wtorek, 23 lipca 2024r.

Komu utrzymanie, komu?

Jeden wyjazd i jeden mecz u siebie – tak niewiele zostało do końca sezonu zasadniczego na zapleczu ekstraklasy. Kto dołączy do zdegradowanego Rozwoju, a kto przedłuży swoją nadzieję na baraże?

Po 32 kolejkach Pogoń plasuje się na 14 pozycji. Biało-niebiescy mają trzy punkty przewagi nad przedostatnim GKS Bełchatów. Wysoka porażka w Legnicy przesądziła o spadku Rozwoju. Niespodziewanie do grona drużynach zagrożonych grą w barażu o utrzymanie dołączył Stomil Olsztyn.

Nowy obraz

W rundzie jesiennej Pogoń przegrała w kontrowersyjnych okolicznościach ze Stomilem. Trener Marcin Sasal przyznał, że gdyby tamten mecz zakończył się sprawiedliwym rezultatem to dzisiaj siedlczanie ze spokojem czekaliby na ligowe rozstrzygnięcia.

Arka Gdynia i Wisła Płock są już pewne awansu do ekstraklasy, więc zainteresowanie wszystkich obserwatorów I ligi ogniskuje się na walce o utrzymanie. W ostatnich kolejkach drużyny z dołu tabeli regularniej punktują niż czołówka, co doprowadziło do arcyskomplikowanej sytuacji w ogonie zaplecza ekstraklasy.

Warto przeanalizować maksymalne i minimalne możliwości punktowe zagrożonej siódemki:
Stomil Olsztyn: max – 47 punktów; min – 41 punktów
Wigry Suwałki: max – 47; min – 41
Chojniczanka Chojnice: max – 46; min – 40
Olimpia Grudziądz: max – 45; min – 39
Pogoń Siedlce: max – 44; min – 38
MKS Kluczbork: max – 44; min – 41
GKS Bełchatów: max – 41; min – 35

Chojniczanka gra w przedostatniej kolejce z MKS Kluczbork, więc w przypadku jednego z tych klubów maksymalny poziom nie zostanie osiągnięty. Podobnie w przypadku Pogoni, która najpierw spróbuje przełamać wyjazdową niemoc w Olsztynie, a na koniec podejmie drużynę z Chojnic.

STOMIL OLSZTYN

Terminarz:
Pogoń Siedlce (dom)
Miedź Legnica (wyjazd)

WIGRY SUWAŁKI

Terminarz:
Wisła Płock (wyjazd)
Olimpia Grudziądz (dom)

CHOJNICZANKA CHOJNICE

Terminarz:
MKS Kluczbork (dom)
Pogoń Siedlce (wyjazd)

POGOŃ SIEDLCE

Terminarz:
Stomil Olsztyn (wyjazd)
Chojniczanka Chojnice (dom)

OLIMPIA GRUDZIĄDZ

Terminarz:
Sandecja Nowy Sącz (dom)
Wigry Suwałki (wyjazd)

MKS KLUCZBORK

Terminarz:
Chojniczanka Chojnice (wyjazd)
Dolcan Ząbki 3:0 (wo)

GKS BEŁCHATÓW

Terminarz:
Rozwój Katowice (wyjazd)
Bytovia Bytów (dom)

Przy niesamowitym ścisku w tabeli możliwe jest, że decydujące okażą się bezpośrednie spotkania. W tym momencie Pogoń ma lepszy bilans dwumeczu od GKS Bełchatów i MKS oraz gorszy od Olimpii Grudziądz i Wigier Suwałki. W przypadku GKS i MKS oznacza w praktyce oznacza to tyle, że obie drużyny muszą zdobyć trzy, a nie dwa, punkty, żeby wyprzedzić MKP. Beniaminek z Kluczborka ma jednak w zapasie walkowera z Dolcanem, po którym będzie miał na koncie co najmniej 41 punktów. W ostatniej kolejce rywalem siedlczan będzie Chojniczanka Chojnice (jesienią Pogoń przegrała 0:1 na wyjeździe).


 

Rolę w ostatecznym rozrachunku mogą odegrać także kartkowe pauzy podstawowych piłkarzy. Biało-niebiescy muszą na to uważać, ponieważ spora liczba kluczowych graczy jest zagrożona pauzą. Jak oponenci Pogoni prezentują się pod tym względem?

