poniedziałek, 24 czerwca 2024r.

Młodzi sumici z Europy gościli w Siedlcach. Dwa medale siedlczanek (fotogalerie)

Sportowcy specjalizujący się w sumo, walczyli w naszym mieście o medale mistrzostw Europy. W czempionacie rywalizowało ponad 350 uczestniczek i uczestników w wieku młodzika, kadeta i juniora z 14 krajów.

Zanim rozpoczęły się zmagania w mistrzostwach Europy młodzików, kadetów i juniorów w sumo, dokonano wyboru władz Europejskiej Federacji Sumo. Jej prezesem ponownie został Dariusz Rozum, który był mocno zaangażowany w organizację mistrzowskiej imprezy w Siedlcach.

Wcześniej dwukrotnie byłem wiceprezydentem federacji, a teraz rozpoczynam drugą kadencję jako prezydent. Moim celem na nową pięciolatkę jest rozbudowanie sumo w krajach, które jeszcze nie są u nas zrzeszone. W sposób szczególny promocja tej dyscypliny na zachodzie Europy, gdyż tam zainteresowanie sumo nie jest takie jak życzyłbym sobie. Mówię o Belgii, Francji, Holandii, Szwajcarii czy Portugalii. Tam będziemy próbowali zaistnieć sportowo. Myślę, że krokiem milowym byłoby znalezienie się w programie Igrzysk Europejskich za dwa lata w Krakowie. Jako Polska jesteśmy współorganizatorem tej imprezy. – powiedział Rozum.

Siedleckie mistrzostwa trwały przez trzy dni. Pierwszego dnia startowali młodzicy, następnie na dohyo zaprezentowali się kadeci, a na koniec swoje umiejętności pokazali juniorzy. Ciekawostką jest fakt, że w mistrzostwach brali udział reprezentanci Serbii, Rumunii oraz Grecji.

Dzisiaj sumo to Polska i cały wschód. Państwa bałkańskie coraz przychylniejszym okiem patrzą na naszą dyscyplinę, ale chcemy też patrzeć w zachodnim kierunku. Chcemy poszerzyć gamę krajów, które zajmują się sumo. Mam marzenie, że w ciągu mojej kadencji uda się podwoić liczbę członków z 17 do 34 – wyjawił prezes Polskiego Związku Sumo.

Jeśli chodzi o stronę sportową, to siedleccy kibice dwukrotnie mogli mieć powody do dumy. A to za sprawą dwóch sumitek. Zawodniczka WLKS Siedlce-Nowe Iganie, Joanna Samsonowicz sięgnęła po srebrny medal w rywalizacji juniorek w kat. 55 kg. Z kolei na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka Gladiatora Siedlce, Zuzanna Nowińska startująca w kategorii open U-16.

 

źródło: własne; foto: Janusz Mazurek

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;