piątek, 2 czerwca 2023r.

34 lata później

Historia starć Pogoni ze stołeczną Polonią nie jest przesadnie długa.

Z siedmiu ligowych pojedynków z Czarnymi Koszulami tylko raz siedlczanie zwyciężyli. 31 lipca 1988 roku biało-niebiescy wykorzystali atut własnego boiska i osiągnęli historyczny wynik. Historyczny, bo Pogoń po raz pierwszy – i jak na razie ostatni – pokonała Polonię. Siedlczanie wygrali 2:0, a gole zdobyli Marek Cabaj oraz Marek Czyżkowski.

Tydzień wcześniej siedlczanie grali z Polonią w ramach 1/64 finału Pucharu Polski. Pogoniści objęli prowadzenie po kwadransie gry za sprawą Adama Buzuka. Czarne Koszule wyrównały tuż przed przerwą. Po zmianie stron Polonia nie przestała strzelać i wygrała 3:1. W ligowym rewanżu również Czarne Koszule były górą, zwyciężyły 1:0.

Przez kolejne trzy dekady Pogoń skutecznie mijała się z Polonią. Siedlczanie grali w niższych ligach, a Czarne Koszule w Ekstraklasie. Kiedy Polonia weszła do II ligi to Pogoń grała wówczas o szczebel wyżej. Obie drużyny dosyć regularnie zmagały się w sparingach, ale meczów o stawkę nie uświadczyliśmy. Polonia gościła w Siedlcach w sezonie 2014-15. Warszawianie rywalizowali wówczas w III lidze łódzko-mazowieckiej z rezerwami Pogoni. Przy Konwiktorskiej było 3:1 dla Czarnych Koszul, zaś w rewanżu bramki nie padły.

Od tego czasu Pogoń potykała się z Polonią jedynie na niwie towarzyskiej. W 2015 roku siedlczanie wygrali 2:0 z odbudowującym się warszawskim klubem, grającym wówczas pod szyldem MKS. Gole dla Pogoni zdobyli wówczas Adrian Dziubiński i Piotr Krawczyk, a w czarnej koszulce zaprezentował się Przemysław Płacheta, który kilka lat później trafił do MKP. Siedlecki I-ligowiec musiał sobie radzić w tamtym czasie bez Carlosa Alósa, który w związku ze śmiercią ojca wrócił do ojczyzny.

W lutym 2017 roku doszło do kolejnego sparingu. Przemotywowana Polonia w składzie z kilkoma ekspogonistami od pierwszych minut rzuciła się do gardeł rywali. Wygrana Czarnych Koszul 3:1 nie była najważniejszym wydarzeniem tego dnia. W końcówce sparingu Fabian Pawela z przesadną agresją spacyfikował Rafała Misztala. Napastnik Polonii został ukarany czerwoną kartką, zaś golkiper Pogoni trafił do szpitala. Misztal miał trzy rany kłute i naderwane ucho. Lekarze zszyli rany, a tomografia na szczęście wykluczyła wstrząs mózgu. Ten incydent i ogólne nastawienie polonistów do meczu sprawiły, że na kilka lat zapomniano o sparowaniu z Polonią.

Czas leczy rany. W trakcie dwóch ostatnich zimowych okresów przygotowawczych Czarne Koszule gościły w Siedlcach. W styczniu 2021 roku Polonia wygrała 3:1 z Pogonią, zaś rok później był remis 2:2. Jak będzie w pierwszym meczu o stawkę rozegranym w Siedlcach niemal równo po 34 latach od historycznej, bo jedynej, wygranej?

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;