piątek, 24 maja 2024r.

Szkolnego sportu problemy aż do lat 90-tych cz. II

Siedlecka młodzież w ramach wychowania fizycznego mogła dobrowolnie uprawiać sport zgłaszając się do szkolnych kół sportowych.

Pod koniec lat 40-tych w Siedlcach istniało pięć takich kół, a w 1949 roku przy Liceum Rolniczym założono LZS Stara Wieś. Po 1950 roku gimnazjalne koła zostały przekształcone w Szkolne Koła Sportowe. Pod względem poziomu sportowego najsilniejsze było SKS Prus, w którym było dziewięć sekcji i 176 uczniów. Najlepsze wyniki miały sekcje piłki nożnej, piłki siatkowej i lekkoatletyki. Wysoki poziom reprezentowało także SKS Mechaniczne, które po 1953 roku zostało włączone do ZSSZ Zryw.

Od 1948 roku uczniowie brali udział w organizowanych w całym kraju imprezach masowych: Marszach Szlakami Zwycięstw dla młodzieży od lat 11 i Biegach Narodowych od lat 15. Co roku w Siedlcach odbywały się mistrzostwa miasta szkół średnich w grach zespołowych. W 1951 roku mistrzem miasta w koszykówce chłopców był SKS Prus, w siatkówce chłopców SLS Żółkiewski, a siatkówce dziewcząt SKS Liceum Pedagogiczne.

W 1950 roku uczeń Żółkiewskiego Jerzy Szczepański był bliski ustanowienia rekordu Polski juniorów w skoku w dal, skoczył 6,84 m co było ósmym wynikiem w Polsce. Z kolei siatkarze Żółkiewskiego w 1951 roku wygrali rozgrywki w województwie warszawskim i zajęli 11 miejsce w MP szkół średnich. Pierwsze miejsce w województwie zajęli także piłkarze ręczni i siatkarze z SKS „Prus”. W 1955 roku na Centralnych Biegach Narodowych miejsca w czołowej dziesiątce zdobyli Helena Kederówna z Technikum Handlowego i Jan Michalak z SKS Żółkiewski.

Po 1956 roku w Siedlcach Szkolne Koła Sportowe istniały we wszystkich szkołach. W 1969 roku na 108 szkół w mieście i powiecie były 62 SKS-y, w których sport uprawiało 1580 uczniów. Po 1964 roku utworzony został w Siedlcach Zarząd Powiatowy Szkolnego Związku Sportowego. Ważną rolę w rozwoju sportu szkolnego odgrywały miejskie ligi szkolne w piłce nożnej i hokeju na lodzie, prowadzone pod egidą PKKFiT i KS Start-Pogoń.

W 1969 roku w rozegranej I Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży powiat wywalczył piąte miejsce i został wyznaczony do roli gospodarze drugiej edycji tej imprezy w 1971 r. Odbyła się ona od 17 do 21 czerwca 1971 roku i okazała się sukcesem zarówno sportowym, jak i organizacyjnym.

Na początku lat 70-tych w SKS ZSZ nr 1 (tzw. Elektryk) z inicjatywy nauczyciela Mariana Sadłowskiego powstała pierwsza w Siedlcach sekcja judo. Z kolei sportowcy z SKS ZSR wielokrotnie reprezentowali woj. warszawskie, a później siedleckie w finach Centralnych Igrzysk Sportowych Szkół Rolniczych. Po 1976 roku uzdolnieni sportowo uczniowie przechodzili do sekcji wyczynowych WLKS, odnosząc sukcesy na imprezach krajowych w podnoszeniu ciężarów i zapasach.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: polska-org.pl

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;