niedziela, 21 lipca 2024r.

Organizacja i rozwój siedleckiego sportu w okresie powojennym cz. III

W maju 1946 roku przy Komendzie Hufca ZHP w Siedlcach powstał Harcerski Klub Sportowy. Inicjatorami jego powołania byli komendant hufca Stanisław Szostek (prezes zarządu) i druh Jan Pietrasik.

Wśród założycieli znalazł się także Ryszard Szwarc (sekretarz zarządu). Do klubu, który w październiku 1946 roku miał 121 członków zgłosiło się wielu harcerzy z 1 Siedleckiej Drużyny Harcerzy przy I Gimnazjum i Liceum im. B. Prusa, SDH przy Państwowym Liceum Pedagogicznym, 3 SDH przy II Gimnazjum i Liceum im. Żółkiewskiego i 5 SDH przy Państwowym Gimnazjum Mechanicznym.

W klubie utworzono dwie sekcje: lekkoatletyczną i piłki nożnej. Druga była zdecydowanie popularniejsza i szybko się rozwijała. W jedenastce HKS grali harcerze mający po 16 i 17 lat, ale z czasem zaczęli dorównywać poziomem gry innym siedleckim drużynom piłkarskim. Kierownikiem sekcji był Jan Pietrasik, trenerami Henryk Karpowicz i Edward Zalewski. Piłkarze występowali w B klasie podokręgu. Wiosną 1948 roku w harcerskim klubie powstała również sekcja siatkarzy.

Jak wynika z danych statystycznych w listopadzie 1946 roku Siedlce były drugim miastem w województwie pod względem rozwoju sportu. W Siedlcach istniało wówczas 5 klubów (Ognisko, KS MO, WKS, KS OM TUR, HKS). W końcu 1946 roku kluby zrzeszały 852 członków, z których 200 było zgłoszonych do zawodów organizowanych przez związki sportowe. W kilku sekcjach piłki nożnej trenowały 174 osoby, w pingpongowych 55, lekkoatletycznych 42 i piłki ręcznej 32. Nie ma informacji o istnieniu w mieście w latach 40 sekcji piłki ręcznej, istniały natomiast sekcje siatkówki i koszykówki.

W 1947 roku w Siedlcach istniała drużyna piłkarska przy Powiatowym Zarządzie Związku Walki Młodych. Drużyna ta rozgrywała mecze z okazji 1 maja i 22 lipca z innymi zespołami miejscowych klubów, ale nie uczestniczyła w regularnych rozgrywkach ligowych. W regionie siedleckim ligowe kluby piłkarskie przy ZMW istniały w Mińsku Mazowieckim, Łukowie, Sokołowie Podlaskim i Małkini.

27 czerwca 1947 roku z inicjatywy inż. Konstantego Strukowa powstał Podlaski Klub Motorowy, który zrzeszał miłośników wyścigów motocyklowych i żużlowych. PKM odwoływał się do tradycji przedwojennego Klubu Motorowego Gryf. W sezonach organizowane były motocyklowe biegi uliczne i mecze żużlowe, jesienią 1948 roku Strukow zainicjował budowę na stadionie przy ul. Wojskowej toru żużlowego.

W grudniu 1947 roku z inicjatywy nauczyciela wychowania Henryka Karpowicza powołano Międzyszkolny Klub Sportowy z sekcjami gier sportowych, lekkiej atletyki i tenisa stołowego. Prezesem MKS został Danielak z Liceum im. Prusa, a pierwszą imprezą zorganizowaną 17 i 18 kwietnia 1948 roku przez MKS w Sali Gimnazjum im. Królowej Jadwigi był turniej tenisa stołowego. Na początku 1948 roku powstała drużyna siatkarzy. MKS próbował także zorganizować sekcję bokserską, ale skończyło się na przeprowadzeniu 30 maja 1948 roku jednego turnieju „Pierwszy krok” dla początkujących pięściarzy. Turniej odbył się pod gołym niebem na placu Państwowego Liceum Pedagogicznego. Bokserów szkolił Henryk Karpowicz.

Sport szkolny odradzał się spontanicznie, w 1947 roku w kraju istniało 529 szkolnych kół sportowych, zrzeszających 34 tys. uczniów oraz 52 MKS. W województwie lubelskim założono pięć Międzyszkolnych Klubów Sportowych m.in. w Siedlcach. W 1949 roku w Siedlcach istniało siedem klubów i jedna samodzielna drużyna piłkarska. Cztery kluby powstały w 1945 roku, jeden w 1946 roku i trzy rok później. Dwa kluby, KS OM TUR i KS MO, na początku przekształceń w polskim sporcie, w 1948 roku zmieniły nazwy na KS ZMP i KS Gwardia. Swoje kluby miało większość środowisk społecznych i zawodowych miasta: kolejarze, robotnicy, milicjanci, żołnierze, uczniowie szkół średnich. KS Ognisko i PKM miały charakter miejski, zrzeszały młodzież z różnych środowisk miasta. Wśród działaczy znajdowali się nauczyciele wychowania fizycznego, inżynierowie, związkowcy, urzędnicy miejskich i powiatowych instytucji, oficerowie MO i LWP. W klubach tych mieszkańcy miasta mogli uprawiać sport wyczynowy łącznie w 32 sekcjach, w 12 dyscyplinach, najpopularniejszych w tym czasie w Polsce.

W pierwszych latach po II wojnie światowej największym zainteresowaniem w Siedlcach cieszyła się piłka nożna, którą młodzież trenowała w pięciu sekcjach z ligowymi drużynami. Do 1950 roku od połowy marca do listopada, w każdą niedzielę, czasami również w środy lub czwartki, w Siedlcach rozgrywano jedno lub kilka spotkań. Ze względu na prezentowany poziom, sukcesy i częste mecze z zespołami z krajowej czołówki, była to dyscyplina najchętniej oglądana przez mieszkańców miasta.

W latach 1944-49 w Siedlcach odbyło się kilkadziesiąt meczów piłkarskich, a rywalami drużyn Ogniska i WKS były czołowe zespoły w Polsce.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;