piątek, 19 lipca 2024r.

Zdobędą Mont Blanc w szczytnym celu

Połączyła ich pasja do gór i wspólny cel – niesienie pomocy potrzebującym. Już dzisiaj Adrian, Paweł i Robert wyruszą na Mont Blanc – najwyższy szczyt w Europie. Wszystko po to, aby wesprzeć Fundację Dorastaj z Nami, która pomaga dzieciom bohaterów poległych na służbie.

W dniach 1-7 lipca odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Inicjatorem wyprawy jest mł. asp. Adrian Socha, pochodzący z Podkarpacia strażak Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie, strażak ochotnik, pasjonat gór i fotografii. Chce połączyć miłość do zdobywania górskich szczytów z możliwością niesienia pomocy potrzebującym, związanym między innymi z wykonywanym przez niego zawodem.

– Chciałbym, aby nasza wyprawa niosła ze sobą dużo dobra, dlatego wybrałem Fundację Dorastaj z Nami, wspierającą dzieci, których rodzice zostali poszkodowani lub stracili życie podczas pełnienia służby – podkreśla mł. asp. Adrian Socha. – Fundacja skupia się przede wszystkim na edukacji swoich podopiecznych, co jest dla nich inwestycją na przyszłość.

Ostatnie pół roku upłynęło pod znakiem przygotowań – szereg formalności, rezerwacja miejsc na wyprawę, opracowanie planu wyjazdu, wspinaczki, wszystkie kwestie związane z logistyką i przede wszystkim treningi kondycyjne, w których ogromną rolę odegrały treningi strażackie.

Tak wymagająca wyprawa nie obędzie się bez zgranego zespołu. Do Adriana dołączył także Paweł Tylka – obecnie mieszka w Krakowie, ale większość życia spędził we Francji. Ma polskie (a nawet góralskie!) korzenie i to dzięki nim, jak sam uważa, stał się pasjonatem gór, które odwiedza co drugi weekend.

– Góry są piękne, ale też niebezpieczne. Często je porównuję do życia, dlatego tak często do nich wracam. To dla mnie miejsce przemyśleń, mój moment wyciszenia. Na co dzień pasjonuje się również muzyką pod każdą postacią. Śpiewam, gram na instrumencie, komponuję. Dziele moje dwie pasje z przyjaciółmi i staram się je realizować razem z nimi.

Trzecim członkiem ekipy jest Robert Goławski – podchorąży drugiego roku w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i miłośnik sportu.

– Prowadzę aktywny tryb życia. Lubię podróżować i poznawać nowe kultury. Od wczesnej młodości trenuję chód sportowy. W tej konkurencji jestem wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych oraz reprezentowałem Polskę na arenie międzynarodowej. Często uczestniczę w różnych zawodach sportowych w tym biegach charytatywnych.

Chłopaki podchodzą do gór z pokorą i wiedzą, że wzajemne zaufanie, pomoc i gra zespołowa odegrają ogromną rolę.

– Wiemy, że każdą przeszkodę, na którą będziemy mieli wpływ, pokonamy siłą woli i determinacją. Mamy jednak dużo szacunku do gór i zdajemy sobie sprawę, że warunki atmosferyczne mogą pokrzyżować nasze plany. Góry rządzą się swoimi prawami i jeśli pogoda stanie nam na drodze na szczyt, odpuścimy, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie poddamy się jednak i w razie jakichkolwiek komplikacji teraz, podejmiemy wyzwanie po raz kolejny.

O wyprawie jest coraz głośniej. Inicjatywa spotkała się z ogromną aprobatą środowiska strażaków. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej objął wyprawę swoim patronatem honorowym. Ekspedycję wspiera szereg sponsorów: Cellfast, E-Mundur, Supron1, KW PSP Olsztyn, Ośrodek wypoczynkowy Piękny Brzeg, Brubeck, Kadimex, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Starostwo Powiatowe w Węgorzewie, Urząd Gminy w Węgorzewie, Nopex, Strefa998.pl, Urząd Gminy Kotuń. Dzięki sponsorom, podróżnicy mogli zakupić niezbędny sprzęt, a charytatywny cel wyprawy stał się możliwym do zrealizowania.

Wszystkich tych, którzy chcieliby śledzić wyprawę na Mont Blanc, zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku, gdzie znajdziecie codzienną relację ze wspinaczki.

https://www.facebook.com/events/566859627309840/

Zapraszamy także do odwiedzenia kanału na YouTube, gdzie znajdziecie materiał filmowy po zakończeniu wyprawy.

https://www.youtube.com/channel/UC-hLYp9n4oJVenJcERaURuw

Więcej na temat działalności fundacji oraz informacje, w jaki sposób można ją wesprzeć znajdziecie na stronie: https://dorastajznami.org/.

 

źródło i foto: organizatorzy

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;