niedziela, 23 czerwca 2024r.

UKS kuźnią kadr dla sportu wyczynowego cz. I

Uczniowskie Kluby Sportowe spełniają ogromną rolę w rozwoju sportu wyczynowego.

W 1994 roku zadania zlikwidowanego na początku dekady MKS Mostostal przejęły właśnie UKS-y, prowadząc szkolenie w kilku dyscyplinach, w kategorii seniorów i juniorów, a także uczestnicząc w rozgrywkach ligowych.

28 maja 1994 roku przy Szkole Podstawowej nr 5 założony został UKS Rawa. W spotkaniu założycielskim brały udział 23 osoby. Wybrano zarząd w skład którego weszli: Grzegorz Staręga, Marek Sztandera i Andrzej Pieńkowski. Prym wiodły dwie sekcje: narciarska i lekkoatletyczna. Warto podkreślić, że w latach 1995-2012 narciarze zdobyli kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski seniorów i juniorów. To jedyny w Polsce klub z terenów nizinnych, którego zawodnicy są w stanie podjąć walkę z klubami w górskich miejscowościach.

Reprezentant tego klubu Maciej Staręga zdobył kilkanaście medali podczas mistrzostw krajowych, a także reprezentował Polskę podczas Pucharu Europy, mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Z kolei Anna Staręga i Aleksandra Prokurat to medalistki mistrzostw Polski juniorek i seniorek oraz uczestniczki Uniwersjady, mistrzostw Europy, Pucharu Świata i Europy.

Duże sukcesy odnoszą lekkoatleci UKS Rawa. Wygrywali oni klasyfikację szkolną podczas Ogólnopolskich Finałów Czwartków Lekkoatletycznych i Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawodnicy z Rawy startują również w zawodach łyżwiarskich, biegach na łyżworolkach i nartorolkach.

Uczniowski Klubu Sportowy Ósemka powstał 30 maja 1994 roku przy Szkole Podstawowej nr 8. W składzie zarządu znaleźli się: Grzegorz Rostek, Andrzej Petz, Jolanta Olszewska, Jarosław Plewiński, Alicja Lasocka, Janusz Dudewicz i Roman Skórka. Od 1 września 1999 roku po reorganizacji szkolnictwa klub działał przy PG nr 4. W UKS od powstania jest sekcja piłki siatkowej kobiet z drużynami seniorek, juniorek, kadetek i młodziczek oraz sekcja pływania.

Siatkarki odniosły kilka sukcesów młodzieżowych o randze krajowej. W 2000 roku siatkarki wywalczyły mistrzostwo Polski juniorek. Od połowy lat 90-tych podopieczne Plewińskiego grały w III lidze seniorek. W latach 2003-10 grały bez powodzenia w barażach o awans do II ligi.

Z kolei sekcja pływania nigdy nie wyszła poza poziom wstępnego szkolenia sportowego. Pływaczki i pływacy odnosili liczne sukcesy w zawodach miejskich i powiatowych, a także sporadycznie w zawodach wojewódzkich.

Od 1995 do 2010 roku w klubie istniała sekcja piłki siatkowej mężczyzn. Wisoną 2007 roku po 12 latach gry w III lidze klub przejął od MKS MDK Warszawa miejsce w II lidze, w której występował przez cztery sezony. Siatkarze walczyli w play off o awans do I ligi, jednak odpadli w półfinałach.

W 2010 roku sekcja została przeniesiona z UKS Ósemka do Klubu Przyjaciół Siatkówki Siedlce.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: UKS Rawa Siedlce

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Sport ogólnie jest bardzo ważny bo kształtuje nasz charakter i Powoduje to że mamy satysfakcję z uprawiania sportu i dzięki temu jesteśmy zdrowi iszczesliwi

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;