poniedziałek, 11 grudnia 2023r.

Kultura fizyczna w Siedlcach w okresie dwudziestolecia międzywojennego cz. II

Wojsko w okresie powojennym i dwudziestoleciu międzywojennym było inicjatorem budowy obiektów sportowych.

Środki na ten cel pochodziły z organizacji corocznych tygodni sportowych. Dla przykładu, cały dochód z tygodnia sportowego w 1923 roku w Siedlcach został przeznaczony na zakup terenu pod boisko sportowe. Rok 1924 dla siedleckiego sportu był bardzo ważny. Żołnierze 9 PAC i 22 PP własnymi siłami zbudowali stadion sportowy i korty tenisowe, z których korzystała także ludność cywilna. Dzięki temu wzrosło zainteresowanie uprawianiem różnych dyscyplin m.in. przez żołnierzy szeregowych. Żołnierze wraz ze swoimi rodzinami czynnie włączali się w uprawianie sportu i rekreacji. W 1932 roku WKS 22 pp utworzył sekcję narciarską i hokejową, 21 lutego 1932 r. zorganizowano pierwszą wycieczkę na nartach. Sekcja była podzielona na trzy grupy: młodzieży szkolnej męskiej i żeńskiej, członków klubów i niestowarzyszonych oraz tzw. grupę wojskowych. Całością kierował por. Zygmunt Grzymała z 22 pp.

Sportem numer jeden wśród żołnierzy było oczywiście strzelectwo. W 1930 roku rząd stworzył Państwową Odznakę Sportową, którą w latach 1931-38 zdobyło ponad 780 tys. osób. Aby zdobyć odznakę organizowano konkursy, także w szkołach czy organizacjach młodzieżowych. Pod koniec lat dwudziestych corocznie 9 DP organizowała „Podlaskie Zawody Strzeleckie” o puchar dowódcy gen. bryg. M. Trojanowskiego. Uczestniczyły w nich reprezentacje pułków, do 1930 roku w zawodach dywizyjnych, okręgowych i armii brały udział tylko reprezentacje pułków, natomiast od 1930 roku całe stany służby czynnej piechoty. „Podlaskie Zawody Strzeleckie” trwały dwa dni i odbywały się na strzelnicy garnizonowej 34 pp. Cieszyły się one dużą frekwencją, a „Powiatowe Zawody Strzeleckie” zorganizował w Siedlcach Związek Strzelecki. Patronat objęli starosta powiatowy S. Guliński i dowódca 22 pp. płk Feliks Jędrychowski. W zawodach uczestniczyły: 22 pp, PW Leśników, Pocztowe i Kolejowe PW, Policyjny Klub Sportowy, Związek Rezerwistów, Klub Sportowy ZS. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach: karabin sportowy, pistolet wojskowy, pistolet dowolny. W 1929 r. w Siedlcach zawody strzeleckie odbyły się 9 czerwca i 24 października o Mistrzostwo Okręgu Podlaskiego Ogólnego Związku Podoficerów Rezerwy. W zawodach strzeleckich często brała udział także młodzież, odnosząc przy tym liczne sukcesy.

 

źródło: własne / Paweł Borek, Radzyński Rocznik Humanistyczny tom 16, 1/2018; foto: NAC

DODAJ KOMENTARZ

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Brakuje opisu fotki z drużyną rok miejsce jaki mecz ? Równie dobrze mize to być 42 pp z Białej P.

No rzeczywiście tego brakuje ale podejrzewam żeto mogło być w latach 30

Że 30 to ja wiem mam troszke fotek i gazet z tamtego okresu ale akurat tego nie mam.Równie dobrze może to być 42 pp Białystok. Mam fotkę z meczu na Wojskowej.

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;