wtorek, 25 czerwca 2024r.

Uhonorowanie bohaterów, Legia, czy Legia II i prezent dla żony. Pucharowe echa

W I rundzie Pucharu Polski Pogoń Siedlce pokonała Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0. Jakie są echa tego pojedynku?

UHONOROWANIE BOHATERÓW

W przerwie pucharowej potyczki doszło do bardzo miłej uroczystości. Przez dyrektora wykonawczego Pogoni Daniela Purzyckiego uhonorowani zostali zawodnicy, którzy razem z siedlecką drużyną w sezonie 1987-88 osiągnęli najlepszy wynik w historii startów w Pucharze Polski, gdyż dotarli aż do ćwierćfinału.

KTO RYWALEM?

Pogoń awansowała do 1/16 Pucharu Polski i czeka na rywala w tej fazie rozgrywek. Siedlczanie na pewno chcieliby zmierzyć się z kimś z najwyższej półki. Jak na pomeczowej konferencji powiedział trener Kamil Socha po meczu w szatni piłkarze żartowali, że najpierw warto byłoby zagrać z Legią II, a następnie trafić na pierwszy zespół warszawskiej ekipy.

PREZENT DLA ŻONY

Trener Socha w dniu rozgrywania meczu z Podbeskidziem obchodził dwudziestą rocznicę ślubu. Opiekun siedlczan po spotkaniu nie ukrywał zadowolenia, że piłkarze sprawili mu doskonały prezent na tę ważną okazję.

GOŚCINNE SIEDLCE

Piłkarze Podbeskidzia do Siedlec przyjechali już we wtorek. Ekipa z Bielska-Białej po środowym spotkaniu nie opuszcza jednak miasta. Podopieczni Krzysztofa Brede zostaną w Siedlcach aż do piątku, kiedy to bezpośrednio z Mazowsza udadzą się do Olsztyna, gdzie w sobotę w kolejnej ligowej kolejce zagrają ze Stomilem.

 

źródło: własne; foto: Maciej Sztajnert

DODAJ KOMENTARZ

7 odpowiedzi

 1. Taka mała uwaga. Moim zdaniem Siedlce nie są ma Mazowszu, są tylko częścią Województwa Mazowieckiego. Etnicznie Siedlce są częścią Południowego Podlasia, a tak naprawę stanową Podlasie, które utożsamiane było z tzw. Ziemią Drohicką. Obecnie na Białostocczyznę mówi się Podlasie, co historycznie nie jest poprawne. Co więcej historiograficznie Siedlce należą do MAŁOPOLSKI. Tak, tak moi drodzy. Siedlce są najbardziej na północ wysuniętą częścią Ziemi Łukowskiej, która niegdyś należała do biskupa lubelskiego (lubelskie to część szeroko pojętej Małopolski jako krainy historycznej, a nie obecnego Województwa Małopolskiego, które tylko w małej części pokrywa się z tym co niegdyś rozumiano jako Małopolskę). Na dowód tej zależności warto zauważyć, że po III rozbiorze Polski w 1795 r. Siedlce znalazły się w części austriackiej a nie rosyjskiej, podobnie jak Stołeczne Królewskie Miasto Kraków!

 2. Siedlce znalazły się w części austriackiej z prostego powodu czyli naturalnej granicy jaką były rzeki Niemen i Bugu. Natomiast dokładne kształtowanie się granic Podlasia trwało przez cały wiek XVI. Jest to wtedy teren, który określić można jako sporny między Litwą a Mazowszem, z głównymi grodami w Mielniku, Drohiczynie i Bielsku, terenów położonych bardziej na południe nikt tak nie nazywa. Na Sejmie w Wilnie w 1566 wydzielono z Podlasia ziemię brzeską i ziemię kamieniecką, które wraz z księstwem kobryńskim utworzyły województwo brzeskie. Międzyrzec znalazł się początkowo na Podlasiu, ale już w 1574 przydzielono go też do Brześcia. W przypadku niektórych miejscowości spór o przynależność administracyjną do Litwy bądź Korony trwał niemalże do upadku Rzeczypospolitej. Tu masz dobry artykuł: https://24wspolnota.pl/pl/wspolnota/historia/34662/po-udniowe-podlasie-czyli-gdzie.htm

  1. Dziękuję F3…. za ciekawy link. Tak naprawdę to z wyjątkiem jednego mojego postulatu, moim zdaniem wszystko się zgadza. Trudność klasyfikacji ziem siedleckich wynika właśnie z krzyżowania się na tych terenach granic. Okolice Siedlec dość późno ulegly zintensyfikowany procesom osadniczym, moim zdaniem, że względu na najazdy ze wschodu i grabieże tzw. Litwinów. Sytuacja uspokoiła się dopiero po Unii lubelskiej która z tego co pamiętam z gimnazjum, miała miejsce w okolicach połowy XVI wieku, czyli gdy Siedlce późno to późno uzyskały prawa miejskie.

   1. Z ciekawością to przeczytałem solidna lekcja historii i nie sposób się z tym nie zgodzić. Zaglądając jednak w piłkarską mapę Polski to wychodzi że Pogoń leży na Mazowszu i ja się będę tego trzymał.

 3. Na zdjeciu rozpoznaje Blache? Andrzeja Cabaja, Puchalskiego, Półtoraka i Pawlusiewicza.Mogłby autor newsa napisać kto sie na nim znajduje?

  1. Skąd ma wiedzieć. Nie. Ma tam Ronaldo ani Messiego. Bolbotowski, Osiński, Cabaj, Janusiewicz, Osiej,Puchalski, Półtorak, Pawlusiewicz,Poduch

  2. Blacha nie grał w Pogoni po 1980 roku wcale. Puchar o którym mowa to sezon 1987/88 więc Blachy na tym zdjęciu nie ma.

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;