Z kart historii: Rok 2001 obfity w medale dla siedleckich sportowców cz. II

Początek XXI wieku, a szczególnie 2001 rok był dla siedleckich sportowców pełen sukcesów i zdobytych medali. 10 z nich to krążki przywiezione z mistrzostw świata i Europy oraz ponad 80 zdobytych w mistrzostwach Polski i Pucharze Polski. W gronie medalistów znalazło się ponad 55 zawodniczek i zawodników.

Niekwestionowaną liderką i zdobywczynią największej liczby medali oraz rekordów Polski była Lidia Chojecka. W 2001 roku siedlecka sportsmenka zajęła piąte miejsce podczas mistrzostw Świata na 1500 m, czwarte na Igrzyskach Dobrej Woli na 1 milę oraz zdobyła mistrzostwo Polski podczas halowych mistrzostw seniorek na 1500 m. Jej trenerem był wówczas Janusz Maciejewski. Brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w sztafecie 4×100 m, mistrzostwo Polski juniorów do lat 19 na 100 m oraz halowe wicemistrzostwo Polski juniorów na 200 m wywalczył Krzysztof Koczoń. Trenerem zawodnika był Winicjusz Nowosielski.

Justyna Korolkiewicz to srebrna medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Europy w sztafecie 4×400, brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 23 na 400 m. Jej trenerem był również Nowosielski. Czwarte miejsce na mistrzostwach Europy juniorek do lat 19 w sztafecie 4×100 m wicemistrzostwo Polski juniorek do lat 19 na 200 m, a także brązowy medal halowych mistrzostw Polski juniorek na 200 m zdobyła Dorota Wojtczak z WLKS. Jej trener to Kazimierz Zięcina.

Grzegorz Białkowiec z WLKS zdobył złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w skoku wzywż i brązowy medalista Halowych Mistrzostw Polski juniorów w soku wzywż. Jego trenerem był Zięcina. Kolejny zawodnik, o którym wypada wspomnieć to Marcin Przysowa, srebrny medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 23 w pchnięciu kulą. Trenerką kulomiota była Danuta Soćko.

Dariusz Krajewski z WLKS Siedlce to halowy mistrz Polski juniorów do lat 19 na 3000 m, brązowy medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na 3000 m. Trenował razem z Iwoną Lipińską. Karol Jurzyk to wychowanek trenera Zięciny, a zdobył brązowy medal podczas Halowych Mistrzostw Polski do lat 19 na 60 m. Mistrzynią Polski młodziczek na 100 m została Katarzyna Kaczmarek, jej trenerka to Iwona Lipińska. Martyna Głuchowska z SP nr 4 zdobyła srebrny medal Ogólnopolskich Finałów czwartków Lekkoatletycznych w rzucie piłeczką palantową 11-latków. Trenerem był Janusz Kubicki. I wreszcie Jakub Miatkowski, to srebrny medalista Ogólnopolskich Finałów Czwartków Lekkoatletycznych w skoku w dal 11-latków. Trenował go Grzegorz Staręga.

Edyta Olewniczak z PTS Siedlce to wicemistrzyni świata seniorek w full-contakcie w kat. 56 kg i mistrzyni Polski seniorek także w tej kategorii. Trenerami byli Dariusz Izdebski i Andrzej Wasilewski. Rafał Jackiewicz to kolejny przedstawiciel kickboxingu. Złoty medalista Pucharu Świata w full contact, mistrz i wicemistrz Polski seniorów w full contact w kat. 67 kg. A także srebrny medalista w Pucharze Polski seniorów w light contact. Jego trenerami byli Dariusz Izdebski i Mirosław Kaczorek. Wicemistrzem Polski seniorów w full contact w kat. 91 kg był Bartłomiej Bocian, a wicemistrzem Polski w light contact w kat. 79 kg Łukasz Marciszewski. Wojciech Jastrzębski to mistrz Polski w semi contact w kat. 74 kg i brązowy medalista Pucharu Polski seniorów. Z kolei Leszek Tomczak zdobył mistrzostwo Polski w light contact w kat. 63 kg. Bartłomiej Chaciak został wicemistrzem Polski w light kontakcie w kat. 57 kg. Złoty i srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski zdobyła Katarzyna Brodowska. Trenerem tych zawodników był Andrzej Garbaczewski.

Pora na rugby, tutaj brązowy medal mistrzostw Polski seniorów w „siódemkach” wywalczyli: Adrian Miałkowski, Piotr Szewczyk, Paweł Narojek, Paweł Żelazowski, Tomasz Nowakowski, Wojciech Walków i Daniel Szczepanik. Trenerem rugbistów był Jerzy Matwiejczuk.

źródło: własne; foto: archiwum Sławomira Kindziuka