Lubelski koniec dramatu w dwunastu aktach

W ostatniej kolejce sezonu regularnego 2018-19 Energa Basket Ligi Kobiet AZS UMCS Lublin pokonał PGE MKK Siedlce 102:58.

Mecz w Lublinie był ostatnim w tym sezonie ligowym starciem MKK Siedlce. Kolejka wieńcząca rundę zasadniczą nie wiązała się dla sympatyków siedleckiej koszykówki z żadnymi emocjami, ponieważ podopieczne Teodora Mollowa już dawno przestały się liczyć w walce o górną ósemkę. Dla gospodyń ewentualne zwycięstwo miało znaczenie tylko symboliczne. Zespół z Lublina przed meczem miał pewne miejsce w play-offs, ale już bez szans na wskoczenie na siódme miejsce.

Siedleckie koszykarki nie były tego dnia wymagającym rywalem dla gospodyń. Wyrównana walka z AZS UMCS trwała jedynie przez siedem minut pierwszej kwarty, kiedy to na tablicy widniał wynik 11:10 i wszystko wskazywało na to, że koszykarki MKK mogą się pokusić nawet o wygranie tej części meczu. W tym momencie Akademiczki zakasały rękawy i w niecałe 3 minuty zdobyły 15 punktów, co nie pozostawiło złudzeń przyjezdnym. Mordercze okazały się rzuty dystansowe Dajany Butuliji, która na przełomie drugiej i pierwsze kwarty kilkukrotnie dziurawiła siatkę MKK rzutem dystansowym. Najlepszą tego dnia zawodniczką na parkiecie była Kateryna Rymarenko, ale do przełamania bariery 100 punktów przyczynił się cały zespół. Trener Wojciech Szawarski dał pograć wszystkim swoim zawodniczkom. Nie licząc Doroty Mistygacz, każda zawodniczka z rotacji AZS UMCS wpisała się na listę punktujących.

Osłabione jeżeli chodzi o rotację i zmęczone trudami marcowego maratonu spotkań – koszykarki PGE MKK Siedlce nie były w stanie nawiązać tego dnia wyrównanej rywalizacji w Lublinie. Spotkanie było typowym dla siedleckich koszykarek w ostatnim czasie – osamotniona w ofensywie Oksana Mollov, brak punktów z ławki oraz duża liczba strat, często wynikająca ze zmęczenia zawodniczek grających bez odpoczynku. Mecz z AZS UMCS zwieńczył nieudaną drugą część sezonu regularnego. Dwunasta porażka z rzędu stała się faktem.

Teodor Mollov (trener PGE MKK): Gratulacje dla gospodarzy. Życzę też powodzenia w play-offach. Takiej skuteczności jak dzisiaj i braku kontuzji. Jeśli chodzi o nas to szczerze powiem, że dzisiaj dla nas skończyła się męczarnia. Trwała ona całą drugą rundę. Ostatni gwizdek w dzisiejszym spotkaniu przyjęliśmy z radością i ulgą. Cieszę się, że skończyło się bez kontuzji. Tyle, co dotknęło nas kontuzji w tym sezonie, zdecydowanie już starczy.

Jessica Dulęba (PGE MKK): Jestem dumna z naszej drużyny, bo w sytuacji, w której się znaleźliśmy, naprawdę każda z dziewczyn dała z siebie wszystko. Nie mogę powiedzieć nic złego. Wszyscy dali, ile mogli. Czasem takie mecze jak dziś się zwyczajnie zdarzają.

Wojciech Szawarski (trener AZS UMCS): Dziękuję trenerowi za gratulację i życzenia. Szczerze mu współczuję drugiej rundy. Brawa dla dziewczyn z Siedlec za walkę i zostawiane serce na parkiecie. Jeśli chodzi o mecz, to cieszę się, że po przerwie nie straciliśmy koncentracji. To było spotkanie bez historii i trochę tak naprawdę bez większego znaczenia. Jutro będziemy trenować. W poniedziałek jedziemy do Polkowic. Myślimy o nich już od pewnego czasu. Na pewno będzie nam bardzo trudno przejść dalej, ale w sporcie nie takie rzeczy się zdarzały. Nie poddajemy się. Nie mamy nic do stracenia. Chcemy zagrać jak najlepiej i zobaczymy, co się stanie.

Uliana Datsko (AZS UMCS): Dziękuję trenerowi za zaufanie, że mogła zagrać cała drużyna, że uwierzył w nas. Uważam, że zagrałyśmy bardzo dobre spotkanie zarówno w obronie jak i w ataku. Musimy trzymać tę formę w play-offach i dać z siebie wszystko. Myślę, że wszystko jest możliwe.

PLANY PGE MKK

PGE MKK Siedlce wieńczy rozgrywki rozgrywki na 11 miejscu z bilansem 5-17. Koniec sezonu zasadniczego oznacza dla zawodniczek wolne, ale dla działaczy PGE MKK Siedlce będzie to początek bardzo ciężkiej pracy. Zbliżająca się wielkimi krokami reforma finansowania miejskiego sportu w Siedlcach, będzie miała ogromny wpływ na funkcjonowanie klubu w najbliższym sezonie.

30.03.19, 19:10 – Lublin

EBLK: AZS UMCS Lublin – PGE MKK Siedlce 102:58 (26:15, 23:12, 26:15, 27:16)

AZS UMCS: 11. Kateryna Rymarenko 16, 3. Brianna Kiesel 15, 10. Dajana Butulija 13, 12. Julia Adamowicz 12, 54. Sheniqua Greene 10, 22. Dominika Poleszak 10, 20. Magdalena Szajtauer 9, 5. Kaja Grygiel 6, 31. Uliana Datsko 5, 6. Martyna Cebulska 4, 21. Irena Vrančić 2, 9. Dorota Mistygacz

PGE MKK: 9. Oksana Mollov 25, 25. Marta Urbaniak 12, 6. Laura Ikstena 10, 15. Samra Omerbašić 7, 10. Ewa Bacik 5, 17. Magdalena Mołłow, 24. Karolina Zieniewska