STOMIL OLSZTYN

Janusz Bucholc (kartka od pauzy), Arkadiusz Czarnecki (kartka od pauzy), Łukasz Jegliński (pauza w 33 kolejce), Jarosław Ratajczak (kartka od pauzy), Rafał Remisz (kartka od pauzy), Łukasz Suchocki (kartka od pauzy)

WIGRY SUWAŁKI

Kamil Adamek (kartka od pauzy), Aleksandar Atanacković (kartka od pauzy), Martin Baran (pauza w 33 kolejce), Jakub Bartkowski (kartka od pauzy), Artur Bogusz (kartka od pauzy), Adrian Karankiewicz (pauza w 33 kolejce), Damian Kądzior (kartka od pauzy), Kamil Lauryn (kartka od pauzy), Maciej Wichtowski (2 kartki od pauzy)

CHOJNICZANKA CHOJNICE

Marcin Biernat (kartka od podwójnej pauzy), Rafał Grzelak (kartka od pauzy), Wojciech Lisowski (2 kartki od podwójnej pauzy), Tomasz Mikołajczak (kartka od pauzy), Przemysław Pietruszka (kartka od pauzy), Paweł Zawistowski (kartka od pauzy)

OLIMPIA GRUDZIĄDZ

Adam Banasiak (kartka od pauzy), Damian Ciechanowski (kartka od pauzy), Adam Cieśliński (kartka od pauzy), Marcin Kaczmarek (2 kartki od pauzy), Arkadiusz Kasperkiewicz (kartka od pauzy), Dariusz Kłus (kartka od pauzy), Michal Piter-Bučko (2 kartki od podwójnej pauzy), Patryk Skórecki (kartka od pauzy), Dejan Žigon (kartka od pauzy), Matic Žitko (kartka od pauzy)

POGOŃ SIEDLCE

Rafał Augustyniak (kartka od pauzy), Adam Duda (kartka od pauzy), Ernest Dzięcioł (kartka od pauzy), Daniel Gołębiewski (kartka od pauzy), Bartosz Osoliński (kartka od pauzy), Marcin Paczkowski (kartka od pauzy), Damian Świerblewski (2 kartki od pauzy), Rafał Zembrowski (kartka od pauzy)

GKS BEŁCHATÓW

Václav Cverna (2 kartki od pauzy), Dawid Flaszka (kartka od pauzy), Lukáš Kubáň (2 kartki od podwójnej pauzy), Seweryn Michalski (pauza w 33 kolejce), Patryk Rachwał (pauza w 33 kolejce), Mateusz Szymorek (kartka od pauzy), Piotr Witasik (kartka od pauzy), Łukasz Wroński (kartka od pauzy), Petr Zapalač (kartka od pauzy), Szymon Zgarda (kartka od pauzy)

MKS KLUCZBORK

Piłkarze beniaminka nie mają już kiedy pauzować w sezonie zasadniczym, ponieważ w ostatniej kolejce otrzymają walkower za mecz z wycofanym Dolcanem.

 
źródło: własne; foto: Karolina Dymek; grafika: 90minut.pl

DODAJ KOMENTARZ

8 odpowiedzi

  1. Sytuacja wydaje sie klarowna. W najblizszej kolejce kibicowac chojniczance zeby wygrala z kluczborkiem i w ostatniej kolejce wygrac z pewna juz utrzymania wlasnie chojniczanka.
    Wariantow mnostwo ale wlasnie tylko dwa takie rozstrzygniecia daja Pogoni utrzymanie

  2. Po pierwsze kolego and to Pogoń jak przegra w Olsztynie to już jej niewiele pomoże. Kluczbork de facto ma już 41 pkt, bo w ostatniej kolejce dostanie 3 pkt za Dolcan, Pogoń ma 38 to np przy remisie Kluczborka z Chojniczanką, Pogoń musiałaby wygrać w ostatnim meczu dwoma bramkami. Czy to jest do zrobienia ? A przecież Chojniczanka się nie położy. Bełchatów raczej wygra z zdegradowanym Rozwojem i prawdopodobnie z Bytovią u siebie też. Sytuacja Pogoni jest bardzo kiepska niestety.

  3. Twierdzilem 8-m temu ze Pogon pierwszy kandydat do spadku.Stomil z Kujawa (chyba tak sie nazywa) naczele wygraja 3-0 .Zaklad.W Siedlcach Chojniczanka wygra 2-1 i pozamiatane.A jakie byly zachwyty nad ,,kopaczami,, Dolcana.Byli tacy pseldo znawcy pilki noznej ktorzy widzieli Pogon w nastepnym roku w ekstraklasie. He,he,he,he……..Pogon za rok 3-liga zaklad.

    1. Panom moderatorom to chyba na reke pisanie prowokacyjnych farmazonow przez tego gimnazjalnego pokemona.Ot kazdy sposob sie liczy na wiekszą klikalnosc nie?

    2. @Hapal …Ja już się mogę założyć z Tobą Hapal ze nie masz racji, jeżeli chodzi o to ze Pogoń za rok w III lidze. Mogę się także założyć że w Olsztynie nie będzie wyniku 3-0 dla Somilu. O co tylko chcesz

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;