piątek, 19 sierpnia 2022

Czarny sport w Siedlcach

Wystawa „Historia żużla. Czarny sport w Siedlcach” będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym w Siedlcach od 29 kwietnia do 30 października 2022 r. Ekspozycja przybliży historię zmagań żużlowych w Siedlcach i na arenach motocyklowych Polski. 

Początki sportu żużlowego w Siedlcach związane są z powstaniem w 1947 r. Podlaskiego Klubu Motocyklowego. Jesienią 1948 r. przy tym klubie powstała sekcja żużlowa, przekształcona po kilku latach w klub żużlowy „Kolejarz” Siedlce. Zawody żużlowe na siedleckim stadionie odbywały się w latach 1950-1959.

Zwiedzający zapoznają się z sylwetkami siedleckich żużlowców m.in. Waldemara Bańkowskiego, Wiktora Brzozowskiego, Wacława Kucharka, Zbigniewa Witwickiego, Tadeusza Zowczaka i Zdzisława Zowczaka. W sporcie żużlowym byli oni liczącymi się zawodnikami w skali kraju. Ich kariery sportowe były związane z klubami m.in. „Kolejarz” Siedlce, „Kolejarz” Rawicz, „Budowlani” Warszawa, „Skra” Warszawa, „Włókniarz” Częstochowa, „Tramwajarz” Łódź, „Resovia” Rzeszów, „Stal” Rzeszów. Siedleccy żużlowcy wielokrotnie reprezentowali Polskę w zawodach międzypaństwowych.

Chronologicznie ekspozycja będzie obejmować okres 1947-1962. Wystawa będzie składać się plansz z fotografiami żużlowców i zawodów sportowych. Zaprezentowane będą m.in. motocykle, nagrody z zawodów żużlowych, dyplomy, plakaty i akcesoria motocyklowe.

źródło i foto: Muzeum Regionalne w Siedlcach

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

WYNIKI SPORTSIEDLCE.PL

Smuga cienia losu.

Powstanie 1000 nowych całorocznych boisk.

Ulga dla sportu.

 • Milczenie złotem
  Milczenie złotem
  W sytuacji Pogoni szkoda, że milczenie dosłownie nie jest złotem...
 • Sport to zdrowie?
  Sport to zdrowie?
  Nie każdy odpowie, że sport to zdrowie.
 • Hop, hop, hop
  Hop, hop, hop
  Kto nie skacze, ten nie biega!
 • Wspomnienie lata
  Wspomnienie lata
  Takie obrazki sprawiają, że robi się cieplej na sercu.

PATRONAT MEDIALNY

Facebook