niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Rok, który należał do kobiet cz. I

Rok 2005 należał zdecydowanie do siedleckich sportsmenek. To one zdominowały siedlecki sport, zdobywając wiele medali na światowych i krajowych zawodach.

Tradycyjnie najwięcej emocji i radości przysporzyła biegaczka Pogoni Lidia Chojecka. Halowe MP to jej pełna dominacja w biegu na 3000 m, później w Halowych Mistrzostwach Europy zdobyła złoty medal na tym samym dystansie. Sezon letni z powodu kontuzji miała zmarnowany, ale już pod koniec tego roku przygotowywała się do następnego sezonu.

To nie jedyne medale zdobyte przez siedleckie zawodniczki w hali. Mistrzynią halową Polski juniorek i później na otwartym stadionie została siedmioboistka Paulina Siwek z WLKS. Z kolei Dorota Niemczak wywalczyła brązowy medal w przełajowych mistrzostwach Polski juniorek na 2000 m. Dwa medale na średnich dystansach podczas MP juniorek zdobyła Monika Głuchowska.

Siedlce od zawsze podnoszeniem ciężarów stały i to w wykonaniu kobiet. Tak też było w 2005 roku. Wicemistrzyniami Europy zostały Aleksandra Klejnowska w kategorii 58 kg i Dominika Misterska (68 kg). Piąta w wadze 48 kg była Marta Kleszczyńska. Z kolei w akademickich mistrzostwach świata złoto zdobyła Klejnowska, a srebro Kleszczyńska. Wśród juniorek Malwina Rowińska została wicemistrzynią Europy. Mistrzostwa Polski to także dominacja zawodniczek z Siedlec, które zdobyły sześć medali. Złote przypadły Klejnowskiej, Kleszczyńskiej, Rowińskiej i Misterskiej, a brązowe Ninie Sroce i Małgorzacie Daszkiewicz. Mistrzostwa Polski młodziczek to złoto Klejnowkiej i Sroki. Dodajmy do tego trzy medale na MP do lat 20, w których srebro wywalczyła Daszkiewicz, a brąz Magda Kietlińska i Anna Grzegorczyk. W MP do lat 17 brąz dla Joanny Gryczki i Magdy Talarskiej. Sztangistki zdobyły ponadto pierwsze miejsce w Drużynowym Pucharze Polski. Trenerami byli Danuta i Ryszard Soćkowie.

Na olimpiadę do Turynu nie pojechała, ale była najlepszą biegaczką na nartach do lat 17 w Polsce. Mowa o Annie Starędze z UKS Rawa Siedlce. Na olimpiadzie młodzieży była mistrzynią kraju tzw. łyżwą i wicemistrzynią klasykiem. Jej koleżanka Aleksandra Prekurat, trzecia w rankingu PZN, zdobyła złoto w klasyku i brąz łyżwą. Do tego Anna, Aleksandra i Natalia Grzebisz zdobyły złoto w sztafecie 3×5 km. Później dołączyła do nich Patrycja Szwed, a sztafeta była druga na MP seniorek w biegu 4×5 km. Trener Grzegorz Staręga miał powody do radości.

Nie próżnowały także siedleckie kickboxerki. Mistrzynią świata w wadze 65 kg w formule light-contakt została Katarzyna Furmaniak. W MP medale zdobywały Furmaniak, Ewelina Jaromska, Paulina Szmidt i Magda Kwiatkowska. Treningi odbywały w trzech ośrodkach TKKF, PTS, Gladiator, a trenerami byli Andrzej Garbaczewski, Mirosław Kaczorek, Dariusz Izdebski i Andrzej Wasilewski.

Nie brakowało sukcesów na zapaśniczych matach, a odnosili je podopieczni Władysława Świętochowskiego. Palmę pierwszeństwa należało oddać Katarzynie Zalewskiej, która w wadze do 48 kg zdobyła wicemistrzostwo Polski seniorek, mistrzostwa kraju do lat 23 i była dziewiąta na uniwersjadzie. Z kolei Sandra Pachnik w kat. 43 kg była mistrzynią Polski do lat 16, a także zajęła ósme miejsce na ME kadetek. Medale w MP seniorek zdobyły Ewa Jarząbek, Magdalena Bryk i Barbara Jarząbek. Na podium MP juniorek znalazły się Bryk, B. Jarząbek, Ewelina Jarosz, Katarzyna Kalenik i Marta Śliwińska. Medale z Olimpiady Młodzieży przywiozły Pachnik, Anna Kowalczyk i Magdalena Kowalczyk.

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka