poniedziałek, 27 maja 2024r.

Siedem kroków od I ligi

Pogoń Siedlce na siedem kolejek przed końcem jest faworytem do wyczekiwanego powrotu na zaplecze Ekstraklasy.

Przed Pogonią siedem finałów. To stwierdzenie równie banalne, co prawdziwe. Rzućmy okiem na rozkład jazdy topowej trójki, która powalczy o bezpośredni awans.

Jeżeli chodzi o stosunek meczów domowych do wyjazdowych to w przypadku Pogoni i KKS Kalisz wynosi on 4:3. Przeżywająca kryzys Kotwica Kołobrzeg ma w terminarzu trzy mecze u siebie i cztery w delegacjach. Klub z województwa zachodniopomorskiego rozważa zmianę szkoleniowca na finiszu ligi. Wiosną drużyna dowodzona przez Macieja Bartoszka dołuje. W przypadku Kotwy to nic nowego. Kołobrzeżanie muszą się oglądać za siebie, bo mogą stracić trzecie miejsce na rzecz Chojniczanki Chojnice. Na domiar złego średnia pozycja rywali Kotwicy w ostatnich siedmiu kolejkach jest najwyższa i wynosi 10,14. W przypadku Pogoni jest to 10,86, zaś KKS – 11,57.

Wedle wyliczeń Piotra Klimka, użytkownika portalu X, specjalizującego się w statystykach piłkarskich, Pogoń jest niemal pewna miejsca w top6, czyli osiągnięcia przedsezonowego celu minimum. Jeżeli chodzi o bezpośredni awans to przed meczem Kotwica – Zagłębie II Lubin szanse MKP wynosiły ponad 66%.

Idźmy dalej. Czas na historię. Warto prześledzić jak punktowały topowe drużyny w siedmiu ostatnich jesiennych kolejkach. Kotwica ugrała z najbliższymi rywalami w pierwszym podejściu 18 punktów, Pogoń – 16, zaś KKS ledwie 9. Nikt w Siedlcach nie rozpaczałby, gdyby takie osiągi punktowe się powtórzyły…

Sięgnijmy głębiej do historii. Ile punktów po 27 kolejkach miały w ostatnich pięciu sezonach drużyny, które na koniec cieszyły się z bezpośredniego awansu?

Sezon 2022-23: Polonia Warszawa 51 (punktów), Znicz Pruszków 47
Sezon 2021-22: Stal Rzeszów 65, Chojniczanka Chojnice 55
Sezon 2020-21: Górnik Polkowice 57, GKS Katowice 56*
Sezon 2019-20: Górnik Łęczna 51, Widzew Łódź 54
Sezon 2018-19: Radomiak Radom 51, Olimpia Grudziądz 47, GKS Bełchatów 45

* – z powodu pandemii w lidze grało 19 drużyn, a co za tym idzie 36 kolejek

Statystyki, wyliczenia, passy – to tylko didaskalia. Najważniejsze na tym etapie sezonu jest to, że Pogoń zależy od siebie. Po porażce Kotwicy z Zagłębiem II w zaległym meczu ma możliwość jednej wpadki. Do bezpośredniego awansu powinno wystarczyć 60 punktów. Aby osiągnać ten próg biało-niebiescy muszą więc wygrać cztery z siedmiu ostatnich spotkań. Tylko tyle i aż tyle.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;