niedziela, 19 maja 2024r.

Jak bezpiecznie obstawiać polski sport w 2024 roku?

Gra u buka wiąże się z pewnym ryzykiem. To od nas zależy jednak, w jakim stopniu uda nam się je zminimalizować. Wszyscy typerzy wiedzą na przykład, że decyzja o złożeniu zakładu powinna zostać poprzedzona gruntowną analizą przedmeczową. Bezpieczna gra zależy jednak od wielu innych czynników. W niniejszym artykule postaramy się je przybliżyć. Mamy nadzieję, że zebrane tu informacje przydadzą się w Waszej bukmacherskiej praktyce!

Na czym polega bezpieczna gra u buka?

Co rozumiemy poprzez bezpieczną grę? Jest to nic innego jak gra w takich okolicznościach, przy spełnieniu takich wymagań i u takiego operatora, że zminimalizowane zostaje ryzyko oszustwa czy innych przykrych niespodzianek w trakcie wpłaty, stawiania zakładu, realizacji kuponu i oczywiście wypłaty.

Na wstępie wypada zaznaczyć, że każde obstawianie – dotyczy to nie tylko obstawiania u bukmachera online, ale również kasyn – wiąże się z pewnym ryzykiem. Profesjonalni typerzy są tego oczywiście świadomi i wliczają je do swoich kalkulacji oraz budżetu. Dobrze przygotowany typer nie boi się przegranej i dba jednocześnie o to, aby nie spotkały go przykre niespodzianki podczas gry na przykład ze strony nieuczciwego operatora.

Spójrzmy więc, na co należy zwrócić uwagę.

Po pierwsze, legalny bukmacher

Choć o tym, że grać powinniśmy tylko u legalnego buka, napisano już całe tomy, wciąż nie wszyscy gracze wzięli sobie tę poradę do serca. Rejestracja u bukmachera, który nie posiada licencji, oznacza, że operator nie uzyskał licencji na działalność bukmacherską online. Dlaczego tak się stało? Powodów jest wiele i żaden nie powinien budzić naszego zaufania:

 • operator nie ubiegał się o licencję, gdyż jest ona dla niego za droga;
 • operator nie spełnia warunków, aby uzyskać licencję na działalność online – na przykład nie posiada wymaganego zabezpieczenia finansowego;
 • operatorowi licencja została odebrana wskutek nadużyć lub z innego powodu.

Brak licencji oznacza tylko kłopoty. Operator zarządzający zakładami sportowymi, który nie posiada licencji, w efekcie nie podlega żadnej jurysdykcji. Co to oznacza dla gracza? W przypadku problemów z wypłatą nie będziemy mogli sądzić się z nieuczciwym podmiotem.

Licencje przydzielane są również na określonych warunkach. Jeden z nich wymieniliśmy wyżej: jest to zabezpieczenie finansowe. W Polsce wynosi ono 480 000 PLN za możliwość świadczenia usług bukmacherskich online. Z kwoty tej sąd może pokryć niezaspokojone roszczenia graczy.

Po drugie, polski bukmacher

Licencja licencji nierówna. W chwili obecnej większość bukmacherów świadczących swoje usługi online polskim graczom nie posiada licencji Ministra Finansów, tylko licencję offshore. Dla osoby średnio rozeznanej w temacie może być to mylące. Na czym polega więc różnica?

Otóż nowelizacja polskiej ustawy hazardowej z 2017 roku zdelegalizowała wszystkich bukmacherów, którzy nie wystąpili o licencję w Ministerstwie Finansów. Gra u nich wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawno-skarbowymi, dodatkowo domeny takich serwisów bukmacherskich trafiają do ogólnie dostępnego Rejestru Domen Zakazanych i powinny być blokowane przez dostawców internetu (tak się oczywiście nie dzieje, ale to temat na oddzielny artykuł).

Informację o posiadanej przez buka licencji powinniśmy znaleźć na stronie głównej. Zwykle jest ona podana w widocznym miejscu na dole strony w stopce. Niektórzy zagraniczni operatorzy udający legalnych polskich bukmacherów ukrywają informację na temat posiadanego zezwolenia, aby zmylić mało czujnych graczy. Niestety w przypadku wypłaty wygranej u takiego buka ani nieznajomość prawa, ani niewiedza nie będą dla skarbówki żadnym usprawiedliwieniem!

Po trzecie, zabezpieczenia na stronie

Solidny bukmacher podchodzi poważnie do kwestii bezpieczeństwa graczy. Dzięki temu możemy samodzielnie zadbać o to, by osoba niepowołana nie dostała się na nasze konto i nie wyczyściła go z wygranych.

W standardzie są dziś:

 • szyfrowane połączenie, za którym stoi certyfikat SSL;
 • weryfikacja tożsamości gracza po rejestracji;
 • wymóg dokonywania depozytów tylko z własnego konta/karty kredytowej i przelewu wygranych tylko na konto należące do gracza;
 • weryfikacja dwuetapowa – gracz w takiej sytuacji potwierdza logowanie lub inne operacje na stronie przy użyciu urządzenia mobilnego.

Każde z tych zabezpieczeń ma na celu zminimalizowanie ryzyka phishingu albo przejęcia konta.

Po czwarte, kieruj się zdrowym rozsądkiem

Zasada ograniczonego zaufania sprawdza się wszędzie, gdzie zachodzi choćby najmniejsze ryzyko oszustwa. Niestety takim środowiskiem jest internet. Nie namawiamy Was do nadmiernej podejrzliwości wobec wszystkiego i wszystkich, a jedynie do tego, aby podczas rejestracji, logowania, wpłat, wypłat, obstawiania czy korzystania z różnego rodzaju promocji bukmacherskich kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem. Oto mniej lub bardziej kompletna lista praktyk, które powinien przyswoić sobie gracz dbający o swoje bezpieczeństwo:

 • nie podawaj nigdy osobom trzecim swojego loginu i hasła;
 • wylogowuj się z serwisu, jeśli korzystasz z publicznego komputera;
 • zadbaj o bezpieczne hasło (min. 10 znaków, w tym wielkie i małe litery, znaki specjalne i cyfry);
 • zmieniaj hasło co kilka tygodni;
 • nie klikaj podejrzanych linków z promocjami bukmacherskimi na dziwne, egzotyczne mecze;
 • odwiedzając nawet dobrze znanego buka, upewnij się, że kłódka w pasku adresu w przeglądarce jest zamknięta;
 • nie wierz spotkanym online osobom, które próbują sprzedać Ci „pewniaki” – to nic innego jak scam dla naiwnych;
 • przed założeniem konta u nowego buka upewnij się, że posiada on polską licencję;
 • pobieraj aplikacje bukmacherskie tylko z zaufanego źródła.

Bezpieczna gra u buka – podsumowanie

Gra u buka online może być bezpieczna, podobnie jak bankowość czy zakupy internetowe. Unikniemy przykrych niespodzianek, jeśli będziemy przestrzegali kilku prostych zasad. Korzystanie z legalnych usług, dyskrecja w przypadku poufnych informacji takich jak numery kart kredytowych czy hasła – opanowanie podstaw jest naprawdę proste i będzie tylko skutkowało miłą i bezstresową grą. Powodzenia!

 

Artykuł sponsorowany

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;