poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Akademicka Dycha to efekt współpracy (fotogaleria)

22 maja odbędzie się wydarzenie bezprecedensowe w historii siedleckich biegów ulicznych. Będzie to Akademicka Dycha.

Jest to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz pięciu lokalnych stowarzyszeń sportowych Grupy Biegaczy Skórzec Biega, NoWi Siedlce, Siedleckiego Klubu Sportowego Feniks, Triathlon Siedlce Club oraz Yulo Run Team Siedlce. Ambasadorem imprezy została Lidia Chojecka-Leandro, multimedalistka mistrzostw świata i Europy, absolwentka UPH.

– Jestem zaszczycona z powodu bycia ambasadorką tak nowatorskiej imprezy. Cieszę się, że pojawił się taki pomysł, aby organizować biegi na uniwersytecie. Dzięki temu rozruszamy środowisko studenckie i przyciągniemy studentów z całej Polski. Organizatorzy są bardzo profesjonalni, dlatego jestem pewna, że będziemy promować UPH, miasto i aktywność fizyczną – mówiła Chojecka-Leandro.

Trasa “Akademickiej Dychy” będzie przebiegała ulicami Siedlec. Będzie posiadała atest i wyniesie 10 km. W ramach
dychy odbędą się trzy konkurencje: bieg na 10 km, marsz Nordic Walking na 10 km oraz sztafeta dla licealistów 4×2,5 km. Do udziału w sztafecie zostaną zaproszone Szkoły Ponadpodstawowe z terenu miasta.

– To jest uroczystości ważna, ale i nietypowa. Nietypowość polega na tym, że tworzy się nowa wspólnota wokół uniwersytetu. Wspólnota sportowa. Iin corpore sano, mens sana – w zdrowym ciele, zdrowy duch. To hasło od wieków hasło wkomponowuje się w idee uniwersytetu. Jesteście państwo nie tylko ambasadorami sportu, ale i ambasadorami UPH – powiedział rektor Mirosław Minkina.

– Nasz uniwersytet w regionie i całej Polsce znany z działalności edukacyjnej i dydaktycznej. Teraz zacznie być znany z powodu działalności sportowej. Uważam że nasza współpraca nie zakończy się organizacją jednego biegu, ale wielu imprez sportowych – dodała prorektor Barbara Biesiada-Drzazga.

Projekt ma na celu popularyzację aktywności fizycznej wśród młodzieży. Do startu zaproszona zostanie elita polskich biegów długich, dzięki czemu pozytywne wzorce zostaną zaprezentowane młodszym lub mniej doświadczonym adeptom biegania.

Akademicka Dycha zaplanowana jest na 22 maja. Start o 9:00. Zapisy planowane są na początku kwietnia, formularz rejestracyjny będzie można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu. Aby dobrze przygotować się pod okiem profesjonalistów będą prowadzone treningi przygotowujące do biegu. Na razie ustalono dwie daty: 24 kwietnia oraz 8 maja.

– Cieszymy się, że Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, który jest liderem w obszarze edukacji, dostrzegł potrzebę zaangażowania organizacji pozarządowych. Tym samym wyznacza kierunek dla innych instytucji. Dysponujemy potencjałem ludzkim i umysłowym, więc czemu z tego nie korzystać – podsumował Grzegorz Wierzbicki, prezes Triathlon Siedlce Club.

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

WYNIKI SPORTSIEDLCE.PL

Smuga cienia losu.

Powstanie 1000 nowych całorocznych boisk.

Ulga dla sportu.

 • Milczenie złotem
  Milczenie złotem
  W sytuacji Pogoni szkoda, że milczenie dosłownie nie jest złotem...
 • Sport to zdrowie?
  Sport to zdrowie?
  Nie każdy odpowie, że sport to zdrowie.
 • Hop, hop, hop
  Hop, hop, hop
  Kto nie skacze, ten nie biega!
 • Wspomnienie lata
  Wspomnienie lata
  Takie obrazki sprawiają, że robi się cieplej na sercu.

PATRONAT MEDIALNY

Facebook