wtorek, 23 lipca 2024r.

Problemy siedleckiego sportu? Trwa dyskusja o budżecie na 2019 rok

W Siedlcach trwa dyskusja o kształcie budżetu na 2019 rok. Projekt ustawy zakłada uszczuplenie funduszy na sport o 2,9 miliona złotych.

W piątek 28 grudnia podczas Sesji Rady Miasta Siedlce odbyła się dyskusja o kształcie budżetu na przyszły rok oraz wieloletniej prognozy finansowej do 2035 roku. Projekt przewiduje spore cięcia, a największe zmiany mają dotknąć sport, na który miałoby zostać przeznaczone o 2,9 miliona złotych mniej niż w poprzednich latach. Na ten moment budżet oraz prognoza nie zostały uchwalone i do dyskusji rada ma wrócić podczas styczniowej sesji.

Co się stanie, gdy również podczas styczniowych sesji nie uda uchwalić się budżetu? Wówczas tę kompetencje przejmie Regionalna Izba Obrachunkowa, która będzie miała czas na rozwiązanie problemu do końca lutego.

Jeśli ostatecznie budżet przeszedłby w proponowane formie, to do największych zmian doszłoby w sporcie. Jaki wpływ miałoby to na sport w naszym mieście oraz na siedleckie drużyny?

O komentarz do proponowanych zmian poprosiliśmy Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Siedlce Roberta Chojeckiego:

Zmiany zaproponowane w konstrukcji budżetowej 2019 roku dotyczą bardzo istotnego obszaru funkcjonowania miasta jakim jest sport. Fakt zmniejszenia dotacji dla klubów i stowarzyszeń oraz stypendiów sportowych o blisko 50%, czyli granicę 3 milionów złotych diametralnie zmienia przyszłość sportu w Siedlcach. Siedlecki sport to nie tylko rozpoznawalność na mapie Polski, ale przede wszystkim tysiące dzieci i młodzieży trenujących i rozwijających się dzięki pracy wielu trenerów i ludzi pochłoniętych pasją. Rozwijająca się infrastruktura sportowa tworzy doskonałe warunki dla wszystkich kochających sport. Reforma sportu jest niezbędna, ale musi być oparta na precyzyjnie z dbałością opracowanej strategii rozwoju siedleckiego sportu. Koncepcji rozwoju , która pozwoli na budowę silnej marki siedleckiego sportu i jednocześnie da szansę na rozwój każdej rozsądnej inicjatywie klubów, czy stowarzyszeń sportowych aktywizujących aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. Musimy bardzo rozważnie stanowić o zmianach finansowych w tym obszarze, ponieważ błędne decyzje mogą skutkować tym, że po wielu pięknych dyscyplinach i klubach pozostaną jedynie archiwalne statystyki meczowe.

Obecną sytuację skomentował także na Twitterze były poseł RP oraz były prezes Pogoni Siedlce Jacek Kozaczyński:

Warto dodać, że w kuluarach mówi się, iż jeżeli pieniądze zostaną wycofane, to niektóre siedleckie drużyny dograją trwający sezon, a później zajmą się szkoleniem młodzieży, rezygnując z rywalizacji na profesjonalnym poziomie.

 

źródło: własne/podlasie 24

DODAJ KOMENTARZ

27 odpowiedzi

 1. Niestety sport w siedlcach skazany jest na marazm – wynika to z braku m.in. koncepcji prezydenta ex sportowca na zwiększanie bazy przychodowej miasta ale i menadżerskich predyspozycji a zwłaszcza odwagi.

 2. niech miasto daje pieniądze na sport dzieci z Siedlec a nie na najemników z całej Polski. pokażcie mi zawodnikiem z Siedlec. pokażcie trenerów z Siedlec. może miasto powinno wziąć kolejny kredyt na tych „wychowanków”.

  1. dzieci trzeba zachęcić wysokim poziomem sportowym seniorów a tego nie zrobi się lokalnymi sportowcami – nigdzie tak nie ma na całym świecie wiec i w siedlcach się nie udo

    1. tomasiewicz, wrzesiński, misztal…. tak od najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie zaczynajac

 3. Za kulisami w jaki sposób mówią że „niektóre siedleckie drużyny dograją trwający sezon, a później zajmą się szkoleniem młodzieży” – np. tomasiewicz, wrzesiński, Misztal i ich 19 kolegów zostaną na następne sezony w Siedlcach ( oraz reszta zawodników i zawodniczek np. amerykanki ) i będą trenerami ?

