czwartek, 13 czerwca 2024r.

Rada Miasta wyjątkowo jednogłośna. Finansowanie sportu zabezpieczone

Jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadań z zakresu wspierania rozwoju sportu na terenie Siedlec.

Za projektem uchwały stała grupa radnych. Sprawa finansowania sportu ciągnęła się od kilku miesięcy, ponieważ poprzednia wersja aktu została zgłoszona do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która dopatrzyła się pewnych nieprawidłowości.

– Mierzymy się z tematem sportu od dawna. W poprzedniej kadencji zostałem desygnowany do komisji sportu, w której składzie zasiadali także radni Maciej Nowak i Arkadiusz Mazurkiewicz oraz prezydent Andrzej Sitnik. Przyjęliśmy wówczas kilka zmiennych – obiektywnych, bo matematycznych. Nie można więc mówić o braku transparentności. Gdyby biegi na radioorientację były bardziej popularne od piłki nożnej to ta dyscyplina byłaby w telewizji o 21:00 w środy zamiast Ligi Mistrzów. Obiektywne czynniki decydują, które dyscypliny są bardziej dotowane, a które mniej – powiedział radny Robert Chojecki.

Rozwiązania zastosowane w projekcie uchwały chwalił radny Arkadiusz Mazurkiewicz, który wspominał niepewne finansowo czasy, kiedy zarządzał MKK Siedlce.

– Gdy działałem w MKK to był stresik, czy uda się dokończyć sezon, ponieważ nie było czegoś jak zapewnienia finansowania na kilka lat. (…) Zaczynam rozumieć osoby, które mówią, że sportu jest za dużo. Nie może tak być, że stowarzyszenie pisze wniosek, a osób jest na zajęciach tyle, że zmieściłyby się w moim czteroosobowym volvo. (…) Gorąca prośba do komisji, żeby wykonywała swoją pracę rzetelnie – zaapelował Mazurkiewicz.

Prezydent Sitnik przy okazji zapowiedział regularne kontrole treningów w stowarzyszeniach, które korzystają z miejskiego wsparcia.

– Przy tworzeniu uchwały kierowaliśmy się troską o to, żeby kluby najlepiej zorganizowane, które zapewniają możliwość rozwoju sportowego mogły spać spokojnie. Stabilność ekonomiczna w działalności sportowej jest wyjątkowo potrzebna. Wierzę w to, że będzie sprawdzane jak wydawane i użytkowane będę te pieniądze. Efekty sportowe są. Może i mogłyby być bardziej spektakularne, ale są. Trzeba zakładać progres. Mamy sześć wiodących dyscyplin, których finansowanie będzie stało na wysokim poziomie. W pewnym momencie trzeba będzie sprawdzić, czy progres stowarzyszeń jest stały – stwierdził Mariusz Dobijański.

Dodał też, że marzy mu się, który łączy, a nie dzieli. Z kolei radny Nowak zgodził się z przedmówczynią Iwoną Orzełowską i przyznał, że na sport i kulturę nie można żałować. Według niego pieniądze kierowane na te dwie dziedziny życia społecznego tak naprawdę są przeznaczane na młodzież, która jest przyszłością Siedlec.

21 radnych było za uchwałą. Nikt nie wstrzymał się od głosu, nikt też nie był przeciwny.

Prezydent Sitnik zapowiedział, że jeżeli wszystko będzie zgodnie z prawem to rozpisane zostaną konkursy, aby stowarzyszenia sportowe miały zapewnione finansowanie od 1 stycznia.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

5 odpowiedzi

  1. Brawo Prezydent Sitnik! Dobrze to wróży dla Pogoni. Oby trener Saganowski okazał się równie dobry co Bartek Tarachulski a niebawem powalczymy o baraże!

  2. moimzdaniem sport oraz kultura w SIEDLCACH
    w pelni zasluzyla SOBIE JUZ DAWNO na dofinansowanie z budzetu MIASTA SIEDLCE A SWOJE uprzedzenia do SPORTU JAK ROWNIEZ do KULTURY spokojnie zostawmy w domu..

    a ja mam NADZIEJE ZE PAN PREZYDENT BEDAC SPORTOWCEM RAZEM
    Z BYLYMI LUDZMI MAJACYMI KONTAKT MNIE ZROZUMIELI…..zdzisiek..

    M

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;