wtorek, 23 lipca 2024r.

Ponad 90 lat temu w Siedlcach gościł Rapid Wiedeń

19 czerwca 1932 roku w Siedlcach gościł Rapid Wiedeń. To jeden z pierwszych międzynarodowych meczów rozgrywanych w naszym mieście.

Pierwsze mecze w 1932 r. były przebiegły po myśli WKS 22 pp Siedlce, który pod okiem protektora Kazimierza Hozera czynili stałe postępy. Wojskowi wygrali wyjazdowe mecze z Wawelem Kraków oraz Garbarnią Kraków. Ponadto WKS pokonał w Warszawie 6:2 czeską Żyliną.

Pierwszy mecz ligowy w Siedlcach rozegrano 18 kwietnia 1932 r. WKS 22 pokonał 3:2 poznańską Wartę. Później siedlczanom wiodło się różnie, ale po wyeliminowaniu takich drużyn jak Rewera Stanisławów, WKS Równe, WKS 82 pp Brześć oraz Naprzód Lipiny – WKS 22 znalazł się w gronie 12 najlepszych piłkarskich zespołów Polski. W międzyczasie bramkarz Józef Koszowski został powołany do reprezentacji Polski na mecz z Jugosławią.

Spotkanie z Rapidem Wiedeń, już wtedy solidną europejską firmą, odbyło się w trudnym czasie dla WKS 22 pp Siedlce. Nieco wcześniej podczas ćwiczeń wojskowych doszło do wypadku na koniu pułkownika Kazimierza Hozera, osoby kluczowej dla rozwoju siedleckiego futbolu w międzywojniu. 9 czerwca z powodu odniesionych obrażeń ojciec WKS 22 pp zmarł w szpitalu w Warszawie.

– Drużyna 22 p.p. zmierzyła się z zespołem mistrza Austrii „Rapidem” Wiedeń. Przed meczem dwuminutową ciszą uczczono śmierć płk. Hozera. Mecz z„Rapidem” siedlczanie przegrali 1:6, ale trudno było się spodziewać innego wyniku – pisał Grzegorz Welik na łamach „Kuriera Siedleckiego”.

Po śmierci Hozera w WKS 22 pp doszło do zmian. Pomimo tego, że piłka nożna dla jego następców nie była już najważniejsza to siedlczanie zajęli 9 miejsce wyprzedzając w tabeli I ligi (dzisiejszej Ekstraklasy) takie tuzy jak Garbarnia, Czarni Lwów czy Polonia Warszawa.

 

źródło: własne; foto: Kurier Siedlecki

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;