  1. Tomasiewicz i Wrzesinski nie sa zawodnikami Pogoni od konca czerwca 2018, wiec o co chodzi ?

   1. To może „z innej beczki” – “niektóre siedleckie drużyny dograją trwający sezon, a później zajmą się szkoleniem młodzieży” – więc tym szkoleniem młodzieży na szeroką skalę zajmą się pewnie w pojedynkę trenerzy prowadzący aktualnie seniorów, jeżeli zostaną w Siedlcach ?

 4. Rozumiem zaciskanie pasa w budżecie miasta ze względu na zadłużenie. Nie wszyscy mieszkańcy żyją sportem. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Natomiast sport i kultura fizyczna jest bardzo ważna. Na pewno sport młodzieżowy różni się od sportu kwalifikowanego. Na sport młodzieżowy środki zostaną zabezpieczone (i bardzo dobrze). Wychowanie przez sport jest to piękna sprawa. Sport w Siedlcach jest to szeroki temat. Są różne kluby, dyscypliny sportowe, każdy ma inne zainteresowania. Kocham sport uprawiać, oglądać, jest to ważna dziedzina w moim życiu. Przez kilka ostatnich lat sport siedlecki wszedł na wysoki poziom w kraju ( proporcjonalnie ilość klubów, sportowców na ilość mieszkańców) pod względem wyników, jak i obiektów sportowych (szczególnie piłkarskich), jest to wizytówka Siedlec. Szkoda by było to zaprzepaścić. Jestem kibicem wszystkich dyscyplin ale wszyscy wiemy, że piłka nożna ma najwięcej kibiców i jest najpopularniejszą dyscypliną w kraju. Szczególnie Pogoń piłkarska jest największym ośrodkiem na Podlasiu, na mecze przyjeżdżają kibice z całego regionu. Rozumiem, że nie wszystko wyglądało najlepiej w zarządzaniu tym klubem. Chwalą nas wszyscy, jakie mamy piękne obiekty sportowe. Aż szkoda, żeby tylko młodzież na nich trenowała, bo rozumiem, że po obcięciu budżetu gralibyśmy tylko swoimi. Niektórzy płakali, że nie grają siedlczanie, teraz będą grali, tylko w IV lidze. Żeby młodzież przyciągnąć do uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej, potrzebny jest autorytet w postaci seniorów. Wiele dużych miast, klubów, chciałaby się znaleźć w naszym położeniu, gdyż sport zaczyna się od obiektów. Myślę, że największy kłopot to polityka i zarządzanie. Na pewno udałoby się znaleźć osobę, firmę, która by się tym zajęła, ale interesy są ważniejsze niż nasze miejskie dobro. Sport powinien być ponad podziałami. „Siedlce – miasto przyjazne”. Z nadzieją w 2019 r.

 5. Zapewne cięcia są potrzebne,bo była zbyt duża swoboda w wydawaniu pieniędzy w poszczególnych sekcjach , niektórych wręcz zbędnych Kibice nie są w stanie fizycznie ich oglądać np. narciarstwa,Co do trenerów to nleży oprzeć się na swoich , którzy są pasjonatami dyscyplin a nie szukać obcych i przepłacać ich utrzymywanie.Jak pokazują ostatnie lata eksportowi trenerzy ledwo utrzymywali zespoły w lidze ( częto mając farta niezależnego od ich zespołów).Najłatwiej jest wszystko zniszczyć, ale odbudować się prawdopodobnie nie da bo trenerzy odpuszcą..CZy wtedy trzeba szukać eksportowych przeciętniaków? Sport jest wizytówką każdego miasta, dyscypliny mają swoich kibiców , którzy tez głosowali na Plezydenta.Będą chodzić na rozgrywki młodzieżowe?????Sport dzieci też musi mieć jakiś cel, tu też jest rywalizacja ,więc i poszukiwania utalentowanej młodzieży, którą coraz trudniej znaleźć.Trudno o trenerów w grupach młodzieżowych , bo nikt za 500zł nie bęzie pracował. Dobrze wyszkolony zawodnik to lata rzetelnej i solidnej pracy dobrego trenera- pasjonata, a w efekcie konkurencja nie śpi i daje lepsze watunki rozwoju i możliwość gry w wyższej lidze , stąd gra wychowankami nie do końca wypali.

  Obecnie zespoły są w trakcie rozgrywek, zabranie pieniędzy skutkuje karami i sądami z powodu niedotrzymania kontraktów oraz kararami z Polskich Związków Sportowych.
  Sponsorzy nie walą drzwiami i oknami z pieniędzmi,jeśli nie mają w tym interesu i dużego zysku, i nie interesuje ich konkretna dyscyplina tylko konkretny zysk.
  Jest niezła infrastruktura sportowa ,więc hale bedą stały puste a ludzi obsługujących trzeba zwolnić.
  Sztuką jest znaleźć osczędności gdzieś indziej, nie jest sztuką uciąć kasę w sporcie , czyli po najmniejszej linii oporu.
  Brawo????????

