sobota, 27 kwietnia 2024r.

Najlepsi sportowcy w 1998 roku

Koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia był dla sportowców Siedlec i okolic jednym z lepszych w historii. Zdobyli oni 78 medali w mistrzostwach Polski i cztery w mistrzostwach Europy.

Na arenie krajowej były to 33 medale złote, 21 srebrnych i 24 brązowe w 12 dyscyplinach sportowych, m.in. lekkoatletyce, podnoszeniu ciężarów, kickboxingu, karate kyokushin i radioorientacji. W największych imprezach startowało 20 siedleckich zawodniczek i zawodników. Świadczyło to o wysokim poziomie wyszkolenia, a także reprezentowaniu dobrej klasy mistrzowskiej, a nawet międzynarodowej. Większość medali padła łupem juniorów, a seniorzy zdobywali 9 złotych, 9 srebrnych i 5 brązowych.

Dlatego wybór najlepszych w zorganizowanym po raz kolejny plebiscycie był bardzo trudny, a rywalizacja zacięta. Drugi rok z kolei pierwsze miejsce zajęła lekkoatletka, reprezentująca WLKS Lidia Chojecka. Wrażenie zrobił tytuł wicemistrzyni Europy w hali na 1500 m. Tak dobrze nie było na otwartym stadionie. Szóste miejsce zdobyte po kontuzjach należy uznać za przyzwoity wynik. Do tego udział w mityngach Złotej Ligi i pobicie rekordów życiowych na 1500 m i jedną milę. Do tego złote medale w młodzieżowych MP i halowych MP seniorek i wicemistrzostwo wśród seniorek. Trenerem był Janusz Maciejewski.

Drugie miejsce na podium plebiscytu zajęła Edyta Olewniczak ze Stowarzyszenia Kick-Boxingu Siedlce. Zdobyła ona brązowy medal podczas mistrzostw Europy w full-contakcie w kategorii do 55 kg. W ciągu czterech lat Edyta przegrała tylko raz w formule semi oraz zdobyła mistrzostwo Polski w light i semi. Trenerem zawodniczki był Andrzej Wasilewski.

Trzecie miejsce przypadło lekkoatletce Aleksandrze Dereń z WLKS. Była najlepszą biegaczką w Polsce na 800 m. a na MP seniorek i młodziczek zdobyła trzy złote medale. Dotarła do półfinałów halowych i letnich mistrzostw Europy. Trenował ją Maciejewski.

Na czwartym miejscu plebiscytu sklasyfikowano Katarzynę Balcerzak z TKKF, która zdobył brąz na mistrzostwach Europy w full-contakcie w wadze powyżej 65 kg. Stawała na podium światowych imprez. Została mistrzynią Polski w light-contakcie. Trener to Andrzej Garbaczewski.

Piąte miejsce zajęła Agnieszka Soćko z sekcji podnoszenia ciężarów WLKS. Była siódma na ME i jedenasta na MŚ juniorek do lat 20. Była rekordzistką i mistrzynią Polski juniorek i seniorek w wadze do 53 kg. Trenerem był Ryszard Soćko.

Na szóstym miejscu plebiscytu kolejny przedstawiciel podnoszenia ciężarów Robert Dołęga. W debiutancki starcie wśród seniorów zjadła go trema i zajął dopiero 15 miejsce. Był wicemistrzem Polski seniorów i juniorów do lat 23 w wadze 105 kg. Trenował go Soćko.

Na siódmym miejscu najlepszych w 1998 roku uplasowała się sztangistka Magdalena Jaciuk. Była mistrzynią Europy do lat 16 w wadze do 63 kg, a także rekordzistką i mistrzynią Polski juniorek i wicemistrzynią seniorek.

Ósme miejsce przypadło sztangiście Marcinowi Dołędze z WLKS, który był czwarty w mistrzostwach Europy do lat 16 i pierwszy w Turnieju Nadziei Olimpijskich do lat 18, mistrz Polski do lat 16 i 18 w wadze do 85 kg. Trenerem był Kazimierz Olszewski.

Dziewiąte miejsce zajęła lekkoatletka Monika Giemzo. W mistrzostwach świata juniorek do lat 19 biegnąca w sztafecie 4×100 zawodniczka zajęła piąte miejsce. Była mistrzynią Polski wraz z koleżankami w sztafecie, a indywidualnie była czwarta na MPJ na 100 i 200 m. Trenerem był Winicjusz Nowosielski.

Dziesiątkę najlepszych sportowców w 1998 roku zamknął Krystian Bala, startujący w biegach na orientację i radioorientację. Był mistrzem Polski seniorów w radioorientacji (pierwszy w paśmie 144 MHz i drugi na 3,5 MHz. W biegach na orientację zdobył brązowy medal w nocnych mistrzostwach Polski. Trenerzy to Bogdan Bala i Sylwester Jarosiński.

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka