czwartek, 20 czerwca 2024r.

Czy walkower zamieni się w grzywnę?

Kilka miesięcy temu Skra Warszawa została ukarana walkowerem za przekroczenie przepisów. Klub ze stolicy szuka jednak sposobu na odzyskanie punktów kosztem Pogoni Siedlce.

Po meczu w Warszawie Pogoń zdecydowała się wnieść protest ze względu na grę nieuprawnionego zawodnika. Był on następstwem sytuacji jaka zaszła na początku drugiej połowy spotkania … kolejki. W szeregach Skry przez kilka minut grała zbyt mała liczba polskich zawodników. Pogoń domagała się walkowera, ponieważ gra nieuprawnionego zawodnika wiąże się ze zmianą rezultatu.

12 października Komisja Gier i Dyscypliny PZRugby uznała racje Pogoni i zweryfikowała wynik na 25:0 dla wnioskodawcy. Na podstawie przepisów związku i regulaminu Ekstraligi za opisane wcześniej przekroczenie ustalonych zasad grozi walkower.

Skra od tej decyzji odwołała się do Komisji Odwoławczej, choć nie miał ku temu podstaw, bowiem została ukarana w ramach przepisów Polskiego Związku Rugby i regulaminu Ekstraligi, a nie regulaminu dyscypliny.

Pogoń zasięgnęła opinii prawnej u pełnomocnika prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. dra Karola Pachnika. Została ona przekazana do członków KO.

– W wyniku rozpoznania protestu – stwierdzając naruszenie regulaminowe Komisja Gier i Dyscypliny musiała zweryfikować wynik współzawodnictwa sportowego jako walkower na podstawie par64 lit f) Przepisów, gdyż jest to jedyna sankcja za przewinienie regulaminowe. Można prowadzić rozważania czy nie wyklucza to możliwości dodatkowego ukarania OKS Skra Warszawa za przewinienie dyscyplinarne. Niemniej w przypadku weryfikacji wyniku jako walkower z powodu przewinienia regulaminowego nie jest celowym dodatkowe karanie dyscyplinarne – czytamy w opinii adwokata.

MKS Pogoń zwróciła się do zarządu Polskiego Związku Rugby o interpretację przepisów i odpowiedź na pytania dotyczące meczu pomiędzy Skrą a Pogonią.

W kuluarach można usłyszeć, że Komisja Odwoławcza planuje uchylić orzeczenie Komisji Gier i Dyscypliny przyznające walkower Pogoni Siedlce i wymierzyć karę finansową Skrze Warszawa. KO zgadza się z tym, że przepisy zostały złamane, ale nie ma to znaczenia. Skra, podobnie jak obie wspomniane komisje, potwierdza złamanie regulaminu, jednak oczekuje zamiany kary z walkowera na grzywnę.

Pogoń jest przekonana o swoich racjach. Jeżeli Komisja Odwoławcza będzie innego zdania to siedlecki klub skorzysta z drogi odwoławczej wykraczającej poza Polski Związek Rugby. Można być pewnym, że jedna decyzja KO wbrew obowiązującym przepisom odbije się na sytuacji w tabeli, a być może nawet na końcowej klasyfikacji.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

2 odpowiedzi

  1. Hej, chyba Wam numer kolejki z początku tekstu ucięło: „Był on następstwem sytuacji jaka zaszła na początku drugiej połowy spotkania … kolejki. „. Po edycji możecie usunąć mój komentarz. Pozdrawiam.

  2. Szanowny Panie redaktorze,
    proszę przypomnieć mi i innym tu zebranym, jaką karę poniosła pogoń grając o 3 miejsce z Lechią Gdańsk, z przewagą obcokrajowców(6 zawodników) przez prawie cały mecz ?

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;