 6. Chyba nikt nie ma wątpliwości ze cięcia zbiegły się w czasie z panowaniem nowego mości pana prezydenta.

  Co zresztą wielokrotnie wcześniej zapowiadał.

 7. Łatwo jest rozwalić coś co jest, nawet w jeden dzień, gorzej jest odbudować. Nowy p. Prezydent wielokrotnie próbował zbić kapitał polityczny kosztem sportu , szczególnie piłki nożnej. Taki styl polityki anty. Tylko odbudowanie tego co się rozwali może potrwać dekady. Wiadome jest, że nasza młodzież zaczęła trenować masowo od momentu kiedy np. piłka nożna w Siedlcach weszła na poziom centralny. Jest to normalny proces. Dzieciaki muszą mieć nadzieję i możliwość podglądania profesjonalnej gry. Bez tego nie będzie dobrej szkółki , poprostu się rozleci. P. Prezydent może się przejechać na takiej decyzji ale czy w tej chwili to rozumie. Chyba nie.

 8. Prosze Państwa sport siedlecki seniorowski oparty na kasie miasta.Ja jako podatnik z siedlec nie za bardzo to rozumiem.Kasa powinna być na mlodzież i dzieci.By nasza młodzież dostała szansę na zaistnienie a następnym etapem jest sport seniorowsk dla najlepszych taka jest prawda.Sport seniorowski który ciagnie szkolenie najlepszych w parze ze sponsorami i dobrymi trenerami.

  1. do kibic masz rację , ale………
   Zeby nasze dzieci zaistniały w sporcie seniorskim potrzeba wiele lat pracy grania na dobrym poziomie w mlodzieżówce przy db treningu. Dobry trener nie będzie pracował za darmo . Kasa na młodzież jest tylko szkolenia nie ma.Nie jest to takie proste. Młodzież też jest teraz inna mniej chętna do sportu. A trenerzy są matką ,lekarzem sprzątaczką i kim jeszcze chcesz…………

 9. Młodzież jest teraz inna i cieżko do sportu namowic a do tego wszechobecna w siedlcach piłka nożna pod banderą szkół i szkółeczek które chwalą się szkoleniem ale ….. Do czego i w jakim celu szkoleni. Gdzie tego efekt i wspólny mianownik tego szkolenia.

 10. W najmłodszych rocznikach w Pogoni w piłce nożnej i tak za wszystko płacą rodzice. Klubu nie stać aby kupić lub dofinansować komplet stroi meczowych, treningowych lub dresów, nie wspominając już nawet o odpowiedniej wielkości piłkach dla danego rocznika, narzutkach lub rozwalających bramkach. Rodzice że składek utrzymują trenera i pozostała część idzie do klubu. W zamian klub z łaski zapewni busa na ligę kilka razy w roku. Więc na jakie szkolenie dzieci idą pieniądze z miasta. W innych dyscyplinach jest może inaczej ale nie tu.

  1. są przynajmniej trzy kluby piłki noznej w Siedlcach,w których trenują dzieci.Nie lubię Pogoni zakładam Klub rodzice płacą .T niejest uporządkowane. Mamy po kilka klubów w jednej dysycyplinie. Kazdy klub chce pieniądze.Rodzice powinni partycypować w kosztach ( tak jest w całej Polsce bez względu na finansowanie z miasta)Rodzic płaci ,pilnuje dziecka zeby chodziło na treningi , jest szacunek dla trenera . Miasto nie sfinansuje w zadowalającym stopniu np. trzy kluby piłki nożnej.

   1. Jeśli ktoś ma ochote założyć klub prosze bardzo i płaci za treningi itp.to ok ale to wówczas nie siega po pieniądze publiczne.

  2. Klubu nie stać bo tak jest najlepiej rodzic zapłaci za trenera, sprzęt, wyjazdy a co zostanie zasili konto klubu. I pytam na jakim etapie jest tu selekcja. Kluby mają upowszechniać sport ale także wyłapywać najlepszych zawodników, trenerów. Rodzice poddają się modzie na piłkę nożną ale zapominają o jednym nie każdy będzie Lewandowskim i nie tylko sport= piłka nożna. Płacicie za zajęcia z których nie zawiele wynika dla waszych pociech a dlaczego bo to poprostu komercja i kasa dla okreslonej grupy. Kiedyś były sks bezpłatny i prowadzony z ogromnym sercem przez nauczycieli w-f. W niektórych szkołach fajnie to się odradza i potrzebne jest tylko nasze wsparcie rodziców.Bo dobry nauczyciel zoorganizuje wyjazd obóz i najlepszych wyśle do dobrego klubu a dlaczego bo najlepiej zna nasze dziecko.

