sobota, 9 grudnia 2023r.

Bezcenny dar życia dla Martynki i Patryka

Dostali pomoc i wsparcie mieszkańców Siedlec na leczenie i rehabilitację swoich chorych dzieci. Dziś organizują wielki koncert Charytatywny Lady Pank dla nieuleczalnie chorego rodzeństwa. To inicjatywa, która zrodziła się z potrzeby serca rodziców, którzy wdzięczni za pomoc dla swoich dzieci, oferują pomoc innym rodzinom.

Wiedzą co to znaczy żyć dzisiaj, jak korzystać z każdej chwili, gdyby jutro miało nie przyjść – mali, wielcy bohaterowie – Martynka (2 lata) i Patryk (9 lat), rodzeństwo, które zmaga się z miopatią wrodzoną, nieuleczalną na ten moment, chorobą. Miopatia zależna od genu Sepn1, jest to choroba nerwowo-mięśniowa – Jedynym lekiem jest codzienna, intensywna rehabilitacja ruchowa, oddechowa, terapia logopedyczna oraz ćwiczenia wzrokowe. Stopniowo choroba ta odbiera dzieciom możliwość wykonywania codziennych prostych czynności, a przede wszystkim odbiera sprawność mięśni. Patryk, już od 6 lat, jest pod opieką domowego zespołu leczenia respiratorem. W nocy towarzyszy mu respirator, który pomaga chłopcu oddychać. Martynkę czeka ta sama droga. Choroba pogłębia się z każdym dniem w zastraszającym tempie. Patryk ma coraz większe problemy z chodzeniem, niebawem będzie niezbędny wózek inwalidzki. Chłopca czeka również poważna operacja oczu.

Nie pozostawać obojętnym

To wszystko brzmi jak wyrok, jak zły sen. Martynka i Patryk mają tyle planów i marzeń. Świat stoi przed nimi otworem…, czy zdążą pójść do I komunii Świętej? Zakochać się? Studiować? Historia choroby rodzeństwa ściska za serce… Można współczuć rodzinie, modlić się, ale można i przede wszystkim trzeba działać. Najgorsze co można zrobić, to pozostać obojętnym, ale nie w przypadku tej historii…

„Prawdziwych przyjaciół poznaję się w biedzie”

– Jestem tatą 5-letniego, niepełnosprawnego Kacperka, który porusza się na wózku inwalidzkim. Rok temu (2018) siedlczanie pomogli nam zebrać środki finansowe na przeszczep komórek macierzystych. Dziś nasz synek, jest największym darem, jaki mogliśmy dostać, jest radością naszego życia – opisuje Karol Świderski jeden z głównych inicjatorów akcji charytatywnej. – Po wyjściu ze szpitala i diagnozie – rozszczep kręgosłupa, zostaliśmy zupełnie bezradni, pozostawieni samym sobie z chorobą naszego synka – dodaje Karol. Aż do momentu kiedy poznaliśmy rodziców Poli. Mówi się, że „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” i tak też się stało. Wsparciem i pomocą okazali się rodzice Poli dziewczynki, która zmaga się z dokładnie tym samym schorzeniem. Obie rodziny połączyła ta sama choroba ich dzieci. To właśnie choroba i cierpienie dały rodzinom siłę by nie poddać się, by walczyć o najwyższą cenę – zdrowie swoich dzieci. Dzięki wspólnym siłom akcja „Postawmy Kacperka na nogi” przyniosła niespodziewane efekty finansowe na leczenie i rehabilitację chłopca.

Dziś Pola i Kacperek mimo, że są skazani na poruszanie się na wózkach inwalidzkich, są radosnymi dziećmi, które dzięki wsparciu mieszkańców Siedlec mogą podejmować kolejne działania pomagające w dalszej rehabilitacji.

Połączyli siły

Łatwo jest przyjmować pomoc, a czy łatwo jest ją przekazać dalej? Rodziny Kacperka i Poli, kiedy dowiedzieli się o nieuleczalnie chorym rodzeństwie, nie pozostali obojętni wobec tragedii z jaką zmagają się rodzice Martynki i Patryka. Wiedzą czym jest strach i lęk o przyszłość swojego dziecka, ale wiedzą też, że choć wali się świat nie zostajesz sam, że pojawiają się ludzie, którzy chcą pomóc i nie dlatego, że ci współczują, ale z powodu podobnych doświadczeń.

Podobno jesteśmy tyle warci, ile damy z siebie innym, nie warte jest to co mamy,
lecz to, czym dzielimy się z innymi czyni nas wielkimi ludźmi. Nigdy nie mamy tak mało, by nie podzielić się z innymi.

Fala dobra

Zaczęło się od rozmów w zaciszu domu, skrytych marzeniach o zorganizowaniu pomocy dla dzielnych maluchów, następnie krótkie posty na portalach społecznościowych. Po kilku miesiącach rodzicielska akcja przeradza się w wielkie wydarzenie charytatywne, jakiego w Siedlcach jeszcze nie było! Do organizacji wydarzenia włącza się Fundacja MKL Dzieciom, której Martynka i Patryk, są podopiecznymi, oraz Stowarzyszenie Mieszkańców „Bezpartyjne Siedlce”. Kolejne lokalne media obejmują patronat medialny nad wydarzeniem. Machina ruszyła.

Każdy, kto wesprze akcję, może stać się Super Darczyńcą. Organizatorzy do tej niezwykłej akcji angażują również lokalne firmy, biznesmenów, przedsiębiorców, by przekazywali darowiznę na pomoc rodzeństwu i pokrycie kosztów organizacyjnych, promując w ten sposób swoją firmę i jednocześnie dostając honorowy status Super Darczyńcy oraz wiążący się z tym pakiet korzyści. Dzięki temu dobro wraca z podwójną siłą! Pomagając można wzmocnić swą pozycję na lokalnym rynku i budować pozytywny wizerunek. Do tego każdy Super Darczyńca otrzymuje dwa zaproszenia na koncert grupy rockowej oraz wspólne zdjęcie ze wszystkimi darczyńcami, co bez precedensu jest wartością bezcenną.

Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację rodzeństwa. Dla nich każdy nowy dzień jest wielkim darem.

Akcja trwa już od dobrych kilku tygodni. Na Facebooku stworzono wydarzenie „Koncert Charytatywny Lady Pank dla Martynki i Patryka”, na którym prowadzone są licytacje charytatywne, można wylicytować perełki sportowe z autografami gwiazd, takich jak Robert Lewandowski czy Kuba Błaszczykowski. Można wesprzeć dzieci poprzez przelew internetowy na http://zrzutka.pl/32yt9h, każdego dnia na profilu wydarzenia przybywają kolejni Super Darczyńcy.

Siedlczanie z niecierpliwością czekają na finał akcji, którym będzie koncert jednej z najlepszych w Polsce, nieśmiertelnej grupy rockowej Lady Pank. Koncert odbędzie się w hali sportowej ARMS przy ul. B. Prusa 6. (Agencja Rozwoju Miasta jest partnerem akcji). Niebawem ruszy sprzedaż internetowa biletów, a każdy bilet to 100 zł przeznaczone dla chorego rodzeństwa.

Dzięki pomocy mieszkańców Siedlec Martynka i Patryk mogą otrzymać bezcenny dar – dłuższe życie, którego tak bardzo pragną. To wydarzenie uczy nas, że dobro nie tylko wraca, ale można i trzeba je mnożyć.

SportSiedlce.pl to patron medialny koncertu.

 

źródło i foto: organizatorzy

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;