W tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu Siedlce były reprezentowane przez Tomasza Bartnika i Olgę Chojecką. Kim byli ich poprzednicy?
Jeżeli chodzi o letnie Igrzyska Olimpijskie to aż trzy zaliczyła Lidia Chojecka. Specjalizująca się w średnich dystansach lekkoatletka była piąta w biegu na 1500 metrów w Sydney w 2000 roku. Cztery lata później była szósta na tym samym dystansie w Atenach. W 2008 roku w Pekinie swój udział zakończyła na kwalifikacjach.
W 2021 roku w Tokio w chodzie sportowym na 20 kilometrów wystartował Łukasz Niedziałek, bart Olgi Chojeckiej, ale nie doszedł do mety.
W 2000 roku na pomoście w Sydney zaprezentowały się dwie sztangistki związane z WLKS Siedlce-Nowe Iganie. Aleksandra Klejnowska była piąta w kategorii 58 kg. Wicemistrzynią olimpijską została Agata Wróbel, która dominowała wówczas w kat. +75 kg.
Cztery lata później Klejnowska była piąta, zaś osiem lat później – siódma. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku zajęła siódme miejsce w kategorii do 53 kg. Wróbel wywalczyła brąz w Atenach w kategorii superciężkiej. Dominika Misterska-Zasowska była dziewiąta w kat. 63 kg w Pekinie.
W Łukowie na świat przyszedł Marcin Dołęga, ale to w Siedlcach znalazł drugi dom. W 2008 roku zdobył w Pekinie brązowy medal w kategorii 105 kg. Na pomoście brązowy medal przegrał wagą ciała o 0,07 kg i zajął czwarte miejsce. Po dyskwalifikacji Dmitrija Łapikowa doszło jednak do relokacji. Cztery lata później na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie spalił trzy próby w rwaniu z ciężarem 190 kg i nie został sklasyfikowany.
Robert Dołęga, brat Marcina, był sztangistą WLKS w latach 1996-2004. W 2000 roku w Sydney był rezerwowym, w 2004 roku w Atenach nie zaliczył rwania, zaś w 2008 roku w Pekinie był siódmy w kat. 105 kg.
Dwukrotnie (Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016) udział w Igrzyskach Olimpijskich wzięła Katarzyna Grzybowska-Franc. Polska w składzie z siedlczanką zajęła ósme miejsce w turnieju drużynowym.
źródło: własne; foto: archiwum Sławomira Kindziuka