piątek, 12 kwietnia 2024r.

Odrodzenie katolickiego ruchu sportowego

Po uchwaleniu przez sejm 17 maja 1989 roku ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego doszło do odrodzenia katolickiego ruchu sportowego.

Praktycznie od 1950 r. nie działały organizacje młodzieżowe i społeczne popularyzujące sport. Kościół nie miał też sposobności przez wiele lat aby zabrać głos na ten temat.

Po obradach Okrągłego Stołu Episkopat Polski dwukrotnie odniósł się do tej sprawy, najpierw wydając 4 lutego 1991 roku list pasterski „O zagrożeniach zdrowia i sportu” oraz list pasterski „O chrześcijańskich walorach turystyki” z 1-18 marca 1995 roku.

Katolickie kluby sportowe powołały dwie ogólnopolskie organizacje. 16 czerwca 1992 roku zarejestrowane zostało Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczpospolitej Polskiej. Jego celem było, m.in. wychowanie dzieci, młodzieży i dorosłych przez sport i turystykę, w oparciu o zasady etyki katolickiej. W diecezjach, także w siedleckie, istniało wiele klubów parafialnych. Siedleckie kluby organizowały lokalne Parafiady, zawody i turnieje w piłce nożnej, lekkiej atletyce, tenisie stołowym i innych dyscyplinach, a także rajdy, wycieczki, pielgrzymki rowerowe i obozy. Co roku w Warszawie odbywała się centralna sportowo-kulturalna „Parafiada, organizowana przez Ojców Pijarów. W 1992 roku zarejestrowana została Salezjańska Organizacja Sportowa Rzeczpospolitej Polskiej. W obrębie warszawskiej inspektorii, która zrzeszała około 20 lokalnych stowarzyszeń, kluby SALOS istniały w Sokołowie Podlaskim i Mińsku Mazowieckim.

W latach 2009-14 działalność o charakterze międzyszkolnym prowadził Uczniowski Parafialny Klub Sportowy Barka. Został ona założony 8 września 2009 roku przy parafii Bożego Ciała, prezesem zarządu był ks. Sławomir Bylina, a wiceprezesem nauczyciel wychowania fizycznego Robert Podgórzak. UKS Barka swoją siedzibę miała w Gimnazjum nr 4, korzystała z obiektów tej szkoły i inny na terenie miasta. Celem było wychowanie poprzez kulturę fizyczną, organizowanie imprez masowych, przygotowanie członków klubu do udziału w mistrzostwach parafii i diecezji siedleckiej, a także do MP Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ogólnopolskiej Parafiady.

Jedną z akcji zainicjowanych przez klub były prowadzone od 2010 roku podczas przerwy zimowej „Ferie z Bogiem”. Podczas nich organizowano m.in. turnieje halowe drużyn uczniowskich w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce i tenisie stołowym, a także pokazy mniej popularnych sportów, projekcje filmów i prelekcje na temat zdrowego stylu życia.

W lutym 2012 roku na MP KSM sportowcy z Barki zdobyli złoty medal w siatkówce chłopców. W 2009 roku klub zorganizował w Siedlcach Regionalną Parafiadę, w 2010 Diecezjalną Parafiadę, w lutym 2013 roku MP KSM w siatkówce oraz MP KSM w tenisie stołowym.

UPKS Barka został rozwiązany 2 stycznia 2014 r., a rok wcześniej, w grudniu 2012 r. zarejestrowany został Uczniowski Katolicki Klub Sportowy Siedlce.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: diecezja.siedlce.pl

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Ja mam wrażenie że połączenie kilku rąk które widać na górze to jest gest przyjaźni

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;