   1. Rodzic. Przecież nikt ci nie broni prowadzać dziecko na piłkę do różnych stowarzyszeń. Bobry nauczyciel, który zorganizuje wyjazd na obóz to mit. Płacisz jedzie twoje dziecko, nie płacisz sam jedziesz ze swoim dzieckiem na obóz. Taka prawda

    1. To ty myślisz że nauczyciel za darmo poprowadzi zajęcia i jeszcze za darmo wezmie na obóz. Rola nauczyciela jest najlepszych skierować do klubu. A tu mamy postawę taką że chcemy wszystko za darmo a jeszcze trzeba prosić by łaskawie przybył na trening.Jestem za wczesną selekcją na osoby ambitne i pracowite które wspierane przez mądrych rodziców doceniających pracę swoich dzieci, nauczycieli i trenerów.

 11. Dla wszystkich co myślą że pieniądze należą się tylko na szkolenie młodzieży a dalej to kasa będzie od sponsora to się mylą. Nie w Siedlcach sponsora nie było i długo nie będzie. Sponsor to nie idiota musi mieć w tym jakiś interes, albo być fanatykiem piłki Siedleckiej lub mieć w tym interes polityczny. W takim mieście jesteśmy skazani na kasę z miasta i datki od sponsorów za baner na ogrodzeniu(na temat banerów też coś bym napisał ale widoczni każdy może) . Albo miasto da pieniądze albo gramy najwyższej w IV lidze taka jest prawda.

  1. I co IV liga nie starczy? Po co nam druga i 600 kibiców na trybunie. Resztę sportów w Siedlcach zakopać bo piłka nożna ma ambicje a raczej działacze na II ligę. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Jeśli nie ma materiału w wychowankach oraz kasy to o co chodzi o ambicje.

 12. ja oczekuje konkretów od nowego prezydenta w zakresie rozwoju podkreślam rozwoju a nie destrukcji sportu w siedlcach

  1. Sportu wyczynowego nawet na obecnym poziomie w Siedlcach nie będzie ,ale za to będzie dobrze wyszkolona młodzież siedlecka uprawiająca sport wyczynowy w innych miastach i je rozsławiać.
   Czy oto chodzi panie Prezydencie Sitnik?
   Przed wyborami mówił pan co innego.

   1. Prezydent Sitnik to przedstawiciel sportów indywidualnych – zapaśnik. I co on wie o drużynie? Nic

 13. Pozdrawiam , choć nie ukrywam, że chciałbym aby osoby piszące komentarze podpisali się z imienia i nazwiska. To czy w danym klubie trenuje , ktoś z ’
  ” wysokiel półki” nic się nie ma do tego czy będziemy mieli następców.W Siedlcach trenował w hokeja olimpijczyk Wiesław Jobczyk, narciarz biegowy Maciej Staręga , piłkarz nożny Jacek Kiełb, tenisista stołowy Jakub Folwarski, reprezentat młodzieżowy kraju w piłce ręcznej Jakub Kot itd. W niektórych sytuacjach , to wyjazd z naszego miasta spowodowany dalszym rozwojem , Odwiedzał nasze miasto 3 razy Marcin Gortat i nawet , gdyby pojawił się Kamil Stoch , to te zauroczenie trwa do dwóch treningów , a później wychodzi charakter. Najtrudniej jest zachęcić i utrzymać dzieci i młodzież i tu spoczywa na włodarzach naszego miasta odpowiedzialność , pomoc dla klubów wynagrodzenie trenera, dostępność do obiektów.Gdy prowadziłem seniorski klub SPR Siedlce w 2014r, była to 2 liga od miasta dostaliśmy 25000 zł na półrocze i 4900 zł na miesiąc do podziału na 16 zawodników SIEDLCZAN . .sekcja seniora upadła , miałem łzy w oczach , gdy po meczu np. w Wieluniu ok 300 km w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek i każdy zawodnik płacił z własnej kieszeni, a przecież był reprezentantem naszego miasta dla przykładu w innych sekcjach seniorskich zawodnicy obcokrajowcy dostawali ok, 2000 zł na zawodnika i na klub ok 250000zł na półrocze. Trenerzy grup seniorskich nie martwią się czy zawodnik przyjdzie na trening , bo pracuje z zakontraktowanym zawodowcą,Pozdrawiam Adam Tomczuk..

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;