czwartek, 25 lipca 2024r.

Pogoń zagrożona walkowerami? Skomplikowana sytuacja siedleckiego klubu

Afera dopingowa w Pogoni wybuchła w październiku, jednak cała sprawa z nią związana cały czas jest w toku. Jak na ten moment wygląda sytuacja?

Na ten moment wiemy, że sześciu z siedmiu zawodników, których dotyczy sprawa związana z dopingiem złożyło odwołanie od wyroku pierwszej instancji. Jak poinformował nas dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowa Michał Rynkowski POLADA czeka, aby wyznaczyć termin rozprawy drugiej instancji. Na kiedy zostanie on wyznaczony zależy teraz to od Światowej Agencji Dopingowej. WADA bowiem została poinformowana o pierwszych wydanych wyrokach i teraz ma prawo, aby domagać się zaostrzenia kary bądź po prostu taką decyzję zaakceptować. Tak, czy tak w najbliższym czasie sprawa Pogonistów powinna być ponownie rozpatrywana przez Poladę.

W ostatnim czasie pojawiają się także różnego rodzaju informacje o tym, że Pogoń może zostać ukarana walkowerami za mecze, w których wystąpili zawodnicy korzystający z niedozwolonych kroplówek. Tutaj sytuacja na ten moment też nie jest jasna. Gdy zakończy się cała sprawa POLADA musi poinformować o rozstrzygnięciu Polski Związek Piłki Nożnej. Do kompetencji PZPN należy decyzja o ewentualnym rozstrzygnięciu spotkań na niekorzyść siedlczan. Sprawa może objąć aż siedem meczów, w których biało-niebiescy zdobyli dziewięć punktów. Odebranie tych oczek Pogoni oznaczałoby, że znalazłaby się ona w strefie spadkowej, a przy obecnej sytuacją związaną z zawieszonymi rozgrywkami pod znakiem zapytania stanęłoby pozostanie siedleckiego klubu na poziomie centralnym.

Zgodnie z przepisami walkowery można przyznać, gdy na boisku przebywał więcej niż jeden zawodnik będący „na dopingu”. Należy dodać, że Pogoń dostała zgodę o PZPN na korzystanie we wspomnianych meczach z zawodników oskarżonych o doping, więc teoretycznie mimo złamania przepisu, działała zgodnie z decyzją związku. Warto podkreślić, że sprawa jest bezprecedensowa i ewentualne przyznanie walkowerów byłoby pierwszym takim przypadkiem na świecie. W związku z tym na ten moment trudno przewidzieć, jak zakończy się cała sprawa.

 

źródło: własne; foto: Maciej Sztajnert

DODAJ KOMENTARZ

8 odpowiedzi

 1. Kolejny artykuł z cyklu Wiem, że nic nie wiem. Pogoń dostała zgodę od PZPN na ich grę.Skoro mogli grać to grali. Teraz PZPN podważy swoja decyzję 🙂 Wszystko możliwe. Możliwe, że połowy klubów nie będzie stać na grę w swoich ligach. Dzis lub w poniedziałek ma być decyzja w sprawie awansów, spadków itd.

 2. Zgoda PZPN na wystep pilkarzy była na piśmie? Czy było pytanie i odpowiedź słowna? Papier i podpis dużo znaczy w dzisiejszych czasach.

 3. Walkower jest jeżeli stwierdzono, że zawodnik grał z dopingiem.Nie można pozwolić komuś grać z dopingiem, tak jak kraść do póki nie udowodni się winy.

 4. Obiektywny ” Nie można pozwolić komuś grać z dopingiem, tak jak kraść do póki nie udowodni się winy.” delikatnie skrócę ” Nie można pozwolić .. komuś kraść do póki nie udowodni się winy.” Możesz rozwinąć ? Z tego co napisałeś wynika, że jeżeli udowodni się winę można pozwolić kraść (w domyśle grać). Moim zdaniem chciałeś napisać, że nie można zakazać komuś grać z dopingiem , dopóki nie jest udowodniona wina. W Katowicach zagrali bo sprawa była zbyt świeża i mogła być rożnie interpretowana więc lepiej było zapytać i mieć podkładkę niż nie zapytać i być na koniec na straconej pozycji.

  1. Grałeś na dopingu to dyskwalifikacja i walkower. Takie są przepisy. Zawsze ewentualny doping jest stwierdzony po występie i wtedy odbiera się wcześniej zdobyte na dopingu medale, punkty itp. Tu sprawa prosta doping był do wyjaśnienia czy jeden mecz walkower po tym dopingu czy wszystkie. Pytanie i podkładka nic nie warte. Pomyśl np. zawodnik szprycował się Jakimś świństwem i jest sprawdzany, trwa jest śledztwo, pobrano próbki. Jakiś związek pozwala jednak zawodnikowi występować dalej. Potem okazuje się ,że rzeczywiście się szprycował to zostawisz gościowi medale, pkt itd bo miał pozwolenie do występowania do czasu zakończenia śledztwa?

   1. Moim zdaniem sprawa nie jest taka prosta.Z tego co pamiętam bodajże od 2011 roku raz czy dwa była niezapowiedziana kontrola zawodników Pogoni. Gdyby coś wykazała z automatu mecz w plecy. OK. Tu mamy inna sytuację gdzie winą obarczane są rożne osoby w tym zawodnicy. Mamy przekroczoną dawka witamin zwaną dopingiem.na równi ze środkami z listy : https://www.pzpn.pl/public/system/files/site_content/930/3128-4.%20%5BPOL%5D%20WADA%20Lista%20Zakazanych%20Substancji%202019.pdf.

    1. Niestety obawiam, się że tak naprawdę tylko zawodnicy odpowiedzą i na tym stracą.

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;