Najlepszy wynik Staręgi od ponad 3 lat

Maciej Staręga (UKS Rawa Siedlce) w fińskim Lahti, po raz pierwszy od ponad trzech lat zakończył rywalizację w zawodach Pucharu Świata na półfinale, plasując się ostatecznie na 11 pozycji.

26 lutego w fińskim Lahti odbyły się pierwsze po igrzyskach olimpijskich w Pekinie, zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich. W sprincie techniką dowolną wystartował Maciej Staręga. Zawodnik, który w chińskich igrzyskach zajął najlepsze miejsce w historii startów w tej randze zawodów (dziewiętnaste), nie zwalnia tempa.

W Lahti zawodnik UKS Rawa Siedlce w eliminacjach sprintu bezproblemowo znalazł się w czołowej trzydziestce, która miała walczyć w dalszej rywalizacji. Siedlczanin w kwalifikacjach uplasował się na 19 miejscu.

W swoim ćwierćfinale do ostatnich metrów walczył o bezpośredni awans, ale ostatecznie zajął trzecie miejsce. Okazało się, że czas osiągnięty przez Staręgę dał mu przepustkę do półfinału jako „lucky looser” (szczęśliwy przegrany).

W tej fazie naszemu narciarzowi nie udało się już włączyć do walki o finał. Zajął szóste miejsce w półfinale i ostatecznie 11 lokatę w zawodach Pucharu Świata, co należy uznać za sukces. Ostatni raz tak wysoko Maciej uplasował się 29 grudnia 2018 roku (11 miejsce we włoskim Toblach).

Triumf w sprincie stylem dowolnym w Lahti odniósł Norweg Johannes Klaebo. W finale pokonał Francuza Lucasa Chanavata. Podium uzupełnił drugi z reprezentantów Norwegii Sindre Skar.