niedziela, 14 lipca 2024r.

Przejdziem Odrę?

W sobotę w Opolu, Pogoń Siedlce oficjalnie zainauguruje sezon 15/16.

Spotkanie rundy wstępnej Pucharu Polski będzie debiutem w biało-niebieskich barwach dla kilku piłkarzy, ale także pierwszym sprawdzianem dla Marcina Sasala. Fortuna przy losowaniu nie była po stronie siedlczan, ponieważ do Opola daleka droga, a rywal czekający w stolicy Opolszczyzny nie należy do łatwych.

W poprzednim sezonie Odra walczyła z Polonią Bytom o mistrzostwo, wyjątkowo silnej, III ligi opolsko-śląskiej. Po wygranej opolan w bezpośrednim pojedynku wydawało się, że podopiecznym Zbigniewa Smółki nic już nie odbierze pierwszego miejsca. Seria niespodziewanych bezbramkowych remisów niebiesko-czerwonych i passa zwycięstw bytomian doprowadziły do przewrotu w czołówce tabeli. Brak awansu do II ligi był dla Odry policzkiem, jednak w żaden sposób nie wpłynął na funkcjonowanie klubu.

Odra powstała tuż po II wojnie światowej. Od pierwszych lat funkcjonowania opolanie uzyskali renomę na polskich boiskach. Wyjątkowo udany był sezon 63/64, kiedy Odra uplasowała się najniższym stopniu podium w ekstraklasie, a ponadto dotarła do półfinału Pucharu Karla Rappana (późniejszy Puchar Intertoto). Po spadku z najwyższej ligi na początku lat 80-tych zaczęły się gorsze czasy dla Oderki. Opolanie dryfowali między drugim a trzecim poziomem rozgrywkowym. Ostatnim czasem spędzonym na zapleczu ekstraklasy był sezon 08/09. Przez Odrę przewinęło się wielu znakomitych piłkarzy, wystarczy wymienić: Józefa Młynarczyka, Bernarda Blauta, Engelberta Jarka czy Józefa Klose (ojciec Miroslava). Regionalnym tropem związanym z Opolem jest Dariusz Solnica. Łukowianin występował w Odrze w 2001 roku.

Pora wrócić do teraźniejszości. Dzisiejsza Odra jest klubem opartym na stabilnych finansach. Trener Zbigniew Smółka kilka miesięcy temu trafił do mediów o szerokim zasięgu, dzięki odbyciu stażu w AC Milan. W składzie Odry nie brakuje uznanych nazwisk. Klan Gancarczyków reprezentują Krzysztof, Mateusz, Waldemar i Janusz. Najbardziej znany jest ten ostatni, który zapracował na sławę występami w Śląsku Wrocław, Polonii Warszawa i Zagłębiu Lubin. Celem Odry jest jak najszybszy powrót do II ligi, o czym świadczą transfery Przemysława Belli (Rozwój Katowice) i Tomasza Wepy (Górnik Wałbrzych). W poprzednim sezonie najskuteczniejszym strzelcem opolan był Marek Gładkowski, który jednak zdecydował się przejść do ROW 1964 Rybnik.

W przeddzień meczu pucharowego Pogoń dopinała ostatnie szczegóły kadry na to spotkanie. Do zwycięstwa siedlczan powinni poprowadzić zawodnicy z bogatym I-ligowym doświadczeniem. Największą bolączką drużyny Sasala jest brak napastnika z prawdziwego zdarzenia. W poprzednich latach w PP siedlczanie potrafili zaprezentować się z bardzo dobrej strony, ale też zanotować wstydliwe rezultaty. Runda wstępna przypada na trudny moment, jednakże minimalnie przegrany sparing z Legią dał nadzieję na to, że odbudowa Pogoni idzie w dobrym kierunku.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

4 odpowiedzi

  1. Wszystko startuje, puchar już, liga lada chwila, a tu nie wiadomo, kto będzie grał, gdzie i w sumie po co? Takie rzeczy tylko w Siedlcach. Kibice w głębokim poważaniu. To chyba nie jest miejski klub, tylko klub wzajemnej adoracji. Tylko jak trzeba pieniądze brać, to sobie przypominają, że jednak miejski.

  2. dwóch napadziorów z ekstraklasowym liźnięciem i spokojne utrzymanie

  3. Dzisiaj pierwszy sukces pod dowództwem nowych jednorocznych władz i trenera, z udziałem nowych jednorocznych zawodników. I tak do 7 kolejki.

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;