wtorek, 23 lipca 2024r.

Rewolucyjne zmiany w siedleckim sporcie?

Robert Chojecki i Mariusz Dobijański na ostatniej sesji Rady Miasta Siedlce przedstawili autorski projekt zmian w funkcjonowaniu siedleckiego sportu.

Pomysł znalazł się w kontrze do propozycji prezydenta Andrzeja Sitnika, który planował oparcie siedleckiego sportu o klasy sportowe. Jednym z jego postulatów było również zlikwidowanie stypendiów. To kluby miały otrzymać większą swobodę w zarządzaniu środkami. Mogły je przeznaczyć na pensje lub na swoje potrzeby.

To już przeszłość. Dwie uchwały proponowane przez prezydenta trafiły do kosza, ponieważ najpierw otrzymały negatywną opinię od Komisji Sportu i Spraw Społecznych, a następnie zostały zdjęte z porządku obrad przez radnych. W międzyczasie Sitnik zaprosił wszystkich zainteresowanych przyszłością siedleckiego sportu na spotkanie, jednak zostało ono zbojkotowane przez opozycję.

Od kilku miesięcy słychać radni Chojecki i Dobijański zapowiadali, że pracują nad autorskim projektem zmian w siedleckim sporcie. Swój pomysł zaprezentowali w trakcie niedawnej sesji.

Oto główne postulaty:

 • potencjał siedleckiej infrastruktury sportowej wymaga inwestycji
 • środki na sport będą wynosić 1% budżetu przyjętego na dany rok (około 5 milionów złotych)
 • dodatkowe 40% będzie pochodzić z funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi
 • ocena działalności klubów dokonywana będzie raz na trzy lata w oparciu o miarodajne wskaźniki (m.in.: liczba sekcji, liczba kibiców, ciągłość szkolenia, popularność w mieście)
 • środki zapewnione na trzy lata
 • podział wg klucza: MKP Pogoń Siedlce – 38% funduszu, KPS Siedlce i MKS Pogoń Siedlce (rugby) – po 16%, SKK Siedlce – 9%, lekkoatletyka – 5%, UKS Rawa Siedlce – 4%, sporty walki – 2%
 • stowarzyszenia nie ujęte w klubu będą mogły starać się o granty
 • podział grantów: TKKF – 15%, PSZS – 45%, pozostałe stowarzyszenia istniejące co najmniej dwa lata – 40%
 • spadek lub awans wpłynie na procentowy wzrost/obniżkę środków
 • środki będą dzielone na seniorów i młodzież, nie więcej niż 90% na seniorów
 • utworzenie Komisji Grantowej w składzie: przedstawiciel Rady Miasta Siedlce, członek Prezydium Rady Miasta Siedlce, przedstawiciel Prezydenta Miasta Siedlce, przedstawiciel PSZS, przedstawiciel TKKF

– Od kilkunastu lat inwestowaliśmy w rozwój infrastruktury sportowej. Chodzi nam m.in. o działania w kompleks hali sportowej na siedleckich błoniach. Tak, aby wykorzystywać te tereny w pełni. Chcemy oprzeć finansowanie sportu w mieście o czytelne, jasne wskaźniki finansowe, które byłyby przewidywalne dla tych, którzy organizują sport oraz dawałyby perspektywę rozwoju – powiedział Dobijański.

Na ripostę prezydenta nie trzeba było czekać. – Obecni radni przez 16 lat mówili, że należy zrobić porządek w mieście w kwestii finansowania sportu. Moja propozycja opierała się na przekazaniu większych kompetencji do stowarzyszeń, które miałyby decydować o wysokości stypendiów dla zawodników. Enigmatyczna propozycja radnych Dobijańskiego i Chojeckiego pokrywa się w wielu punktach w tym, co ja prezentowałem. Wskazałem, że środki, które zostały zaproponowane w ewentualnym projekcie radnych są takie, które obecnie są przekazywane na sport. W żadnym punkcie nie zostało wskazane źródła finansowania. Proszę, żeby wskazali, gdzie w budżecie są środki, które by ich interesowały – powiedział Sitnik.

Kilka dni wcześniej władze miasta informowały, że na drugie półrocze zabezpieczono 1 400 000 złotych na siedlecki sport.

Co sądzicie o projekcie radnych? Czekamy na głos kibiców w tej dyskusji.

DODAJ KOMENTARZ

3 odpowiedzi

 1. Poprzez zarządzanie w klubie i ciągłe brak funduszy z miasta sekcja podnoszenia ciężarów w FENIKSie upadła. Zawodnicy wraz z trenerem by moc lepiej się rozwijać, przenieśli się do WLKS. Nie może być tak, że zawodnik który zdobywa medale MP i ma pierwszą klasę sportową nie ma stypendium z miasta. W ten sposób nie utrzymamy młodzieży przy sporcie. Już dawno powinno się zmienić uchwałę rady miasta.

 2. W naszym mieście wspaniałe tradycje ma tenis stołowy, a jeszcze wciąż mamy 1 ligę Żal patrzeć, jak to wszystko upada.. .

 3. Z kąd taki pomysł na podział środków. Jak widać piłka nożna zagrania najwięcej a w pierwszym składzie brak wychowanków. Rozpieszczacie ciąg dalszy. Klucz do podziału dla seniorów. Ile masz wychowanków z siedlec tyle masz kasy. Reszta dyscyplin ochłapy z Pańskiego stołu. Radni związani z danymi klubami itp.
  Usiedli ustalili i ogłosili.

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;