niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Z kart historii: Rok 2001 obfity w medale dla siedleckich sportowców cz. I

Początek XXI wieku, a szczególnie 2001 rok był dla siedleckich sportowców pełen sukcesów i zdobytych medali. 10 z nich to krążki przywiezione z mistrzostw świata i Europy oraz ponad 80 zdobytych w mistrzostwach Polski i Pucharze Polski. W gronie medalistów znalazło się ponad 55 zawodniczek i zawodników.

Tradycyjnie gros medali przypadł sportowcom popularnych w naszym regionie dyscyplin, a więc podnoszenia ciężarów, lekkoatletyki i kickboxingu. Medale zdobywali także reprezentanci karate, rugby, zapasów, radioorientacji sportowej. Warto więc przypomnieć nazwiska tych, którzy swoimi wyczynami przynosili chlubę Siedlcom i radość kibicom.

Wśród sztangistek złoty medal mistrzostw świata seniorek, złoty medal mistrzostw Europy seniorek, srebrny medal mistrzostw świata juniorek do lat 20, złoty medal mistrzostw Europy juniorek do lat 20, mistrzostwo Polski seniorek w kategorii 58 kg i mistrzostwo Polski juniorek do lat 20 w kategorii 63 kg zdobyła Aleksandra Klejnowska z WLKS Siedlce. Z kolei jej klubowy kolega Robert Dołęga zajął piąte miejsce na mistrzostwach świata seniorów i czwarte na mistrzostwach Europy seniorów w kategorii 105 kg. Był też szósty na Igrzyskach Dobrej Woli i został mistrzem Polski seniorów w kat. 105 kg. Jego brat Marcin Dołęga zdobył złoty medal mistrzostw świata i Europy juniorów do 20 lat, był dziewiąty na Mistrzostwa Świata w kat. 105 kg, a także został wicemistrzem Polski seniorów i mistrzem Polski juniorów do lat 20. Mistrzem Polski seniorów w kat. 94 został Tomasz Wcisłak. Czwarte miejsce podczas mistrzostw Europy juniorek w kat. 75 kg, mistrzynią Polski seniorek w kat. 75 kg i mistrzynią Polski juniorek w kat. 69 kg została Magdalenia Jaciuk z WLKS.

Kolejną reprezentantką WLKS, która zdobyła piąte miejsce na mistrzostwach świata juniorek w kat.+75 kg, czwarte miejsce na Mistrzostwach Europy juniorek w tej samej kategorii, wicemistrzostwo Polski seniorek i złoto na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kat. 69 kg była Marta Dreger. Warto również wymienić Piotra Drusewicza, który wywalczył srebro Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 23, w kategorii 94 kg, a także Agatę Mikę, wicemistrzynię Polski seniorek w kat. 75 g i wicemistrzynię Polski juniorek do lat 20 w kat. 69 kg. Brązowy medal na mistrzostwach Polski juniorów do lat 20 w kat. 94 kg zdobył Marcin Kalinowski, a dziewiąty na mistrzostwach Europy do lat 16 w kat. 62 kg i pierwszy na mistrzostwach Polski w tej kategorii był Mariusz Jagielak. Monika Małaszek została mistrzynią Polski w kat. 44 kg, Malwina Grądzka wicemistrzynią w kat. 58 kg, Monika Klimaszewska w kat. 44 kg i Iwona Piechotka w kat. 63 kg brązowymi medalistkami, a Robert Kłusek wicemistrzem Polski w kat. +85 kg wszyscy w kategorii wiekowej do 16 lat.

Sukcesy zanotowała też drużyna WLKS Siedlce. Srebrny medal w Pucharze Polski kobiet zdobyły Klejnowska, Dreger, Grądzka i Piechotka. Z kolei brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski seniorów wywalczyli Robert Dołęga, Marcin Dołęga, Drusewicz, Kalinowski i Jarosław Zasowski. Trenerami tej drużyny byli: Ryszard Soćko, Kazimierz Olszewski, Jan Wróbel, Stanisław Szarek i Jacek Wasiluk.

Rok 2001 był „medalowy” także dla siedleckich reprezentantów tenisa stołowego, boksu zawodowego, karate i zapasów. W tenisie stołowym Agata Pastor z Pogoni Siedlce zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski juniorek w deblu i brązowy medal MPJ w grze mieszanej. Z kolei Katarzyna Grzybowska, także z Pogoni wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski młodziczek w singlu i brązowy medal MP młodziczek w deblu. Trenerem obu zawodniczek był Sylwester Dąbrowski.

Edyta Olejniczak została mistrzynią interkontynentalną wg WIBF w wadze junior piórkowej. Była ona zawodniczką zawodowej grupy bokserskiej Panix Europe Promotion Andrzeja Gmitruka. Wicemistrzynią Polski seniorek w kumite w kat. 55 kg i brązową medalistką Pucharu Polski seniorek w kat. 55 kg została Ilona Mroczkowska z Siedleckiego Klubu Karate. Jej trenerem był Norbert Bogdański.

Wiele medali padło łupem młodych zapaśników WLKS. Brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w kat.63 kg st. klas. zdobył Tomasz Charuta. Kamil Słupski wywalczył brązowy medal Międzynarodowych Mistrzostw Polski kadetów w kat. 85 kg st. klas. Brązowy medal w Pucharze Polski juniorów w kat. 63 kg odebrał Grzegorz Cegiełko. Wicemistrzem Polski juniorów w kat. 50 kg st. klas został Marcin Zdun. Medale zdobywały również młode zapaśniczki. Marta Morton wywalczyła na macie brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kat. 49 kg, zaś Monika Bierkat wróciła z brązowym medalem zdobytym w Pucharze Polski seniorek w kat. 46 kg.

W drugiej części przedstawimy siedleckich medalistów z 2001 roku w lekkoatletyce, kick boxingu, rugby i radioorientacji sportowej.

źródło: własne; foto: Jan Rozmarynowski / Polski Związek Podnoszenia Ciężarów