czwartek, 16 maja 2024r.

O teoretyczne utrzymanie z wygodnym rywalem

W 29 kolejce eWinner II ligi Pogoń Siedlce zmierzy się z Lechem II Poznań.

W ostatni weekend w Pruszkowie biało-niebiescy zremisowali 0:0 ze Zniczem i pokazali, że faktycznie są w lepszej dyspozycji niż jeszcze dwa tygodnie wcześniej. Bezbramkowy remis nie przybliżył ich jednak do baraży, do których strata wynosi 7 punktów. Teraz przed podopiecznymi Marka Saganowskiego prawdopodobnie ostatnia szansa na rozpoczęcie szalonego pościgu. Ich rywalem będzie zespół rezerw mistrza Polski, czyli Lecha Poznań. Jest to drużyna, z którą Pogoń radzi sobie dość dobrze, a obecnie zajmuje ona 11 miejsce w tabeli i ma tyle samo punktów co ekipa z Siedlec.

Obecny sezon jest czwarty z kolei, który rezerwy Kolejorza spędzają w drugiej lidze. W poprzednim sezonie byli bardzo blisko awansu do baraży, do szóstej Raduni Stężyca zabrakło im jednego punktu. Bieżące rozgrywki rozpoczęli 16 lipca od porażki 2:3 z Hutnikiem Kraków. Pierwsze zwycięstwo odnieśli dopiero w siódmej kolejce, gdy pokonali 1:0 Garbarnię Kraków. Później przed przerwą zimową pokonali jeszcze: Motor Lublin, Znicz Pruszków, GKS Jastrzębie i Siarkę Tarnobrzeg. Rundę jesienną kończyli z zaledwie trzema punktami przewagi nad strefą spadkową. Wzrost formy rezerw Lecha nastąpił po przerwie, gdy wygrali 4 z 6 pierwszych spotkań rundy wiosennej, tracąc punkty, przegrywając tylko 1:3 z Kotwicą Kołobrzeg i remisując 3:3 z Polonią Warszawa. Było to jednak po części spowodowane ściąganiem na mecze rezerw zawodników pierwszej drużyny. Na przykład w wygranym 3:0 meczu z Garbarnią Kraków w zespole Lecha wystąpiło aż ośmiu zawodników pierwszej drużyny, w tym strzelec dwóch bramek Joao Amaral. Nieuczciwa zagrywka Kolejorza odbiła się szerokim echem i wywołała burzę w mediach ogólnopolskich. Po remisie z Polonią rezerwom Lecha udało się jeszcze zremisować 2:2 z Górnikiem Polkowice i na tym skończyła się ich seria pięciu meczów bez porażki. W dwóch kolejnych kolejkach poznanianie zanotowali spektakularne klęski, 1:5 z Motorem Lublin i 0:4 z KKS Kalisz. W całym sezonie ligowym rezerwy 8-krotnego mistrza Polski zanotowały 9 zwycięstw, 10 remisów i 9 porażek. Ich bilans bramkowy wynosi 39:47. Najlepszym strzelcem zespołu jest Filip Wilak, autor 12 trafień.

W Pucharze Polski drużyna odpadła w rundzie wstępnej, przegrywając 2:3 po dogrywce z Pogonią Siedlce. Trenerem od stycznia 2021 roku jest Artur Węska, który w 2018 roku pracował w Pogoni jako asystent trenera Dariusza Banasika. Poza tym był też asystentem w Zniczu i Radomiaku Radom, a pracę w roli pierwszego szkoleniowca zaczynał w czerwcu 2020 w ekipie z Pruszkowa.

Pogoń mierzyła się do tej pory z rezerwami Lecha siedem razy. Pięć spotkań wygrali biało-niebiescy, dwa Lechici, ani razu nie padł remis. Siedlczanie zdobyli w tych spotkaniach 14 bramek, a stracili 7 goli. Pogoni zdarzało się notować z Lechem spektakularne zwycięstwa, jak 4:2 czy 3:0. Także w tym sezonie siedlczanie odnieśli dwa zwycięstwa we Wronkach jeszcze w czasach Damiana Guzka. Pierwszy mecz był rozgrywany 27 lipca w rundzie wstępnej Fortuna Pucharu Polski. Po 25 minutach Pogoń prowadziła 2:0 po golach Macieja Wichtowskiego i Nikodema Fiedosewicza. Po przerwie do wyrównania doprowadzili Tomasz Cywka i Krystian Sanocki. W dogrywce zwycięską bramkę dla Pogoni zdobył kapitan Wichtowski i rozpoczął w ten sposób marsz do ćwierćfinału krajowego pucharu. Kolejne spotkanie miało miejsce 5 października w 12 kolejce eWinner II ligi. Zaczęło się od bramki Norberta Pacławskiego dla Lecha w 25 minucie. Wyrównał Cezary Demianiuk po podaniu Michała Rutkowskiego. Spotkanie do końca trzymało w napięciu, a decydującą bramkę zdobył w pierwszej minucie doliczonego czasu gry Damian Nowak. Było to ostatnie ligowe zwycięstwo trenera Guzka w Pogoni.

Arbitrem głównym spotkania będzie 25-letni Aleksander Kozieł z Kielc. Bieżący sezon jest jego debiutanckim na szczeblu centralnym. Sędziował w nim już jeden mecz Pogoni Siedlce, porażkę 1:3 z GKS Jastrzębie.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę 29 kwietnia o 17:00 w Siedlcach.

autor: Aleksander Cieciora