piątek, 23 lutego 2024r.

Robert Chojecki: Siedlczanie to mistrzowie świata

Rozmowa z Robertem Chojeckim, który był organizatorem aukcji, z których dochód wspomoże Pawła Matłacza.

Rozmowa została przeprowadzona przy okazji przekazania wylicytowanych gadżetów przez właściciela portalu SportSiedlce.pl Mariusza Saraczewskiego. Koszulki powiększyły coraz bogatszą kolekcję, która zdobi nasze biuro.

Zakończyła się aukcja charytatywna na rzecz pomocy Pawłowi Matłaczowi. Można po raz kolejny powiedzieć, że siedlczanie i kibice sportu mają wielkie serca.

Siedlczanie to mistrzowie świata w czynieniu dobra. Zawsze mogę liczyć na zaangażowanie kibiców, sportowców, mieszkańców, przedsiębiorców i wolontariuszy, dlatego wszystkim z głębi serca bardzo dziękuję i kłaniam się z ogromnym szacunkiem. Noworoczna Aukcja Charytatywna zakończyła się ogromnym sukcesem, a efekt finansowy przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Od ponad 15 lat organizuję akcje charytatywne dla osób chorych i potrzebujących. Często wracam myślami do zdarzenia, które wywarło na mnie ogromne wrażenie i zbudowało we mnie potrzebę pomagania. Kilkanaście lat temu wraz z grupą przyjaciół organizowałem jedną z pierwszych zbiórek pieniężnych dla dziewczynki dotkniętej chorobą nowotworową. Pamiętam jak podeszła do mnie kilkuletnia dziewczynka i powiedziała, że chce zbierać pieniążki bo „jej chora koleżanka jest smutna i się nie uśmiecha…”. Te słowa zawierały taki ogrom dziecięcego serca i jednocześnie były idealną definicją sensu pomagania, a dla mnie to była lekcja i motywacja do dalszej pracy. Dla takich chwil warto żyć.

Jak długo zajęło panu zbieranie gadżetów? Co okazało się najcenniejszym skarbem?

To naprawdę nie był długi czas. Na prośbę wsparcia Pawła ze zrozumieniem odpowiedziały uznane marki sportowe z całej Polski, a szczególne podziękowanie należy się Legii Warszawa. Bezwzględnie należy wyróżnić i złożyć podziękowania Górnikowi Zabrze, Pogoni Szczecin, Zagłębiu Lubin, Stali Mielec, Radomiakowi Radom, Górnikowi Łęczna i oczywiście Pogoni Siedlce. W akcję z ogromnym zaangażowaniem włączyli się przyjaciele Pawła z boiska za co serdecznie dziękuję. Bez waszej pomocy kochani nie dałbym rady! Oczywiście, niektóre cenne gadżety sportowe wymagały zabiegów, ale było to związane jedynie z logistyką, a nie namawianiem do pomocy. Akcję wsparli także kibice Pogoni Siedlce i siedleckie kluby. Rugbiści Pogoni przekazali piłkę meczową z podpisami zawodników, siatkarze KPSu gadżety klubowe, a piłkarze MKP pięknie oprawioną meczową koszulkę z podpisami zawodników. Ciekawostką jest fakt , że na aukcji pojawiły się pamiątki sportowe, nie tylko związane z piłką nożną, ale również z innych dyscyplin. Mogliśmy odnaleźć wspominane już rugbowe i siatkarskie pamiątki, plastron startowy i profesjonalne rękawice narciarskie reprezentanta Polski i olimpijczyka Maćka Staręgi (któremu życzę powodzenia w Pekinie!), pamiątkowe koszulki z Pucharu Świata w trójboju siłowym i koszulkę Czarnych Sosnowiec, czyli piłka nożna, ale kobieca. Niewątpliwie wśród wielu bardzo ciekawych gadżetów, najcenniejszymi perełkami dla kolekcjonerów okazała się oryginalna koszulka meczowa legendy NBA Marcina Gortata z autografem, koszulka meczowa Króla Artura Boruca z autografem przekazana osobiście przez niego wraz z życzeniami powrotu do zdrowia dla Pawła, profesjonalne buty piłkarskie reprezentanta Polski i Legii Warszawa Pawła Wszołka i koszulka reprezentacji Polski U-21 bramkarza Legii Cezarego Miszty z autografem.

Ile łącznie zebrano ze wszystkich aukcji?

Należy zaznaczyć, że aukcja odbyła się w trudnym dla wszystkich czasie pandemii, tym bardziej należy docenić ogrom finansowej pomocy. Zebrana kwota przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania, w ciągu zaledwie kilku dni zgromadziliśmy kilkanaście tysięcy złotych. To ogromna pomoc, która zapewni stabilne leczenie i spokój rehabilitacji przynajmniej na pewien czas. Musimy jednak pamiętać, że Paweł nieustannie walczy o powrót do godnego życia. Po koszmarnej kontuzji, uszkodzeniu rdzenia kręgowego i porażeniu czterokończynowym, sytuacja jest bardzo trudna. Paweł wymaga systematycznego leczenia. Paweł i ja kochamy Pogoń, pomimo bardzo trudnej sytuacji zdecydowaliśmy, że część zebranych środków przeznaczymy wspierając macierzysty klub Pawła – MKP Pogoń Siedlce w ramach akcji #ratujepogon. Dodam jedynie, że przygotowuję kolejny projekt wsparcia, dzięki któremu można będzie wylicytować cenne, wręcz unikatowe sportowe skarby. To jednak niespodzianka.

