Szach i mat z okazji narodowego święta

57. zawodników wzięło udział w XXVI Turnieju Szachowym z okazji Święta Niepodległości pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce. Turniej odbył się 8 listopada 2014 roku w Publicznym Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Sekulskiej 10.

Zwycięzcą turnieju w został Sławomir Kurpiewski – KSz. Skoczek Siedlce przed kolegami klubowymi: Andrzejem Czaplą i Adamem Łukasikiem. Wszyscy uzyskali po 6 pkt z 7 partii. Na czwartym miejscu uplasował się Antoni Szczygieł z Siedlec z 5,5 pkt. Kolejnych ośmiu zawodników uzyskało po 5 pkt, a wśród nich: Jakub Szczygieł z Krynki, Dariusz Kozioł ze Skoczka Siedlce, Konrad Szczygieł z Krynki, Andrzej Litwiniec z Radzynia Podlaskiego, Jan Kamiński z Warszawy, Zbigniew Litwiniec z Radzynia Podlaskiego, Jakub Żurawicki z PUKS Fides Węgrów oraz Wojciech Szczygieł z Siedlec. W tej grupie na specjalne uznanie zasługuje Jakub Żurawicki jako uczeń szkoły podstawowej. Zdobyte tak wysokie miejsce może rokować kolejne dobre wyniki tego młodego zawodnika.

W klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Piotr Dzido z Siedlec zdobywając 4 pkt. Najlepszym wśród gimnazjalistów był Mateusz Gajewski z Siedlec z 4,5 pkt. Rywalizację uczniów szkół podstawowych z klas IV – VI wygrał wspomniany wyżej Jakub Żurawicki – 5 pkt, a wśród uczniów klas I – III – Mateusz Czapla z Siedlec – 3 pkt, który był jednocześnie najmłodszym uczestnikiem turnieju. Dzieci i młodzież za 3 czołowe miejsca we wszystkich klasyfikacjach szkolnych, otrzymała pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Siedlce, które zostały wręczone przez pana dr Adama Bobryka – wiceprzewodniczącego Rady Miasta Siedlce.

Najstarszym zawodnikiem turnieju był już tradycyjnie pan Zbigniew Świderski z Siedlec, który urodził się w 1926 roku, kiedy niepodległa Rzeczpospolita miała zaledwie 8 lat. Siedleckie turnieje szachowe rozgrywane rokrocznie z okazji Święta Niepodległości od 1989 roku na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń sportowych tego dnia, a ze względu na ciągłość organizacyjną wyróżniają się bez wątpienia w skali kraju, promując nasze miasto i lokalne środowisko szachowe.

Szczegółowe wyniki turnieju oraz aktualna klasyfikacja Grand Prix Siedlec na 2014 rok po 11 rozegranych turniejach znajdują się na stronie internetowej programu sędziowskiego Chessarbiter Pro: WYNIKI

źródło i foto: Skoczek Siedlce