środa, 27 września 2023r.

Z kart historii: Kolarstwo w Siedlcach

Historia siedleckiego sportu jest bardzo bogata. Warto przypomnieć sekcję kolarską, która zrzeszała miłośników dwóch kółek najpierw w Ognisku Siedlce, a później miejskiej Pogoni.

Wiadomo, że kolarstwo było uprawiane już w latach dwudziestych XX wieku, a od 1930 roku rozgrywano nawet mistrzostwa Siedlec. Zawody te wygrywał najczęściej Stanisław Krasuski, który reprezentował miasto w „Wyścigu do morza”.

Niestety, nie istnieją źródła, które by potwierdzały, że po zakończeniu II wojny światowej w Ognisku Siedlce istniała sekcja kolarska. Na pewno była na początku lat pięćdziesiątych w Kolejarzu Siedlce, później klub znalazł się w strukturach Pogoni Siedlce. W latach 1952-56 barwy Kolejarza reprezentował Antoni Krasuski, który brał udział w wyścigach na warszawskim Okęciu, a także wziął udział w 7-etapowym Wyścigu Dookoła Ziemi Lubelskiej.

Przełom lat 50 i 60 to dalszy rozwój kolarstwa, a reprezentanci Pogoni, m.in. Stanisław Górski, Henryk Kowalczyk czy Tadeusz Domański odnosili sukcesy. Ten ostatni przeszedł później do CWKS Legia Warszawa.

Jednak najsłynniejszym wychowankiem i reprezentantem Pogoni był Adam Gruszka, który w 1963 roku został mistrzem Polski seniorów w kolarskim wyścigu przełajowym. Później przeniósł się do LKS Szczecin, gdzie jeździł z przełajowym mistrzem Polski z 1964 roku i uczestnikiem Wyścigu Pokoju Czesławem Polewiakiem.

Warto wspomnieć, że ówcześni działacze kolarscy Pogoni, a był nim pracujący w PKP Stanisław Krasuski organizowali Wyścig Dookoła Podlasia. Później sekcja kolarska została zlikwidowana, a zawodnicy przenieśli się do LZS Siedlce. Jednak w tym klubie funkcjonowali tylko kilka lat. Okręgowy Związek Kolarski istniał za czasów województwa siedleckiego. W jego sład wodziły kluby z Biłaej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego i Sokołowa Podlaskiego. Następnie okręg ten został przekształcony w Podokręg Siedlecki Mazowiecko-Warszawskiego OZKol. Lata osiemdziesiąte to organizacja etapów Wyścigu Dookoła Mazowsza. Było to możliwe dzięki działaniom prezesa OZKol. Antoniego Krasuskiego i prezesa Wojewódzkiej Federacji Sportu Jerzego Matwiejczuka.

W jednej z edycji w Siedlcach rozgrywany był etap jazdy indywidualnej na czas. Wówczas starowali bardzo znani polscy kolarze z Lechem Piaseckim i Andrzejem Mierzejewskim na czele. Od 1997 roku siedleccy miłośnicy kolarstwa zaczęli organizować Wyścig Dookoła Podlasia. Zaś od 2002 roku przynajmniej jeden z etapów Międzynarodowego wyścigu Kolarskiego Idea Mazovia Tour (dawnej był to WDM), a od 2004 roku jako towarzyszące wyścigi dla amatorów.

Kontynuatorów tradycji kolarskich w mieście i regionie nie brakuje. Prężnie działa Kotuńska Grupa Rowerowa skupiająca miłośników dwóch kółek. Najnowszą i chyba najciekawszą imprezą kolarską w regionie jest Twarda Skóra, czyli wyścig dookoła powiatu siedleckiego. Za nami już dwie edycje, a gospodarzem ostatniej był Zbuczyn.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto:

DODAJ KOMENTARZ

Użytkownik
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;