poniedziałek, 17 marca 2025r.

Najwybitniejsi w historii siedleckiego sportu: Jan Sochacki

Jan Sochacki to nieodżałowana legenda siedleckiego tenisa stołowego.

Sochacki poświęcił ponad 50 lat swego życia dla rozwoju ping ponga w Siedlcach. Pierwsze kroki stawiał w 1964 roku w turnieju organizowanym przez redakcję regionalnej gazety „Trybuny Mazowieckiej”. W rywalizacji z rówieśnikami zajął wtedy II miejsce, ale rok później był już niepokonany.

Podczas swojej kariery zawodniczej przez ponad dwadzieścia lat był podporą siedleckiej Pogoni, a w 1979 roku wywalczył z nią pierwszy w historii awans do Ekstraklasy. Na początku lat osiemdziesiątych odniósł duży sukces, zwyciężając w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym Seniorów. W trakcie swojej bogatej kariery miał okazję zmierzyć się Andrzejem Grubbą, Leszkiem Kucharskim i Stefanem Dryszelem, a więc najbardziej utytułowanymi polskimi tenisistami stołowymi. Po stronie zagranicznych sukcesów należy zapisać wygraną 2:0 z Ferencem Sido.

Karierę zawodniczą Sochacki zakończył w 1985 roku i do sezonu 1986-87 przygotowywał zespół już jako pierwszy szkoleniowiec. Wcześniej przez kilkanaście lat prowadził drużynę jako grający trener, po uprzednim zdobyciu uprawnień instruktorskich, a następnie uzyskał trenera II klasy, dzięki ukończeniu kursu przygotowawczego w Gorzowie Wielkopolskim. Jako szkoleniowiec aż sześciokrotnie wprowadzał zespół do ekstraklasy w latach: 1979, 1983, 1985, 1992, 1996 i 2001.

Sochacki był propagatorem słynnej na całą Polskę tzw. siedleckiej gry obronnej, której przedstawicielami byli trenerzy Sylwester Dąbrowski oraz Adam Sznajder. Styl znalazł naśladowców wśród wychowanków: Karol Beczek był członkiem kadry narodowej, Hubert Byszewski zajął 5 miejsce na mistrzostwach Europy Kadetów w 2006 roku w Sarajewie, zaś Jakub Folwarski wraz z drużyną został wicemistrzem Europy w 2014 roku.

Sochacki był zaangażowany w aktywizację sportową amatorów i niepełnosprawnych. W latach 70-tych i 80-tych wraz z Andrzejem Wierzbickim i Andrzejem Gasiukiem prowadził rozgrywki amatorskiej ligi zakładów pracy. Był również trenerem Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych Start w Siedlcach i to jego podopieczni zdobywali mnóstwo medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach niepełnosprawności. Od 1995 do 2007 roku, z wyłączaniem okresu 1998-2002, szkolił reprezentację Polski osób niepełnosprawnych w tenisie stołowym. Ponadto zasiadał w zarządzie TKKF Siedlce.

Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie odznaczany przez najwyższe władze państwowe, Polski Związek Tenisa Stołowego, Polski Komitet Olimpijski oraz władze lokalne. Zmarł 5 stycznia 2023 roku.

Pamięć o Sochackim jest kultywowana w corocznym memoriale jego imienia.

 

źródło: własne; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;