poniedziałek, 24 czerwca 2024r.

Mołdawskie wesele

W sobotę w Siedlcach dojdzie do wyczekiwanego od wielu tygodni wydarzenia. Na stadionie ROSRRiT w meczu eliminacji Pucharu Świata zmierzą się reprezentacje Polski i Mołdawii. 

Meczem Polski z Mołdawią zostanie zapisany kolejny rozdział reprezentacyjnej historii rugby na siedleckiej ziemi. – Będzie to piąte spotkanie reprezentacji Polski w Siedlcach – kolejno grały w naszym mieście NRD, Belgia, Rosja i Malta – wspomina współzałożyciel sekcji rugby w naszym mieście Henryk Niedziółka. – Mecz z tym ostatnim rywalem był wielkim świętem, mimo sporych braków jakie miał stadion przy ulicy Wojskowej. Spotkanie zgromadziło ponad 3000 osób i myślę, że 5 kwietnia będzie podobnie, a mecz z Mołdawią zostanie nam w pamięci na długo.

1150861_150768908460209_2026808385_n

Spotkanie z Mołdawią jest jednym z elementów obchodów 35-lecia sekcji rugby w Miejskim Klubie Sportowym. Dwie dekady wcześniej meczem z Belgią świętowano 15-lecie sekcji. Wówczas kapitanem biało-czerwonych był Stanisław Więciorek, który jest obecnie szkoleniowcem wiceliderującej Ekstralidze Pogoni.

Dotychczasowe mecze reprezentacji seniorskiej w Siedlcach:
06.10.1985: Polska – NRD 22:4
26.05.1990: Polska – ZSRR 12:31
15.10.1994: Polska – Belgia 50:13
19.05.2007: Polska – Malta 36:3

Polska nie będzie faworytem starcia z Mołdawią. Dość powiedzieć, że sobotni rywal niedawno pokonał Niemców, z którymi tydzień wcześniej biało-czerwoni wysoko przegrali. – Zdaję sobie sprawę, że Mołdawia jest bardzo silna. Może to małe państwo, ale w rugby bardzo dobre. Ich zawodnicy grają na wysokim poziomie w lidze angielskiej. Spora część też w lidze rosyjskiej. Także nasi zawodnicy się o tym przekonali. Już wielokrotnie oglądałem ten ostatni mecz z Mołdawią. Zastanawiam się, co tu można zrobić, żeby zatrzymać ich w tym młynie. Bo naprawdę Polakom było wtedy bardzo ciężko. Myślę jednak, że skład, który udało mi się zebrać, poradzi sobie lepiej. Natomiast nie znam jeszcze recepty. Będziemy nad tym pracować. Przede wszystkim chcę, żebyśmy grali w rugby. Nie jest dla mnie ważne, czy będziemy pięknie atakować, po prostu trzeba zdobywać punkty – powiedział trener reprezentacji Marek Płonka w rozmowie z Polsatem Sport.

Reprezentacja Polski od ośmiu spotkań jest niepokonana na własnym terenie. Ostatnim pogromcą biało-czerwonych byli jednak właśnie Mołdawianie. Porażką zakończył się także niemal równo rok temu mecz w Kiszyniowie, w którym Polacy przegrali 20:24, mimo że prowadzili do przerwy. Trener, ale i skład kadry sporo się zmienił od tamtego czasu. Tygodnie przygotowań dadzą odpowiedź w jakim miejscu jest reprezentacja Polski.

Kadra Polski na mecz z Mołdawią:
Craig Bachurzewski, Mateusz Bartoszek (obaj Glasgow Hawks), Dawid Banaszek, Rafał Kwiatkowski, Karol Perzak, Radosław Rakowski, Łukasz Szostek, Rafał Szrejber (wszyscy Arka Gdynia), Kamil Bobryk (CS Vienne/Pogoń Siedlce), Adrian Chróściel, Tomasz Gasik, Robert Pawelec (wszyscy Pogoń Siedlce), Rafał Janeczko, Sławomir Kaszuba, Robert Kwiatkowski, Dawid Lorentowicz, Cyprian Majcher, Marek Płonka, Tomasz Rokicki, Mariusz Wilczuk, Rafał Witoszyński (wszyscy Lechia Gdańsk), Grzegorz Janiec (CASE Rugby St. Etienne), Piotr Jurkowski (Orkan Sochaczew), Emil Kowalewski, Michał Mirosz (obaj Budowlani Łódź), Stanisław Niedźwiedzki (Budowlani Lublin).

Rezerwowi: Adrian Ignaczak, Sebastian Łuczak, Łukasz Żurawski (wszyscy Budowlani Łódź), Piotr Psuj, Michał Wierzejski (obaj Pogoń Siedlce), Marek Przychocki (Ogniwo Sopot), Szymon Sirocki (Arka Gdynia), Bartosz Szypura (Posnania Poznań)

Kadra Mołdawii na mecz z Polską:
Mihai Artîc, Andrian Baltag, Alexandru Bulgac, Ion Buşilă, Nicolae Caburgan, Sergiu Castraveţ, Nicolae Chirilă, Ion Dascăl, Ştefan Leca, Ilie Lotcă, Octavian Manoli, Andrei Olari, Dorin Petrache, Dumitru Vasilachi (wszyscy Lupii Albi-USEFS), Ion Cavcaliuc, Andrei Cebotari, Ruslan Dorogan, Roman Rotunda (wszyscy Dinamo Bukareszt), Maxim Cobîlaş, Oleg Prepeliţă, Andrej Romanov, Veaceslav Titica (wszyscy Krasnîi Iar), Vadim Cobîlaş (Sale Sharks), Craig Felston (Esher), Maxim Gargalîc (Enisei), Mihai Golubenco, Igor Orghianu (obaj Steaua Bukareszt), Victor Leon (CSM Bukareszt), Andrej Mahu (CSJ Timisoara), Victor Murzac (Sporting-ASEM), Nicolae Purcel (ŞSSRAR-USPEE), Eduard Toderică (Olimp-Electromaş)

Tabela Dywizji 1B

# Drużyna M Pkt Bilans
1. Niemcy 8 29 277-149
2. Mołdawia 7 25 199-171
3. Polska 8 21 169-133
4. Ukraina 8 19 190-171
5. Szwecja 9 14 173-262
6. Czechy 8 6 93-215

1236506_610996595662072_736633514_n
Mecz Polska – Mołdawia będzie głównym punktem sportowego dnia na siedleckich obiektach, ale nie jedynym. Od 10:00 rozpoczną się imprezy towarzyszące, wśród których będą Międzynarodowy Turniej w rugby 7-osobowym z udziałem Polski, Polski U-19, Rumunii, Rumunii U-19 i Litwy, Turniej Rugby Tag dla młodzieży szkolnej oraz Turniej Weteranów. – Gdziekolwiek nie pójdziemy w Siedlcach to jesteśmy ciepło przyjmowani, stąd z organizacją tych wszystkich atrakcji nie było problemów. W meczu z Mołdawią serca będą potrzebne, aby kibice stali się 16 zawodnikiem i pomogli naszym reprezentantom w odniesieniu zwycięstwa – przekonywał menadżer reprezentacji Maciej Brażuk.

 

źródło: własne / Polsat Sport / RugbyPolska.pl; foto: Czas na rugby (2) / Krzysztof Mudin Lewandowski (1)

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;