Pogoń w finale Ekstraligi!!!

Awenta MKS Pogoń Siedlce awansowała do finału Ekstraligi! W półfinale rugbiści z naszego miasta uporali się z Arką Gdynia.

Władze MKS zrobiły wszystko co w ich mocy, aby zminimalizować zmęczenie związane z długą podróżą do Gdyni. Siedlczanie dzień przed meczem zameldowali się w hotelu Rekord w Starogardzie Gdańskim, a także zaliczyli ostatni trening. Drużyna Stanisława Więciorka obrała sobie za cel utrzymanie przewagi wywalczonej w Siedlcach. W pierwszym meczu Pogoń wygrała 14:7.

Rewanżowe spotkanie nie mogło się ułożyć lepiej dla Pogonistów. W jednej z pierwszych akcji Tomasz Gasik po zespołowej akcji i kilkumetrowym rajdzie zapisał na swoim koncie przyłożenie, a po chwili podwyższył. Buldogi szybko wyrównały za sprawą sił Rafała Kwiatkowskiego (5 punktów) i Szymona Sirockiego (2 punkty). W 12 minucie po konsultacji sędziów żółtą kartkę obejrzał Piotr Psuj i w konsekwencji musiał opuścić boisko. Arka szybko wykorzystała grę w przewadze. Kamil Simionkowski po podaniu nogą od kolegi wyprowadził gdynian na prowadzenie 12:7. Arka niebezpiecznie zbliżyła się do odrobienia strat poniesionych w Siedlcach, ale rugbiści Pogoni poprawili grę w defensywie. W 30 minucie Sirocki z karnego sprawił, że na tablicy pojawił się korzystny dla gospodarzy wynik – 15:7. Kilka chwil później w ten sam sposób odpowiedział Gasik i przewaga miejscowych zmalała do 5 punktów. Buldogi nie dowiozły korzystnego dla nich rezultatu do przerwy, gdyż akcja zapoczątkowana przez Wojciecha Piotrowicza zakończyła się przyłożeniem Adriana Chróściela. Co więcej po podwyższeniu Gasika siedlczanie wyszli na prowadzenie 17:15 i właśnie takim wynikiem zakończyła się pierwsza odsłona spotkania.

Po zmianie stron można było się spodziewać lawinowych ataków gdynian, ale to Pogoń zdobyła kolejne punkty. Przyłożenie dla gości zaliczył Przemysław Rajewski, a niezawodny Gasik podwyższył. Prowadzenie 24:15 plus zaliczka z pierwszego spotkania na pół godziny przed końcem meczu postawiła Arkę w fatalnej sytuacji. Z każdą upływającą minutą nadzieje rugbistów z Gdyni na korzystne dla nich rozstrzygnięcie malały. W 70 minucie Buldogi zaliczył przyłożenie, lecz przewaga Pogoni wciąż była bezpieczna. W końcówce spotkania Arka na nowo uwierzyła w możliwość awansu do finału po pięciu punktach zdobytych przez Radosława Rakowskiego. Gdynianie prowadzili 25:24 i do szczęścia brakowało im przyłożenia i podwyższenia. Na tablicy widniała już 80 minuta, więc gospodarze mieli jedynie czas doliczony przez sędziego. W końcówce Pogoń nie pozwoliła wydrzeć sobie zwycięstwa w dwumeczu i po końcowym gwizdku sędziego mogła świętować pierwszy w historii awans do finału Ekstraligi!

W finale (6 lipca) rywalem siedlczan będzie Lechia Gdańsk. Do boju o złote medale dojdzie w stolicy województwa pomorskiego.

29.06.14, 15:00 – Gdynia
II mecz 1/2 finału Ekstraligi: Arka Gdynia – Awenta MKS Pogoń Siedlce 25:27 (15:17)
Punkty: Krzysztof Korbolewski 5 (P), Rafał Kwiatkowski 5 (P), Radosław Rakowski 5 (P), Kamil Simionkowski 5 (P), Szymon Sirocki 5 (K, pd) – Tomasz Gasik 17 (P, 2 K, 3 pd), Adrian Chróściel 5 (P), Przemysław Rajewski 5 (P)
Arka (wyjściowy): 1. Daniel Bartkowiak, 2. Jacek Wojaczek, 3. Radosław Bysewski, 4. Daniel Podolski, 5. Robert Andrzejczuk, 6. Rafał Kwiatkowski, 7. Władysław Grabowski, 8. Mateusz Bartoszek, 9. Łukasz Szostek, 20. Wiktor Zaradzki, 11. Kamil Simionkowski, 12. Rafał Szrejber, 13. Radosław Rakowski, 23. Adrian Hawrysiuk, 14. Szymon Sirocki
Pogoń: 1. Michał Wierzejski, 2. Adrian Chróściel, 3. Sebastian Mróz, 4. Dawid Dybowski, 5. Sebastian Smoliński, 6. Norbert Kargol, 7. Jakub Kryszczuk, 8. Marek Mirosz, 9. Konrad Pietrzyk, 10. Wojciech Piotrowicz, 11. Piotr Psuj (61, 20. Tomasz Biernacki), 19. Tomasz Gołąb, 13. Tomasz Gasik, 14. Przemysław Rajewski, 15. Mateusz Lament

Żółte kartki: Jacek Wojaczek 16 – Piotr Psuj 12

Awans: Pogoń Siedlce

Pozostały wynik:
Lechia Gdańsk – Budowlani Łódź 39:10

Ogniwo Sopot wygrało z Orkanem Sochaczew i zakończyło sezon na 5 miejscu. Bój o pozostanie w Ekstralidze pomiędzy Posnanią Poznań a Budowlanymi Lublin zakończyły się  po myśli rugbistów ze stolicy Wielkopolski. Awans z I ligi uzyskała Juvenia Kraków.