środa, 1 maja 2024r.

Mecz za sześć punktów w Kołobrzegu

Przed Pogonią Siedlce prawdopodobnie najważniejszy mecz w tej rundzie. Starcie z Kotwicą Kołobrzeg może być decydujące w kontekście walki o bezpośredni awans do I ligi.

Tuż przed świętami podopieczni Marka Brzozowskiego odnieśli kolejne zwycięstwo, pokonując 2:0 Lecha II Poznań. Pogoń jest najlepiej punktującą drużyną w tej rundzie. Zdobyła w niej 14 punktów na 21 możliwych. Warto również podkreślić, że dwa ostatnie spotkania to czyste konta bramkarza Jakuba Burka. Dobrze wygląda także sytuacja w ligowej tabeli. Pogoniści są na drugiej pozycji z taką samą liczbą punktów co liderujący KKS Kalisz. Mają też pięć punktów przewagi nad trzecią Kotwicą Kołobrzeg, która rozegrała dotychczas o jeden mecz mniej. Teraz czeka Pogonistów pojedynek właśnie z tym przeciwnikiem i nie da się ukryć, że zwycięstwo biało-niebieskich znacznie zbliżyłoby ich do bezpośredniego awansu i dałoby dużo większy komfort na resztę sezonu. Biorąc jednak pod uwagę klasę rywala, z którym Pogoń jeszcze nigdy nie wygrała, ewentualny remis również trzeba będzie szanować. Liderujący KKS w zbliżającej się kolejce zmierzy się natomiast z ósmym w tabeli Hutnikiem Kraków.

Drużyna z Kołobrzegu od momentu pojawienia się na szczeblu centralnym w 2022 roku myśli o awansie na zaplecze PKO BP Ekstraklasy. W poprzednim sezonie ekipa bardzo długo wyznaczała tempo drugoligowego wyścigu, ale wiosną złapała zadyszkę i zakończyła rozgrywki na trzecim miejscu z równą liczbą oczek co cieszący się z bezpośredniego awansu Znicz Pruszków. W półfinale baraży marzenia Kotwicy o I lidze zakończył Motor Lublin, który wygrał z nią 2:1. Latem cel w Kołobrzegu się nie zmienił. Nowy sezon zespół rozpoczął wprawdzie od porażki 0:1 z Polonią Bytom, ale z czasem powrócił na właściwe tory i zaczął regularnie punktować. Dzięki temu rundę jesienną Kotwa kończyła jako lider z trzema punktami przewagi nad KKS i czterema nad Pogonią. Zimą doszło do pewnych zmian u lidera II ligi. Władze klubu pożegnały się ze znanym obrońcą Jakubem Rzeźniczakiem po skandalu towarzyskim z jego udziałem. Poza tym zgodę na szukanie nowego klubu dostali też grający kiedyś w Ekstraklasie Jakub Żubrowski i Josip Šoljić. Drużynę zasilili natomiast m.in. chorwacki pomocnik Leon Kreković, występujący ostatnio w fińskim FC Lahti, bośniacki pomocnik Zvonimir Petrović, poprzednio grający w serbskim Javor, a także obrońca Tomasz Wełna z Polonii Warszawa. Wyniki Kotwicy w rundzie wiosennej należy jednak uznać za rozczarowujące. Drużyna wygrała tylko pierwszy mecz z Chojniczanką Chojnice 3:0. Później była w stanie już tylko zremisować z Olimpią Grudziądz oraz Radunią Stężyca, natomiast uległa Skrze Częstochowa i GKS Jastrzębie. W sumie Kotwica na 25 rozegranych ligowych spotkań wygrała 12, 6 zremisowała i 7 przegrała. Jej bilans bramkowy wynosi 47-35. Biorąc pod uwagę ostatnie pięć meczów, Kotwica jest jednak dopiero 13 drużyną ligi z pięcioma zdobytymi punktami. Najlepszym strzelcem zespołu jest Brazylijczyk Jonathan Júnior z 15 golami na koncie. Ma on dwa trafienia mniej od Huberta Sobola z KKS Kalisz i dwa więcej od Cezarego Demianiuka z Pogoni. Drużynę od kwietnia ubiegłego roku prowadzi Maciej Bartoszek znany z pracy m.in. w Koronie Kielce i Wiśle Płock.

Pogoń mierzyła się z Kotwicą tylko trzy razy i każdy z tych meczów zakończył się remisem. Do pierwszego starcia doszło 29 października 2022 w debiucie Marka Saganowskiego. Bezbramkowy remis z liderem był wtedy zadowalający dla znajdującej się w strefie spadkowej Pogoni. W rewanżu 4 czerwca 2023 Pogoń prowadzona przez Macieja Sorokę nie walczyła już o nic. Trafienie Cezarego Bujalskiego i remis 1:1 przyczyniły się jednak do spadku Kotwicy na trzecią pozycję w tabeli. W bieżących rozgrywkach do starcia doszło 23 września w 10 kolejce. Spotkanie bardzo długo układało się po myśli Kotwicy. Do przerwy prowadziła ona 2:0 po golach Cezarego Polaka i Filipe Oliveiry. Kontaktową bramkę zdobył Demianiuk w 69 minucie, ale już minutę później odpowiedział Jonathan Júnior. Spotkanie rozstrzygnęło się w ostatnich minutach. Remis dały Pogoni trafienia Damiana Nowaka w 88 minucie i Roberta Majewskiego w 90.

W sezonie 2019-20 piłkarzem siedleckiej Pogoni był obrońca Kotwicy Tomasz Wełna.

Spotkanie rozpocznie się 5 kwietnia o 20:45 na Stadionie im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.