Przejdźmy do sportu. Kilka dni temu minął rok od śmierci nieodżałowanego Leszka Czaplickiego. Czy wierzy pan, że jego marzenie o złotym medalu rugbistów Pogoni kiedyś się spełni?

Ach… Leszek Czaplicki… 25 lat wspierania siedleckiego sportu, ćwierć wieku poświęcania rodzinnego czasu, serca i pieniędzy dla ukochanego rugby. Niedawno, miałem zaszczyt prowadzić Galę Mecenasa Siedleckiego Sportu i Kultury. W momencie, gdy statuetkę w Leszka imieniu odbierała żona Ania, poprosiłem o minutę ciszy łzy same płynęły do oczu. Rugbistom Pogoni zawsze towarzyszyły wielkie oczekiwania, dzięki świetnej organizacji, zaangażowaniu, pracy i pasji zawsze walczyli o medalowe cele. MKS Pogoń to klub w najwyższej klasie rozgrywkowej, szanowana i uznana marka na rugbowej mapie Polski. Często ten złoty medal był bardzo blisko, w zasięgu rugbistów. Śmierć śp. Leszka Czaplickiego była dla Pogoni dotkliwym ciosem finansowym i organizacyjnym, ale znam siedleckie rugby i wierzę, że przyjdzie ten czas, kiedy marzenie Leszka się spełni. Pogoń zdobędzie upragniony złoty medal mistrzostw Polski dla wszystkich mieszkańców, kibiców, dla Siedlec.

Zanim do tego dojdzie rugbiści powalczą o utrzymanie. Podobny cel przyświeca piłkarzom Pogoni. Czy uda się uniknąć degradacji obu klubom?

Przypomnijmy sobie piękne chwile, przecież nie tak dawno piłkarze byli I-ligowcem, a rugbiści walczyli o złoty medal mistrzostw Polski. To nie bajki, ale wcale nie tak odległe wspomnienia. MKP Pogoń obecnie przeżywa bardzo trudne chwile. Wciąż nie umilkły echa afer i oskarżeń jakie dotknęły Pogoń, w wyniku czego klub i miasto poniosły ogromne wielowymiarowe, finansowe i wizerunkowe straty. Mam nadzieję, że to już koniec problemów klubu, ale pewnym jest, że bez uporządkowania przeszłości z trudem przyjdzie budowa nowej, wiarygodnej przyszłości. W tej problematycznej sytuacji ujęło mnie za serce zaangażowanie w akcję ratowania Pogoni kibiców, przedsiębiorców, a szczególnie rodziców dzieci trenujących w akademii Pogoni Siedlce. Kategorycznie nie dopuszczam myśli o spadku do niższej ligi, II liga to ostatni centralny szczebel rozgrywkowy i absolutnym dramatem byłaby degradacja dla klubu z takim potencjałem sportowym i infrastrukturalnym. Wierzę, że przy współpracy i właściwym zarządzaniu możemy zbudować silną markę własną. W przypadku rugby, ten wspaniały sport całe życie w Siedlcach walczył o przetrwanie, niestety, wciąż wiele osób nie rozumie i nie docenia rugby, a przecież to piękny sport, obdarowujący nas w każdym meczu niesamowitymi emocjami. Z czystym sumieniem mogę polecić trenowanie rugby dzieciom i młodzieży. Warto również zaznaczyć, że panie uprawiają ten sport z powodzeniem, a reprezentacja Polski kobiet odnosi międzynarodowe sukcesy. Ostatni czas dla rugbistów to wielkie oczekiwania i ogromne rozczarowanie, klub bardzo boleśnie finansowo i organizacyjnie odczuła nagłe odejście prezesa Leszka Czaplickiego. Kadra pierwszego zespołu weszła w nieuchronną fazę przebudowy, skumulowały się choroby i kontuzje, co jest zawsze dotkliwe dla utrzymania stabilnej formy, a w konsekwencji jakości rywalizacji sportowej. Dzięki pracy wielu osób zarządu klubu, zawodników, kibiców, przedsiębiorców i samorządu, a raczej można użyć innego określenia: dzięki miłości, pasji i zaangażowaniu całej rugbowej rodziny Pogoń całym sercem wierzę ,że MKS Pogoń nigdy nie spadnie!

Jak pan widzi przyszłość siedleckiego sportu. Dobrze już było?

Musimy postrzegać przyszłość jako ogromną szansą na rozwój siedleckiego sportu. Pamiętajmy, że baza obiektów sportowych ma ogromny potencjał, a inwestycja w nowoczesną, funkcjonalną halę widowiskowo-sportową i zadaszenie łukowe boiska dopełni kompleks obiektów sportowych, podnosząc ich atrakcyjność i konkurencyjność Powiedzmy to wyraźnie sukcesy sportowe dla miasta są świetną wizytówką, znakomitym marketingiem i ogólnopolską reklamą. Szczególnie teraz sport ma ogromne znaczenie, oprócz emocji to przede wszystkim zdrowie, ma ogromne znaczenie dla naszej odporności, dlatego w tym czasie powinniśmy jako samorząd inwestować we wszelką aktywność fizyczną. W 2022 roku życzę wszystkim kibicom, trenerom, działaczom i sponsorom radości ze zwycięstw ukochanych drużyn, a sportowcom wysokiej formy i braku kontuzji. Raz jeszcze dziękuję za pomoc i do zobaczenia na sektorze!

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;