czwartek, 9 maja 2024r.

Rok, który należał do kobiet cz. II

Dominacja kobiet w siedleckim sporcie w 2005 roku nie podlegała dyskusji. Sportsmenki przywiozły najwięcej medali z imprez o randze krajowej i międzynarodowej.

W pierwszej części pisaliśmy o dokonaniach lekkoatletek, sztangistek, biegaczek narciarskich, zapaśniczek czy zawodniczek uprawiających kickboxing. Pora na kolejne. Od wielu lat tenisiści i tenisistki stołowe znajdowały się w czołówce krajowej. Agata Pastor zdobyła dla Pogoni brązowy medal MP seniorek w deblu oraz brązowe krążki młodzieżowych MP w deblu i mikście. Trzecie miejsce w deblu podczas MP juniorek zajęła Katarzyna Grzybowska, zaś w ME juniorek wraz z reprezentacją Polski była piąta drużynowo. Wysoko w klasyfikacji kadetów i juniorów plasowała się Paulina Wojciuk. Pod koniec 2005 r. pingpongistki wygrały rozgrywki III ligi.

Swój talent rozwijała także tenisistka ziemna Sylwia Mikołajczuk. Wygrała światowy turniej Kid’s Cup wśród singli stek do lat 13, a podczas Halowych Mistrzostw Polski do lat 14 zdobyła brązowy medal w deblu. Jej trenerem był Artur Folwarski.

Nie zabrakło sukcesów wśród tzw. niszowych dyscyplin sportu. Tutaj warto wspomnieć o sukcesach w biegu na radioorientację. W 2005 roku zawodnicy i zawodniczki zdobyli podczas MP seniorów cztery medale w biegach długodystansowych i jedenaście w klasykach. Wśród nich znalazły się Karolina Dobrzyńska, Magdalena Dura, która była także wicemistrzynią Polski seniorek w jedzie rowerowej na orientację, a także Joanna Lachowska i Klara Krasuska. Ich trenerem był Bogdan Bala.

Podsumowując 2005 rok należy przypomnieć dokonania zawodniczek w grach zespołowych. Koszykarki Pogoni utrzymały się w I lidze, a pod koniec tego roku podopieczne Arkadiusza Mazurkiewicza i Karola Krakowskiego prowadziły w mazowieckiej strefie I ligi.

Pod koniec 2005 r., tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie, w trakcie którego prezydent miasta Mirosław Symanowicz wręczył siedleckim sportowcom i trenerom nagrody za największe osiągnięcia sportowe. Wśród nagrodzonych znalazły się: Lidia Chojecka, Aleksandra Klejnowska, Dominika Misterska, Malwina Rowińska, Katarzyna Furmaniak, Agata Pastor, Katarzyna Grzybowska, Anna Staręga i Aleksandra Prekurat.

Wśród nagrodzonych była także reprezentantka Startu Siedlce w światowych i krajowych turniejach tenisa stołowego niepełnosprawnych Krystyna Jagodzińska. Wśród wyróżnionych trenerów znaleźli się: Marek Mirosz, Andrzej Garbaczewski, Sylwester Dąbrowski, Grzegorz Staręga, Danuta Soćko, Kazimierz Olszewski, Arkadiusz Mazurkiewicz. Prezydent przyznał także nagrody za pierwsze miejsce w miejskim współzawodnictwie szkolnym. Otrzymały je Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1 oraz II Liceum Ogólnokształcące im. św. Królowej Jadwigi.

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka