niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Pogoń jedzie po pierwsze w historii zwycięstwo z ŁKS II

W 18 kolejce II ligi Pogoń Siedlce zmierzy się z ŁKS II Łódź, z którym jeszcze nigdy nie wygrała.

Biało-niebiescy zakończyli pierwszą połowę sezonu remisem 2:2 z Wisłą Puławy. Wynik spotkania był sprawiedliwy, bo obie ekipy mogły przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Chociaż stracone punkty mogą budzić niedosyt, to na razie nie szkodzą szczególnie Pogoni. Na półmetku rozgrywek zajmuje ona trzecie miejsce w ligowej tabeli z punktem straty do Raduni Stężyca, trzech do Kotwicy Kołobrzeg i dwoma oczkami przewagi nad KKS Kalisz. To najlepsza od dawna runda jesienna w wykonaniu siedlczan i jak na razie realizacja celu postawionego przez zarząd trenerowi Markowi Brzozowskiemu przed sezonem przebiega zgodnie z planem. Pogoń zajmuje miejsce w barażach, a bezpośredni awans także wydaje się być w zasięgu Pogonistów. By tak było, trzeba rozegrać jednak drugą co najmniej tak dobrą rundę. Na jej początek rywalem zespołu z Siedlec będzie myślący o barażach ŁKS II Łódź.

Poprzedni sezon był wyjątkowy dla całego ŁKS Łódź. Klubowi udało się osiągnąć trzy awanse. Pierwszy zespół dostał się do PKO BP Ekstraklasy, rezerwy do II ligi, a trzecia drużyna awansowała do IV ligi. W ten sposób rezerwy łódzkiego zespołu znalazły się na poziomie, na którym jeszcze pięć lat temu znajdowała się jego pierwsza drużyna. Pierwsze zwycięstwo w II lidze ŁKS II odniósł w 3 kolejce (3:2 z Chojniczanką Chojnice). Później łodzianie odnieśli jeszcze trzy zwycięstwa z rzędu. Dzięki temu po sześciu kolejkach rezerwy ŁKS zajmowały drugie miejsce w tabeli, ustępując jednym punktem tylko Zagłębiu II Lubin. Z czasem przyszły jednak poważne problemy. W kolejnych siedmiu kolejkach ekipa zdobyła tylko 8 na 21 możliwych punktów. Pozycja w tabeli wciąż była niezła, bo było to czwarte miejsce z trzema punktami straty do lidera z Kalisza.

Problemy pierwszej drużyny doprowadziły do tego, że dotychczasowy trener rezerw Marcin Matysiak został przesunięty do sztabu pierwszego zespołu. Jego miejsce chwilowo zajął asystent Radosław Pęciak, który prowadził drużynę w przegranym 1:3 spotkaniu ze Skrą Częstochowa. 23 października zatrudniony został 35-letni Marcin Pogorzała związany z łódzkim klubem od lipca 2018 roku w roli asystenta lub tymczasowego trenera pierwszego zespołu. Ostatnio był asystentem zwolnionego 11 października Kazimierza Moskala. Nowy trener prowadził drużynę do tej pory w trzech meczach. Zremisował z Radunią, wygrał z rezerwami Zagłębia, a w ostatniej kolejce przegrał 2:3 z GKS Jastrzębie. W sumie w 17 spotkaniach rezerwy ŁKS odniosły siedem zwycięstw, zanotowały cztery remisy i poniosły sześć porażek. Daje im to 25 punktów na koncie i siódme miejsce w tabeli z punktem straty do zajmujących miejsce w barażach Olimpii Elbląg i Skry Częstochowa. Problemem cały czas jest ustabilizowanie formy, ale dorobek ŁKS II jest i tak bardzo dobry jak na beniaminka. Daje też podstawy, by marzyć o barażach, choć szansa na awans do I ligi jest iluzoryczna z powodu poważnych problemów pierwszego ŁKS. Bilans bramkowy zespołu wynosi 27-24. Najlepszym strzelcem jest autor czterech trafień Oskar Koprowski.

Pogoń mierzyła się z rezerwami ŁKS tylko raz na początku tego sezonu. W pierwszej kolejce 21 lipca padł remis 1:1. Był to oficjalny debiut trenera Brzozowskiego na ławce ekipy z Siedlec. W pierwszej połowie Pogoń zaprezentowała się słabo. Przed stratą bramki uratował ją Jakub Kowynia, który obronił rzut karny wykonywany przez Nestora Balongo. Do przerwy było 0:0. Goście wyszli na prowadzenie w 59 minucie po bramce Jana Łabędzkiego. Z czasem gra Pogoni się poprawiła, ale przed porażką uratował ją tylko przebłysk indywidualnych umiejętności Krystiana Misia. W najbliższym spotkaniu obie drużyny będą więc walczyć o swoje pierwsze zwycięstwo z tym przeciwnikiem.

Arbitrem głównym spotkania będzie 27-letni Piotr Pazdecki z Koszalina. Bieżący sezon jest jego drugim na szczeblu centralnym. Sędziował dotychczas cztery mecze Pogoni. 10 sierpnia 2022 roku – zwycięstwo 2:1 z Górnikiem Polkowice, 15 października 2022 roku – porażkę 1:2 z Siarką Tarnobrzeg, 15 kwietnia 2023 roku – wygraną 1:0 ze Śląskiem II Wrocław i w tym sezonie 20 września roku – porażkę 0:1 z Olimpią Elbląg.

Spotkanie rozpocznie się 20 listopada o 16:00 w Łodzi.

źródło: własne; foto: Vincec Foto Sport / SportSiedlce.pl