sobota, 20 kwietnia 2024r.

Powrót do gry po przerwie

W 25 kolejce eWinner II ligi Pogoń Siedlce zagra z zajmującym 10 miejsce w tabeli spadkowiczem z Fortuna I ligi GKS Jastrzębie.

Biało-niebiescy wracają do gry po dwutygodniowej przerwie spowodowanej przełożeniem meczu z KKS Kalisz w wyniku powołania Przemysława Misiaka do reprezentacji Polski U-20. Podopieczni Marka Saganowskiego będą chcieli przykryć złe wrażenie po kompromitującej porażce 1:4 z Motorem Lublin. Na ich drodze stanie będący punkt przed pogonią GKS Jastrzębie. Awans do strefy barażowej wydaje się być coraz mniej realny, gdyż strata do niej wynosi obecnie 11 punktów. Pogoń więc musi skupić się na zwiększeniu wynoszącej 6 punktów przewagi nad strefą spadkową i walce o jak najwyższe miejsce na koniec sezonu.

GKS zaczynał sezon z zamiarem jak najszybszego powrotu do pierwszej ligi po zajęciu ostatniego miejsca na zapleczu Ekstraklasy w poprzednich rozgrywkach. Latem w klubie doszło do gruntownej przebudowy. Cały sezon okazał się być jednak bardzo przeciętny dla jastrzębian. Potrafili sprzeciwić się mocnym rywalom, remisując z KKS Kalisz czy wygrywając ze Zniczem Pruszków, ale zdarzały im się też porażki z takimi zespołami jak Radunia Stężyca czy Lech II Poznań. GKS ma wyraźny problem ze złapaniem regularności i skutkuje to miejscem w środku tabeli. Zimą doszło do zmian we władzach klubu. Prezesem przestał być Adrian Brachaczek i nie zdecydowano się na powołanie nowego prezesa oraz wiceprezesów. Klub ma jedynie zarząd, w skład którego wchodzą: pracująca w klubie od 2018 roku Marta Goik, wcześniejszy dyrektor sportowy Adam Lechowski i radca prawny Jakub Wiewióra.

W rundzie wiosennej forma jastrzębian nie uległa wyraźnej poprawie. Po przerwie zanotowali oni trzy porażki i dwa zwycięstwa. 11 marca pokonali 3:1 Siarkę Tarnobrzeg, a w ostatniej kolejce zrewanżowali się Raduni 4:0 za dotkliwą porażkę 2:4 z jesieni. W całym sezonie odnieśli 8 zwycięstw, 6 remisów i 10 porażek. Ich bilans bramkowy wynosi 28:34. Natomiast w Fortuna Pucharze Polski udało im się pokonać w rundzie wstępnej Sokół Ostróda 4:1, a odpadli w 1/32 finału po porażce 0:2 z zajmującą obecnie 5 miejsce w PKO BP Ekstraklasie Wartą Poznań.

Najlepszym strzelcem zespołu jest Daniel Stanclik z 11 trafieniami na koncie i czwartym miejscem w ligowej klasyfikacji strzelców. Trenerem GKS od 29 listopada 2021 roku jest Grzegorz Kurdziel, wcześniej będący m.in. trenerem bramkarzy w prowadzonych przez Michała Probierza ŁKS Łódź i Jagiellonii Białystok, a także w greckim Aris Saloniki. Władze drużyny z Jastrzębia-Zdroju darzą go dość sporym zaufaniem, o czym świadczy fakt, że pozostał na stanowisku pomimo spadku do drugiej ligi. GKS jest jak najbardziej w zasięgu Pogoni i biało-niebiescy muszą go pokonać, by zachować bezpieczną przewagę nad spadkiem i poprawić nastroje po klęsce w Lublinie.

Dotychczasowa historia pojedynków Pogoni Siedlce z GKS Jastrzębie obejmuje tylko spotkanie rozgrywane w rundzie jesiennej tego sezonu. 26 sierpnia ubiegłego roku GKS zwyciężył 3:1. Pogoń Damiana Guzka prowadziła od 21 minuty po bramce Michała Rutkowskiego. Siedlczanie utrzymali to prowadzenie do 69 minuty. Wtedy remontadę rozpoczął Stanclik. Później Pogoń nie wytrzymała naporu rywala i straciła jeszcze dwie bramki. W 73 minucie na listę strzelców wpisał się Szymon Goluch, a w 84 Jewhenij Zacharczenko. Drużyna Saganowskiego stanie więc przed szansą pokonania GKS po raz pierwszy w historii.

Sędzią spotkania będzie Karol Iwanowicz z Lublina, arbiter od sezonu 2019/2020 prowadzący mecze drugiej ligi. Do tej pory sędziował porażki Pogoni ze: Stalą Rzeszów, ówczesnym mistrzem Polski Piastem Gliwice w Pucharze Polski i Skrą Częstochowa, a także wygrane z: Bytovią Bytów, Lechem II Poznań, Stalą, Wigrami Suwałki i historyczny mecz 1/8 finału Pucharu z Resovią, w którym Pogoń wywalczyła swój drugi ćwierćfinał tych rozgrywek.

W barwach GKS w sezonach 2020-21 i 2021-22 występował obrońca Pogoni Michał Rutkowski.

Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia o 15:00 w Siedlcach.

autor: Aleksander Cieciora

źródło: własne; foto: Vincec Foto Sport / SportSiedlce.pl