niedziela, 3 marca 2024r.

Kluby istniejące przy zakładach pracy cz. II

W 1980 roku z inicjatywy Sylwestra Jarosińskiego przy Radzie Wojewódzkiej ZSSP „Start” powstała sekcja biegów na orientację.

Rozwiązanie organizacyjne było nietypowe. Kryzys gospodarczy i małe dotacje sprawiły, że zarząd MZKS „Start-Pogoń” nie chciał rozszerzać działalności, dlatego też działacze zrzeszenia zdecydowali, że grupa Jarosińskiego trafi bezpośrednio pod RW ZSSP „Start” do czasu znalezienia lepszego rozwiązania.

Początkowo w sekcji znalazło się 45 osób, w kolejnych latach powiększyła się ona do 60 osób. Bardzo szybko siedleccy zawodnicy znaleźli się w czołówce krajowej, a w 1981 roku awansowali do II ligi Drużynowych Mistrzostw Polski, a rok później do I ligi. W kolejnych dwóch sezonach zajmowali trzecie miejsce w Polsce. Przyszły również sukcesy indywidualne. Dość powiedzieć, ze w latach 1982-85 zawodnicy zdobyli na MP w różnych kategoriach wiekowych 11 złotych, 7 srebrnych i 6 brązowych medali. Najlepsi zawodnicy to: Małgorzata Kopczewska, Alicja Kopczewska, Agnieszka Brakoniecka, Joanna Talacha, Iwona Roguska, Radosław Bala i Krzysztof Borkowski. W 1986 roku sekcja biegów na orientację znalazła się w strukturach MZKS „Start-Pogoń”.

Przejdźmy teraz do sekcji rugby. Pierwszy trening pod kierunkiem Henryka Niedziółki odbył się na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Sekulskiej. Ze względów finansowych przez kilka miesięcy żaden z siedleckich klubów (WLKS, AZS, Pogoń) nie chciał przejąć rugbistów. Drużyna jako sekcja wyczynowa rugby została więc dołączona do Wojewódzkiej Federacji Sportu. Od 1983 roku WFS występował w II lidze seniorów.

W sierpniu 1985 roku juniorzy zdobyli złoty medal na OSM. W związku z tym Polski Związek Rugby postawił działaczom ultimatum: albo utworzenie nowego klubu, albo zakaz udziału w młodzieżowych rozgrywkach klubowych.

I tak rugbiści znaleźli się w założonym 1 kwietnia 1986 roku Robotniczym Klubie Sportowym „Vis” Siedlce, który powstał dzięki zabiegom Jana Hawrylewicza, który namówił dyrektora zakładu Marka Sztabę. Oficjalnie 1 czerwca 1986 roku klub przejął sekcję rugbistów. RKS „Vis” przejął także z Pogoni drużyny z sekcji piłki siatkowej mężczyzn oraz z Pogoni i WLKS-u sekcję szachów.

Zakład udostępniał drużynie autokar i zatrudniał kilku zawodników. 15 października 1991 roku klub zakończył działalność. A stało się tak po protestach załogi, domagającej się zaprzestania wspierania sportu wyczynowego. Podczas posiedzenia zarządu zdecydowano o przekazaniu rugbistów i siatkarzy do utworzonego 11 października Klubu Sportowego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Szachiści jeszcze kilka miesięcy reprezentowali FNS „Vis” jako zakładowe koło zainteresowań.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archwium Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;