od Wisły – powiedział Maciej Mikołajewski, prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Miłośników Techniki Zabytkowej „Korba”.

– Dzisiejsze „Mrowiska” nie przypominają już pierwszej, kameralnej imprezy sprzed 10 lat. Liczba uczestników jest tak duża, że z każdym rokiem potrzebujemy coraz więcej miejsca. Ogromnym wyzwaniem logistycznym jest tez organizacja parady, ale dzięki pomocy policji i naszych przyjaciół z klubu motocyklowego FMB co roku udaje nam się bezpiecznie przeprowadzić przez miasto barwną karawanę kilkuset kapryśnych przecież pojazdów, które mogą zaprezentować swoje wdzięki siedlczanom w sposób, który najbardziej do nich pasuje, czyli na drodze, w ruchu. Zaskakiwaliśmy pojazdami wojskowymi, dwa lata temu był Leopard. W 10 edycji postaramy się unikatami z prywatnych kolekcji. To powinno przyciągnąć wielu fanów – dodał Mikołajewski.

Motoryzacja to drogie hobby. Szczególnie, kiedy w grę wchodzą zabytkowe auta. – Jedni inwestują w nieruchomości, inni w auta zabytkowe. Ludzie traktują to jako lokatę kapitału. W każdym z nas drzemie dziecko. Otwarty rynek amerykański sprawił, że zabytkowe samochody płyną do nas falami. Inwestując kapitał można po kilku latach uzyskać dwa razy tyle. Znam ludzi, którzy traktują sprowadzanie i renowację samochodów jako biznes – powiedział prezes „Korby”.

Na terenie zlotu odbędą się liczne konkursy z nagrodami, zespoły muzyczne zagrają repertuar w klimacie retro, będzie można skosztować posiłków z zabytkowej kuchni polowej oraz napić się wody sodowej z sokiem z zabytkowego saturatora. Przewidziano także liczne atrakcje dla najmłodszych. Siedleckie Stowarzyszenie Miłośników Techniki Zabytkowej „Korba” przy organizacji Mrowiska ma wsparcie od stowarzyszenia NATURA-lnie 4×4 i i klubu motocyklowego FMB.

– W tym roku, ze względu na jubileuszowy charakter zlotu, zaplanowaliśmy coś wyjątkowego. Chcemy pokazać publiczności zupełnie wyjątkowe pojazdy, w tym jedyną w Polsce, zupełnie unikalną kolekcję aut pewnej znanej marki. Szczegółów nie mogę jednak zdradzić. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pochwalić się swoimi wyprodukowanymi do 1989 roku włącznie pojazdami do nas. Uczestnictwo w zlocie nie wiąże się z żadnymi opłatami, nie jest też wymagana wcześniejsza rejestracja. Zapraszamy również publiczność. Możemy zagwarantować doskonałą zabawę w towarzystwie unikalnych maszyn i ich wyjątkowych właścicieli – podsumował prezes „Korby”.

Dziesiąta edycja Mrowiska odbędzie się na terenach zielonych wokół amfiteatru. Otwarcie bram nastąpi o 9:00, zaś tradycyjna parada ulicami miasta rozpocznie się o 13:00.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;