wtorek, 23 lipca 2024r.

Międzyszkolne, akademickie i zakładowe kluby siedleckie po 1970 roku cz. V

Biegacze na orientację z Siedlec szybko dołączyli do krajowej czołówki. W 1981 roku awansowali do II ligi Drużynowych Mistrzostw Polski, rok później do I ligi i przez dwa następne sezony zajmowali trzecie miejsce w kraju. Zaczęli również odnosić sukcesy indywidualne.

W latach 1982-85 reprezentanci sekcji zdobyli na mistrzostwach kraju w różnych kategoriach wiekowych 11 złotych, 7 srebrnych i 6 brązowych medali. Do najlepszych zawodników należeli: Małgorzata Kopczewska, Agnieszka Brakoniecka, Alicja Kopczewska, Iwona Roguska, Joanna Talacha, Krzysztof Borkowski, Radosław Bala.

9 września 1979 roku w Siedlcach na boisku SP nr 3 przy ul. Sekulskiej odbył się pierwszy trening grupy młodzieży chętnej do uprawiania rugby, który poprowadził trener Henryk Niedziółka. Ponieważ przez kilka miesięcy żaden z siedleckich klubów (Pogoń, AZS, WLKS) nie chciał przyjąć rugbistów ze względów finansowych i organizacyjnych, drużyna została dołączona jako sekcja wyczynowa rugby do Wojewódzkiej Federacji Sportu. 15 kwietnia 1980 roku zespół rugbistów pod nazwą WFS Siedlce zadebiutował w rozgrywkach Warszawskiej Ligi Juniorów. Od 1983 roku seniorzy występowali w II lidze. Po zdobyciu w sierpniu 1985 roku przez juniorów złotych medali na OSM, Polski Związek Rugby postawił siedleckim działaczom ultimatum: utworzenie odrębnego klubu lub zakaz udziału w młodzieżowych rozgrywkach klubowych od następnego sezonu. Dotychczasowa nazwa sugerowała, że w OSM uczestniczyła reprezentacja województwa siedleckiego, a na spartakiadzie mogły grać tylko drużyny klubowe. Prawdopodobnie gdyby nie sukces siedleckich rugbistów, zdobycie tytułu mistrzów Polski juniorów, nikt nie zwróciłby uwagi na ich przynależność organizacyjną.

Rugbistów przygarnął założony 1 kwietnia 1986 roku Robotniczy Klub Sportowy Vis Siedlce. Klub powstał dzięki zabiegom przewodniczącego WFS Jana Hawrylewicza, który namówił do tego kroku Marka Sztabę, dyrektora Fabryki Narzędzi Skrawających Vis. Nowy klub przejął sekcję rugbistów z WFS oficjalnie 1 czerwca 1986 roku.

Następnie RKS Vis przejął jeszcze wraz z drużynami ligowymi sekcje piłki siatkowej mężczyzn (z Pogoni) i szachów (z Pogoni i WLKS), które w poprzednich klubach miały kłopoty organizacyjne i finansowe. Większość środków na działalność sportową RKS otrzymywał z WFS. Pozostałą część budżetu uzupełniały dotacje z Fabryki Narzędzi Skrawających Vis. Ponadto zakład udostępniał sportowcom zakładowy autokar oraz zatrudnił kilku zawodników.

Klub zakończył działalność na posiedzeniu zarządu, które odbyło się 15 października 1991 roku. Do jego likwidacji doszło po ostrych protestach załogi zakładu, domagającej się od dyrekcji zaprzestania wspierania sportu wyczynowego. Na ostatnim zebraniu zarządu podjęto uchwałę o przekazaniu rugbistów (I liga) i siatkarzy (III liga) do utworzonego 11 października 1991 roku Klubu Sportowego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Szachiści pozostali jeszcze przez kilka miesięcy w FNS Vis jako zakładowe koło zainteresowań.

KS MOSiR w Siedlcach został utworzony na okres przejściowy w trakcie reorganizacji sportu miejskiego. Prezesem zarządu był dyrektor ośrodka Lucjan Izdebski. KS MOSiR zakończył działalność 31 grudnia 1992 roku przekazując obie sekcje do MKS Pogoń.

Spory między działaczami, trenerami i zawodnikami sekcji rugby MKS Pogoń stały się przyczyną utworzenia w Siedlcach drugiego klubu w rugby. 12 sierpnia 2011 roku grupa osób zorganizowała zebranie założycielskie, na którym powołała Miejski Klub Rugby Siedlce. Prezesem zarządu został Krzysztof Kisieliński, wiceprezesem Grzegorz Pliszka, skarbnikiem Bartosz Zagalski.

Na listopadowym Balu Rugby kończącym sezon 2002-03 przedstawiony został ranking 15 najlepszych siedleckich zawodników 15 ostatnich sezonów (oceniono 167 meczów ligowych od 1989 roku). Pierwsze miejsce i Superpuchar Rugbusia zdobył Dariusz Jaroszewicz, a kolejne miejsca zajęli: Marek Kisieliński, Zbigniew Wyrębiak, Paweł Narojek, Grzegorz Pliszka, Andrzej Sisik, Adrian Miałkowski, Paweł Biaduń, Jan Czyż, Leszek Węgrzynowicz, Rafał Matusiak, Grzegorz Maciejewski, Krzysztof Krzewicki, Mariusz Krzyszczak, Marcin Domański.

2004 rok przebiegł pod hasłem obchodów 25-lecia rugby. 9 września, w rocznicę pierwszego treningu, na budynku Publicznego Gimnazjum nr 3 w Siedlcach odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą historyczny trening drużyny rugby, który odbył się równo 25 lat temu na boisku Szkoły Podstawowej nr 3. W dniach 17-18 września rugbiści Pogoni pobili rekord Guinnesa: rozegrali 25-godzinny mecz zakończony turniejem oldbojów, który zamknął obchody ćwierćwiecza rugby w Siedlcach.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;