niedziela, 2 października 2022

Przez trzy dni Siedlce będą stolicą europejskiego sumo (fotogaleria)

Prawie 350 zawodników z 13 krajów weźmie udział w mistrzostwach Europy w sumo. Gospodarzem trzydniowych zmagań będą Siedlce.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: poseł Krzysztof Tchórzewski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz prezydent Siedlec Andrzej Sitnik. Z kolei Komitet Honorowy mistrzostw Europy młodzików, kadetów i juniorów w sumo tworzą: wicemarszałek sejmiku województwa mazowieckiego Janina Orzełowska, wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, prezes Polskiego Związku Sumo Dariusz Rozum, komendant miejski PSP w Siedlcach Andrzej Celiński, prezes zarządu EKO HARPOON Technologie Ekologiczne Mirosław Kostrzewa oraz prezes WLKS Zygmunt Wielogórski.

W przededniu przybycia pierwszych zawodników WLKS zorganizował konferencję, w trakcie której planowano upieczenie dwóch pieczeni przy jednym ogniu. Po pierwsze pożegnanie Łukasza Niedziałka, który wkrótce obierze kurs na Tokio, a po drugie zapowiedź mistrzowskiej imprezy przez prezesa Dariusza Rozuma. Spośród tego duetu na konferencję dotarł tylko sternik PZS. Niedziałek przechodzi rehabilitację po niedawno odniesionej kontuzji na mistrzostwach Europy. Jego występ w XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich na dzisiaj jest niezagrożony. Przypomnijmy, że chodziarz WLKS wystąpi na dystansie 20 kilometrów.

– W 2012 roku ostatni raz przedstawiciele WLKS uczestniczyli w Igrzyskach Olimpijskich. Trzeba było czekać prawie dekadę, aby doczekać się kolejnego przedstawiciela. Wcześniej bywało lepiej, ale mam nadzieję, że Łukasz to pierwsza jaskółka, która uczyni wiosnę. Kiedyś przyjęliśmy takie założenie, że poza szeroką pracą z młodzieżą chcemy w klubie wychowywać zawodników najwyższej klasy – powiedział prezes WLKS.

– W tym roku świętujemy 45-lecie istnienia klubu. Łukasz jest taką wisienką na jubileuszowym torcie. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie ich więcej, bowiem mamy wspaniałych trenerów, którzy są w stanie wychować w przyszłości kolejnych olimpijczyków – dodał wiceprezes Adam Gabiński.

Start Niedziałka w Tokio to melodia niedalekiej, ale wciąż przyszłości. Za to już w weekend Siedlce opanują sumici.

– Zarząd Polskiego Związku Sumo nie obawiał się powierzyć organizacji mistrzostw WLKS. Przy okazji chciałbym podziękować za determinację i przeogromną liczbę kierowanych do mnie pytań. To pokazuje z jaką powagą do organizacji zawodów podchodzą organizatorzy – przyznał Rozum.

Impreza współorganizowana przez WLKS będzie miała charakter międzynarodowy. Do Siedlec zawitają sumici m.in. z Ukrainy, Azerbejdżanu czy debiutanci z Grecji, czyli kolebki zapasów w klasycznej formule.

– Niestety, w Siedlcach nie będzie Rosjan. Wszystkie inne najsilniejsze reprezentacje potwierdziły swój przyjazd. Absencja Rosji jest spowodowana wzrostem zachorowań na terytorium federacji. (…) Sumo nadal rodzi się. Kolejne państwa zakładają swoje związki. Trudno jest, kiedy nie jest się dyscypliną olimpijską. Będę przeszczęśliwy jeżeli za dwa lata dostaniemy się na igrzyska europejskie. A co będzie dalej? Życie pokaże – podsumował prezes Polskiego Związku Sumo.

Na liście startowej znajduje się jedna przedstawicielka WLKS – Joanna Samsonowicz.

Pierwsze walki na dohyo już 23 lipca. Areną zmagań będzie hala ARMS przy Prusa 6 w Siedlcach.

PROGRAM MISTRZOSTW EUROPY W SUMO

 

23 lipca (piątek)

9:00-10:00 – posiedzenie Europejskiej Federacji Sumo

10:30-12:30 – walki eliminacyjne (U-14)

12:30-13:00 – ceremonia otwarcia mistrzostw

13:00-17:00 – walki półfinałowe i finałowe (U-14, drużynowe)

17:00-18:00 – ceremonia medalowa

 

24 lipca (sobota)

9:30-12:30 – walki eliminacyjne (U-16)

12:30-17:00 – walki półfinałowe i finałowe (U-16, drużynowe)

17:00-18:00 – ceremonia medalowa

 

25 lipca (niedziela)

9:30-12:30walki eliminacyjne (U-18)

12:30-17:00 – walki półfinałowe i finałowe (U-18, drużynowe)

17:00-18:00 – ceremonia medalowa

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

WYNIKI SPORTSIEDLCE.PL

Smuga cienia losu.

Powstanie 1000 nowych całorocznych boisk.

Ulga dla sportu.

 • Milczenie złotem
  Milczenie złotem
  W sytuacji Pogoni szkoda, że milczenie dosłownie nie jest złotem...
 • Sport to zdrowie?
  Sport to zdrowie?
  Nie każdy odpowie, że sport to zdrowie.
 • Hop, hop, hop
  Hop, hop, hop
  Kto nie skacze, ten nie biega!
 • Wspomnienie lata
  Wspomnienie lata
  Takie obrazki sprawiają, że robi się cieplej na sercu.

PATRONAT MEDIALNY

Facebook