niedziela, 8 września 2024r.

Nowy model turystyki i wypoczynku po 1989 roku cz. IV

Pod koniec XX wieku turystyka w każdej formie zanotowała wyraźny wzrost popularności.

Latem 1998 roku  działalność w województwie siedleckim prowadziły 44 gospodarstwa agroturystyczne. Wielu rolników przystosowywało swoje domy do wypoczynku letników, wydzielając piętra z pokojami. Urządzano także w atrakcyjny sposób ogrody, co zapewniło wypoczywającym dodatkowe sposoby odpoczynku, tj. wędkowanie, jazda na koniach, przejażdżek bryczkami, regionalnej kuchni, wycieczek po okolicy ze zwiedzaniem zabytków i atrakcji oraz możliwością poznania życia codziennego wsi, włącznie z udziałem w pracach polowych.

W 2008 roku działalność agroturystyczną prowadziło na terenie powiatu siedleckiego 14 gospodarstw zrzeszonych w MPSA. Znajdowały się one we wsiach: Żebrak, Kisielany Żmichy, Helenów, Męczyn Kolonia, Bużyska, Kamianki Lackie, Starczewice, Trębice Dolne, Jagodne, Żabokliki, Gręzów, Klimonty.

Na terenie powiatu mińskiego było 10 gospodarstw, sokołowskiego 16, łosickiego 16, węgrowskiego 20. MSPA z siedzibą przy Oddziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Siedlcach zrzeszało również właścicieli gospodarstw z powiatów wołomińskiego, bialskiego, garwolińskiego i siemiatyckiego.

Samorząd Siedlec, po zmianach organizacyjnych na początku lat 90-tych, wspierał finansowo i organizacyjnie różne formy wypoczynku letniego i zimowego oraz zimowego dzieci i młodzieży (półkolonie, kolonie, obozy pobytowe i wędrowne, wycieczki), w których programie były elementy wychowania fizycznego, sportu, rekreacji i turystyki.

Latem 1996 roku miasto dotowało, zorganizowane w ramach akcji „Lato w mieście” przez Komendę Chorągwi ZHP w stanicy pięć turnusów półkolonii dla uczniów szkół podstawowych.

W następnych latach nastąpił bardzo wyraźny rozwój zorganizowanych i niezorganizowanych form letniego i zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży. Podczas wakacji 2007 roku jego organizatorami były: siedleckie szkoły, kluby sportowe, stowarzyszenia i organizacje młodzieżowe, Caritas Diecezji Siedleckiej, które przygotowały bogatą ofertę w postaci półkolonii w mieście, kolonii wyjazdowych oraz obozów pobytowych i wędrownych w kraju i za granicą. Z danych UM wynika, że w lipcu i sierpniu 2007 roku z zorganizowanego wypoczynku w miejscu zamieszkania skorzystało 403 dzieci, z wypoczynku zorganizowanego w kraju 2147 uczniów i za granicą 449 oraz niezorganizowanego w kraju 3335 i za granicą 445. Z jednej formy wypoczynku skorzystało 6624 uczniów, z trzech lub więcej 135.

Przykładami form organizacyjnych mogą być, np. obóz językowy w Zakopanem dla uczniów I LO im. Prusa (46 uczniów), 12 turnusów kolonii i obozów Caritas m.in. w Siedlcach, Neplach, Broku, Jurgowie, Roztokach (1613 dzieci), obozy sportowe MKS Pogoń (150 uczniów należących do klubu).

Latem 2012 roku samorząd przeznaczył na organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z budżetu miasta 140 tys. zł, które otrzymały w formie dotacji stowarzyszenia, szkoły i organizacje młodzieżowe.

Spośród wielu proponowanych form wypoczynku należy zwłaszcza wymienić cztery turnusy dwutygodniowych kolonii dla dzieci w wieku od 8 do 17 lat, skierowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Ze zorganizowanego wypoczynku w miejscu zamieszkania skorzystało 527 uczniów, z zorganizowanego poza miejscem zamieszkania 1780, za granicą 379, natomiast z niezorganizowanych form wypoczynku w kraju 2793 i za granicą 491.

Także w 2012 roku miasto wsparło organizację półkolonii i zajęć rekreacyjnych. Na 14 turnusach wypoczywało 1077 uczniów siedleckich szkół. Dotacje wynosiły od 2 do 10 tys. zł za turnus. Organizatorami były, m.in. UKS-y Jedynka, Dwójka, czwórka, Siódemka, Dwunastka, UPKS Barka, Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „Styl Życia”, Stowarzyszenie „Prometeusz”, Stowarzyszenie Kultura- Oświata- Samorządność KOS, Caritas Diecezji Siedleckiej.

Oceniając organizację letniego i zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży Wydział Edukacji UM stwierdził, że „organizatorzy proponują szeroki wachlarz zajęć opiekuńczo-wychowawczych, które sprzyjają rozwojowi zainteresowań, pasji poznawczych, budzeniu i utrwalaniu pozytywnych wartości życiowych dzieci i młodzieży w nich uczestniczących”.

Duży nacisk kładło się na aktywne formy spędzenia wolnego czasu. Celem zajęć jest usprawnienie ruchowe dzieci, zapewnienie im aktywnego, zdrowego wypoczynku, kształtowanie współpracy w grupie, wyrabianie prawidłowych nawyków, dbałości o własne zdrowie oraz rozwój psychofizyczny.

Zajęcia, w bezpiecznych warunkach przy odpowiedniej organizacji zajęć prowadzili doświadczeni, sprawdzeni pedagodzy i instruktorzy.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: ARMS

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;