poniedziałek, 4 lipca 2022

Wiosenny zastrzyk optymizmu

Sezon 2021-22 dobiegł końca. Pogoń Siedlce rozgrywki eWinner II ligi zakończyła na dziesiątym miejscu i teraz przychodzi czas na podsumowanie ostatnich miesięcy w wykonaniu biało-niebieskich.

1. Na jaką ocenę w szkolnej skali zasłużyła Pogoń za sezon 2021-22?

Bartosz Cabaj: Patrząc w sposób holistyczny na całe rozgrywki moim zdaniem Pogoni należy się 4, może lekko naciągana, ale jednak zasłużona. Pogoń w ostatnich miesiącach zmagała się z wieloma problemami, zwłaszcza w kwestiach związanymi ze finansami. Sytuacja w klubie zdaje się jednak stabilizować, a sportowo Pogoń w 2022 roku wyglądała bardzo solidnie i w tabeli wiosny uplasowała się na szóstym miejscu.

Kamil Sulej: Za czas, kiedy trenerem był Bartosz Tarachulski – 2. Za czas, kiedy za wyniki odpowiadał Damian Guzek – 4. Generalnie, biorąc pod uwagę rozmaite przeciwności losu, Pogoni należy się trójka z plusem. To za mało, żeby myśleć o promocji do wyższej klasy. I liga to nie miejsca dla średniaków, a biało-niebiescy w rozdaniu 21-22 takimi właśnie byli.

2. Co było kluczowym momentem sezonu?

BC: Kluczowa okazała się roszada na stanowisku trenerskim. Pod wodzą trenera Guzka drużyna zdecydowanie odżyła. Pozytywnie, co do pracy z obecnym szkoleniowcem wypowiadają się sami zawodnicy, a efekty tego są widoczne także na boisku. Grę Pogoni i pracę trenera Guzka doceniają także w innych drugoligowych klubach, o czym świadczyły wypowiedzi z konferencji prasowych m.in. Daniela Myśliwca czy Mariusza Misiury.

KS: Zmiana trenera. Uważam, że z Tarachulskim drużyna do końca biłaby się o utrzymanie w II lidze, a może nawet spadła. Drużyna odetchnęła i odżyła po pożegnaniu ze szkoleniowcem. Wielu piłkarzy dosyć otwarcie krytykuje byłego trenera Pogoni. I nie są to zarzuty typu “był zły, bo mnie nie wystawiał”, ale rzutujące na jego etykę pracy, wiedzę trenerską i umiejętność zachowania się w relacjach międzyludzkich. Na szczęście to już przeszłość. Guzek wciąż uczy się zawodu, ale dobrze rokuje na przyszłość. Trener zdaje sobie sprawę, że szansę pracy na szczeblu centralnym w jego przypadku można określić jako życiową.

3. Kto był najlepszym piłkarzem Pogoni w minionym sezonie?

BC: W tej kwestii na wyróżnienie zdecydowanie zasłużył Maciej Górski. Napastnik ten w minionym sezonie strzelił szesnaście goli, zostając wicekrólem strzelców eWinner II ligi. Górski był liderem Pogoni na boisku oraz odgrywał bardzo ważną rolę w szatni.

KS: Maciej Górski. Do uzasadnienia wystarczyłaby liczba bramek zdobytych przez tego napastnika, ale to za mało, aby przedstawić jego wpływ na grę i wyniki Pogoni. Snajper był pierwszym pracującym w pressingu, wykonywał świetną robotę w środku pola, kreował i wykańczał sytuacje. W sezonie 2021-22 był najlepszym napastnikiem biegającym po II-ligowych boiskach, a może i najlepszym piłkarzem rozgrywek. Gdyby grał w Stali Rzeszów to zapewne miałby dwa razy więcej goli.

4. Co było największym plusem i minusem biało-niebieskich w sezonie 2021-22?

BC: Największym plusem była wspomniana już dobra wiosna w wykonaniu siedlczan, która po pierwsze pozwoliła spokojnie się utrzymać, a po drugie dała zastrzyk optymizmu, jeżeli chodzi o przyszłość. Natomiast minus stanowią problemy finansowe klubu, które cały czas trzeba rozwiązywać i obecny zarząd otrzymał je w spadku po poprzedniej ekipie.

KS: Plus to utrzymanie. Niektórzy kręcą nosem na poziom II ligi, jednak wiele miast w Polsce może pozazdrościć Siedlcom posiadania od ponad dekady klubu na szczeblu centralnym. Jeżeli ktoś narzeka na II ligę to niech sobie przypomni jak biało-niebiescy grali w III lidze… Największy minus były (i niestety nadal są) problemy finansowe, które dopadły klub przez nieudolnych działaczy. Na szczęście w porę (w ostatniej chwili) opuścili oni klub, z którego nic nie dało się już nic wycisnąć. Jak najdalej od Pogoni i od polskiej piłki. Jeżeli chodzi o sprawy sportowe to raziły: gole tracone po stałych fragmentach gry, kiepska gra u siebie i indywidualne błędy bramkarzy.

5. Co Pogoń powinna zrobić, aby kolejny sezon był lepszy i spokojniejszy?

BC: Na pewno sporym wyzwaniem będzie znalezienie następcy dla Górskiego, którego kontrakt wygasa i prawdopodobnie znajdzie on angaż w innym klubie. W związku z tym trzeba znaleźć wartościowych zawodników, którzy wzmocnią skład i będą stanowić o jego sile. W krótkiej letniej przerwie ważniejsza będzie jakość, aniżeli ilość i na takie działania siedleckiego klubu należy mieć nadzieje.

KS: Utrzymać kadrę mniej więcej w połowie. Ułożyć sprawy finansowe i znaleźć wartościowych następców piłkarzy, których II liga przerastała. Pogoń nie może wiecznie bić się o utrzymanie, bo wreszcie spadnie. Czas na to, aby siedlecki klub znowu rozdawał karty na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Aby jednak do tego doszło transfery do klubu muszą być o niebo lepsze niż zimą.

 

źródło: własne; foto: Kamil Sulej

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

WYNIKI SPORTSIEDLCE.PL

Smuga cienia losu.

Powstanie 1000 nowych całorocznych boisk.

Ulga dla sportu.

 • Milczenie złotem
  Milczenie złotem
  W sytuacji Pogoni szkoda, że milczenie dosłownie nie jest złotem...
 • Sport to zdrowie?
  Sport to zdrowie?
  Nie każdy odpowie, że sport to zdrowie.
 • Hop, hop, hop
  Hop, hop, hop
  Kto nie skacze, ten nie biega!
 • Wspomnienie lata
  Wspomnienie lata
  Takie obrazki sprawiają, że robi się cieplej na sercu.

PATRONAT MEDIALNY

Facebook