poniedziałek, 4 marca 2024r.

Hubert Pasiak: Samorząd jest od tego, aby rozwijać zainteresowania mieszkańców

Wywiad z Hubertem Pasiakiem, wójtem gminy Zbuczyn.

W wielu przypadkach sport w gminie Zbuczyn zaczyna się w szkołach. Aby przygoda z aktywnością mogła właściwie się rozwijać niezbędna jest nie tylko profesjonalna kadra, ale i infrastruktura stojąca na wysokim poziomie.

Zgadza się. Rozmawiamy z wybitnymi sportowcami z terenu gminy, czyli Tomkiem Jaszczukiem i Lidką Chojecką, co możemy zrobić, aby supertalenty z terenu naszej gminy wyłapać. W 2024 roku mamy zamiar realizować zajęcia lekkoatletyczne przy szkołach, stworzyć ligę. Jeżeli sportowcy będą chcieli w tym uczestniczy to przeznaczymy na to środki. Mamy również nadzieję pozyskać pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego oraz z Ministerstwa Sportu, aby było to jak najbardziej profesjonalne, aby zajęć było jak najwięcej. Elementem tych projektów będzie to, że jeżeli talenty zostaną wyłapane – a pewnie tak będzie – to będzie można trenować zarówno w Zbuczynie, jak i w mniejszym zakresie pod okiem fachowców w Siedlcach.

Na listopadowej sesji Rady Gminy Zbuczyn uroczyście pogratulowano Tomaszowi Jaszczukowi za wspaniałą karierę.

W 2024 roku mamy w planach wykorzystać talent Tomasza Jaszczuka, który po zakończeniu kariery zawodniczej chce być zaangażowany w sportowe życie gminy. Mamy zamiar odtworzyć skocznię w dal przy wszystkich szkołach w naszej gminie, tak aby uczniowie mogli trenować pod okiem naszego znakomitego skoczka. Z częścią dyrektorów już bardzo konkretnie rozmawiałem, w którym miejscu mają znaleźć się skocznie i z jakim dofinansowaniem miałoby się to odbyć. W przyszłym roku ruszamy z zajęciami skoku w dal. Oprócz tego ciągłe inwestycje w infrastrukturę sportową powinny sprzyjać temu, że będzie widać coraz to nowe talenty.

Półmaraton Zbucki to duża impreza, która już zyskała renomę. Działania samorządu wskazuję, że nie zamierzacie zboczyć z tej drogi, którą obraliście i nadal być ważnym ośrodkiem biegowym.

Nie zamierzamy odpuszczać, bo grupa Zbucki Ruch nie odpuszcza, rozwija się, więc na pewno będzie się rozwijać inicjatywa pod nazwą Półmaraton Zbucki, który już cieszy się dobrą opinią wśród biegaczy w całym kraju. Nagrody powodują, że jesteśmy atrakcyjnym półmaratonem na mapie Polski, no i też wyniki mamy bardzo dobre każdego roku i są w czubie najlepszych wyników półmaratonów w Polsce. Próbujemy też odpalić rajd rowerowy dookoła gminy na wzór Twardej Skóry, która jest dookoła powiatu. Mamy już wstępną trasę, rozmawialiśmy z przedsiębiorcami, którzy nas wesprą w finansowaniu tego przedsięwzięcia, więc pierwsza edycja wyścigu rowerowego dookoła gminy liczącego maksymalnie 70 km odbędzie się w przyszłym roku. Myślę, że samorząd jest od tego, żeby zainteresowania mieszkańców, zwłaszcza te sportowe, rozwijać. To jest tak naprawdę inwestycja w naszych mieszkańców i w ich zdrowie, bo wysportowane społeczeństwo to zdrowe społeczeństwo.

Za Wektrą Zbuczyn, przedstawicielem najpopularniejszej dyscypliny, bardzo dobry rok nie tylko pod względem sportowym, ale i organizacyjnym. Praktycznie nie ma weekendu, żeby zawodnicy klubowej akademii nie wrócili z pucharem, medalami z turniejów o rozmaitym zasięgu.

Wszyscy kibicujemy seniorskiej drużynie. Najbardziej jednak mnie cieszy aktywność Wektry w pracy z młodzieżą i dziećmi, bo to tutaj zaczyna się nasz sukces – to bardzo dobra, przemyślana działalność zarządu klubu i te ponad 100 osób, które trenują w sekcjach dziecięcych, młodzieżowych to jest nasza przyszłość i to, moim zdaniem, największy sukces w perspektywie ostatnich kilku lat. Wydatki w ostatnich latach w Wektrę są istotnie wyjątkowe, 140 tysięcy tylko z budżetu gminy na funkcjonowanie to duży wzrost względem 95 tysięcy w poprzednim roku. Odpalamy sekcję kobiecą, bo jest nią zainteresowanie, więc będziemy to wspierać. Dziękuję redakcji SportSiedlce.pl, bo wiem, że wielu młodych ludzi, którzy śledzi wyniki sportowe Wektry, dzięki naszej współpracy.

Wektra to nie jedyny klub w gminie Zbuczyn…

Warto podkreślić, że mamy drugi mniejszy klub, który prężnie działa. To Niwa Tęczki, która prowadzona jest przez pasjonatów sportu na terenie gminy i odnosi sukcesy na swoim poziomie. W ubiegłym roku poprawiliśmy infrastrukturę Niwy. We współpracy z zarządem klubu wyremontowaliśmy budynek klubowy, który jednocześnie służy mieszkańcom Tęczek i okolicznych miejscowości jako świetlica wiejska. Ponadto przy szkołach działają uczniowskie kluby sportowe. Inicjatyw sportowych właściwie w każdym miesiącu roku jest wiele, bez względu na porę roku. Przykładem tego jest Mikołajkowy Turniej Dzieci na Start, który zorganizowaliśmy we współpracy z Lidką Chojecką, LKS EkoSport Siedlce oraz z redakcją SportSiedlce.pl. To są takie bardzo cenne inicjatywy, które my jako samorząd powinniśmy wspierać.

Czy jest coś w aspekcie oferty sportowej gminy Zbuczyn, czego panu wójtowi jeszcze brakuje?

Rozmawiamy z przedstawicielami wielu dyscyplin, którzy chcą się rozwijać w oparciu o aktywność mieszkańców gminy Zbuczyn. Zaangażowanie naszych mieszkańców jest wyjątkowe w skali naszego regionu i co chwilę mamy nowe pomysły na to, żeby odpalać jakąś dyscyplinę. Przykładem jest moja rozmowa z Jackiem Szymańskim z Akademii Sztuk Walki, który w ciągu dwóch lat rozwinął od zera karate na terenie gminy Zbuczyn. To pokazuje, że wciąż jest duży potencjał. Są miejscowości, w których dane dyscypliny cieszą się większym zainteresowaniem, a w innych miejscowościach takiego zainteresowania, póki co, nie ma, np. zapasy, które są w Zbuczynie, a których może brakuje w Dziewulach, Krzesku czy innych szkołach i tutaj dostrzegam możliwości rozwoju.

 

źródło i foto: własne

DODAJ KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Na wysokim poziomie powinna stać NIE tylko infrastruktura ale również szkolenie młodzieży

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;