Katarzyna Piekart trzecia w Europie

Dwoje reprezentantów IKS Siedlce brało udział w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy. Brązowy medal wywalczyła Katarzyna Piekart!

Blisko siedmiuset zawodników z 44 krajów wzięło udział w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy, które w dniach 1-5 czerwca odbyły się w Bydgoszczy. Wśród nich była 78-osobowa reprezentacja Polski, która broniła zwycięstwa w klasyfikacji medalowej sprzed trzech lat z Berlina.

Była to siedemnasta edycja mistrzostw, a zawodnicy rywalizowali w osiemdziesięciu sześciu konkurencjach biegowych, dwudziestu skokowych i pięćdziesięciu ośmiu rzutowych. Bydgoska impreza była największą tego typu w historii mistrzostw Europy dla sportowców z niepełnosprawnościami. Ponadto to także największa impreza z sporcie paraolimpijskim na świecie przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio.

Reprezentanci Polski w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Bydgoszczy zdobyli czterdzieści dziewięć medali. Mazurek Dąbrowskiego na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka wybrzmiał piętnaście razy, a polscy reprezentanci zdobyli ponadto dwadzieścia srebrnych i czternaście brązowych krążków.

Do sukcesu reprezentacji Polski w Bydgoszczy przyczyniła się także Katarzyna Piekart. Zawodniczka IKS Siedlce w swojej koronnej konkurencji – rzucie oszczepem (kategoria F46) wywalczyła brązowy medal! W swojej najlepszej próbie uzyskała odległość 34.89 m. Złoty medal wywalczyła zawodniczka z Niderlandów Noelle Roorda (39.72), a srebro – Serbka Saska Sokolov (36.78).

Piekart nie ukrywała, że do Bydgoszczy przyjechała przede wszystkim po lepszy wynik, który dałby jej wyższą pozycję w rankingach, a to z kolei ma znaczenie przy ustalaniu kadry paraolimpijskiej na igrzyska w Tokio.

– Wiedziałam, że żeby myśleć o wyjeździe na igrzyska powinnam być dwa, trzy miejsca w rankingu wyżej. Mój cel na te zawody był więc jasny – dołożyć kilka metrów i zdobyć medal. Mocno się stresowałam całym startem, ale starłam się przekuć napięcie i stres w mobilizację. Po części się to udało, wynik trochę poprawiłam w stosunku do startu na mistrzostwach Polski, ale liczyłam jednak na więcej – komentowała swój występ zawodniczka IKS Siedlce.

W Bydgoszczy startował także kolega klubowy Piekart, oszczepnik Dariusz Osiński. Startujący w kat. F13 zawodnik osiągnął odległość 47.51 m. Wynik ten pozwolił mu uplasować się na siódmej pozycji w dwunastoosobowej stawce. Triumfował Brytyjczyk Daniel Pembroke, ustanawiając nowy rekord Europy – 66.75 m.

W Bydgoszczy najsilniejsza okazała się Rosja z dorobkiem 74 medali (31 złotych,  25 srebrnych i 18 brązowych), a druga była Ukraina z dorobkiem 39 medali (17 złotych,  13 srebrnych i 9 brązowych).

źródło: własne / sport.tvp.pl / paralympic.org.pl; foto: sport.tvp.pl