poniedziałek, 22 kwietnia 2024r.

Wystawa z okazji 70-lecia hokeja na lodzie w Siedlcach

Od 13 października w Muzeum Regionalnym w Siedlcach będzie można obejrzeć wystawę poświęconą historii hokeja na lodzie w mieście nad Muchawką.

Organizacja wystawy nie byłaby możliwa bez współpracy władz muzealnych, które na konferencji były reprezentowane przez dyrektora Sławomira Kordaczuka i jego zastępcę Krzysztofa Chaberskiego, oraz STH Siedlce. Działający od 2008 roku klub hokejowy miał swoich przedstawicieli w osobach Piotra Jakubowskiego oraz Sylwestra Chajewskiego.

– W 2023 roku mija dokładnie 70 lat od założenia sekcji hokeja na lodzie w Siedlcach. Wciąż żyje wielu świadków historycznych wydarzeń. Chcemy zrobić coś dobrego dla młodzieży, którą wychowujemy i uczymy jeźdźić na łyżwach. Jesteśmy wdzięczni władzom Muzeum Regionalnego, które wspomagają nas w popularyzacji hokeja. Wystawa będzie okazją do przybliżenia tej dyscypliny i jej historii – powiedział Jakubowski.

– Wystawę zorganizujemy w najbardziej wyeksponowanym miejscu w naszym muzeum, w trzech salach na 150 m2. Otworzymy ją 13 października. Na wystawie pokażemy rozwój dyscypliny. Początki hokeja sięgają XV wieku. Ponadto pokażemy czasy współczesne, czyli rozwój dyscypliny w Kanadzie w drugiej połowie XX wieku. Warto dodać, że jeszcze zanim Polska odzyskała niepodległość to w naszym kraju już grano w hokeja. Na jednej z sal przybliżymy sylwetki najbardziej znanych hokeistów na świecie. Najwięcej uwagi i miejsca poświęcimy hokejowi w Siedlcach. 70 lat to piękny jubileusz – stwierdził Chaberski.

Jak wygląda codzienność STH Siedlce?

– Propagujemy hokej w Siedlcach, rozwijamy naszą dyscyplinę. Szkolimy dzieci i młodzież, istnieje też grupa seniorska – odpowiedział Chajewski.

– Poziom amatorski jest na miarę warunków jakie mamy. Trzykrotnie wygrywaliśmy ligę mazowiecką, dwukrotnie kończyliśmy zmagania na drugim miejscu. Istniejemy na poziomie amatorskim. Współpracujemy z ośrodkami z Bydgoszczy, Lublina, Mińska Mazowieckiego, Warszawy i Białegostoku. Szczycimy się, że nasi wychowankowie reprezentują kluby z Ekstraklasy – dodał Jakubowski.

Organizatorzy wystawy zapowiedzieli, że w jej stworzeniu pomogą zbiory STH Siedlce, GKS Jastrzębie, Polskiego Związku Hokejowego oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Mile widziane będą też eksponaty, zdjęcia i wszelkiego rodzaju hokejowe pamiątki, które w swoich archiwach posiadają siedlczanie. Osoby zainteresowane podzieleniem się swoimi skarbami są proszone o kontakt z Muzeum Regionalnym.

Wystawa zostanie zaprezentowana zwiedzającym 13 października. Istnieje duża szansa, że na jej otwarcie do Siedlec zjadą się tuzy świata hokeja na czele z Wiesławem Jobczykiem.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;