piątek, 14 czerwca 2024r.

Martyna Dołęga wicemistrzynią Europy kat. U-17!

Martyna Dołęga (WLKS Siedlce-Nowe Iganie) osiągnęła w Ciechanowie największy – jak do tej pory – sukces w swojej karierze, zostając wicemistrzynią Europy do lat 17 w podnoszeniu ciężarów.

Wspaniałe informacje napłynęły do nas z Ciechanowa, w którym od 20 sierpnia trwają mistrzostwa Europy do lat 15 i 17 w podnoszeniu ciężarów. Szóstego dnia mistrzostw o prymat na Starym Kontynencie, na podium stanęła zawodniczka WLKS Siedlce-Nowe Iganie. Mowa o Martynie Dołędze. Nasza sztangistka poszła w ślady niektórych swoich koleżanek reprezentacyjnych, które w poprzednich dniach miały okazję cieszyć się z medali.

Martyna startowała w kategorii wiekowej U-17 w wadze 71 kg. Miała siedem rywalek. Zawodniczka WLKS była klasyfikowana w czołówce startujących. Aby osiągnąć sukces wystarczyło zachować koncentrację, zrealizować plany i zamierzenia, które zostały nakreślone przez szkoleniowców reprezentacji (i klubowego – ojca Martyny, Marcina Dołęgi) i udowodnić, że ciężka praca popłaca. Martyna dokonała tego! Zaliczyła wszystkie podejścia: zarówno w rwaniu jak i w podrzucie. Jedyną sztangistką, która tego dnia była poza zasięgiem siedlczanki, okazała się Rosjanka Zarina Gusalova. Sztangistka ta oprócz fenomenalnego wyniku w dwuboju – 219 kg, zdołała pobić rekordy Europy w rwaniu (98 kg) i podrzucie (121 kg).

Dołęga zaczęła rwanie od ciężaru 78 kg. Kolejne podejścia do 81 kg i 83 kg okazały się udane. Po pierwszym boju zajmowała drugie miejsce (srebrny medal w rwaniu) uzyskując minimalną 1 kg przewagę nad trzecią Węgierką Lili Szalai. Prowadziła zdecydowanie Rosjanka – 98 kg.

W podrzucie Martyna znakomicie rozłożyła siły zaliczając wszystkie trzy podejścia: na 98 kg, 100 kg i 105 kg. Gusalova ponownie górowała (121 kg), ale wynik naszej sztangistki był drugim rezultatem i dał jej srebrny medal w podrzucie.

W całkowitej klasyfikacji w dwuboju, Martyna Dołęga uzyskała 188 kg (83+105) i zajęła drugie miejsce, zostając wicemistrzynią Europy w kat. U-17! Mistrzynią Europy została reprezentantka Rosji – Zarina Gusalova, z wynikiem w dwuboju 219 kg (98+121).

Jednym z wręczających medale w kat. 71 kg był chrzestny Martyny, Daniel Dołęga.

Po ceremonii nagrodzenia trzech najlepszych, miała miejsce jeszcze jedna przyjemna uroczystość. Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, Mariusz Jędra zaprosił na scenę Marcina Dołęgę, tatę Martyny i jednocześnie jej klubowego trenera i wręczył mu złoty medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego za zasługi. Gratulujemy!

WYNIKI

 

źródło: własne / PZPC; foto: PZPC

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;